Domáca výroba kozmetiky

01. října 2014 08:20
Offline Chemička
Avatar
78 příspěvků moje polička 09. října 2016 13:41
Reakce na tiny_fox:

Já bych se chtěla zeptat (zřejmě to bude znít hloupě, ale co už). Jelikož poslední půlrok je má pleť tristní (ne, těhotenství to fakt není ) a mám pocit, že mi nesedí na tom ksichtu fakt nic a rvát peníze do toho tak, že to musím předat dál či vyhodit, se mi už nějak nechce.

Pročetla jsem si tvé rady na DIY kosmetiku (mimochodem moc hezky napsáno) a zmínila jsi, že by člověk měl vědět, jaký olej mu sedí, nesedí a pod. Víš o nějaké možnosti objednat vzorky jednotlivých druhů, nebo je to čistě metoda "pokus-omyl"? 

Offline RoSa
Avatar
8248 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:02
Reakce na SunEclipse:

Myslím, že jsem nějaké takové malé kosmetické "firmičky" viděla na fler.cz

Offline rozarka
Avatar
3984 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:24
Reakce na RoSa:

Fíha! To je materiálu!

Offline RoSa
Avatar
8248 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:25
Reakce na tiny_fox:

Tak jsem do příspěvku na předchozí straně doplnila seznam.

Jen asi budu muset dokoupit vit.C (?) - viz popis mého problému ve vlákně Oblíbený krém na obličej... (pigmentové skvrny)

Offline tiny_fox
Avatar
97 příspěvků moje polička 09. října 2016 15:33
Reakce na Chemička:

ohledně možnosti objednat vzorky nevím, ale možná by ses mohla zkusit obrátit se svým dotazem na ekokoze... občas jsem po nich chtěla nějaké nestandardnosti a vždy měli snahu vyjít mi vstříc... bylo by asi dobré, kdybys zmínila, že se jedná o omezeným počet k vyzkoušení a předem vědět, jaký typ pleti máš (tj. i to omezí množství olejů k vyzkoušení)...

a jak známo, nejsou hloupé otázky...

Offline Chemička
Avatar
78 příspěvků moje polička 09. října 2016 15:40
Reakce na tiny_fox:

V mém případě jsou to už asi fakt lehce zoufalé otázky :) před cca půl rokem bych ještě byla schopna svůj typ identifikovat, teďka vůbec nevím =D což to lehce komplikuje.

A děkuju, zkusím se tam poptat a sem nakukovat. Přece jen to vypadá dobře a míchání čehokoli chemického mě baví :) 

Offline tiny_fox
Avatar
97 příspěvků moje polička 09. října 2016 15:43
Reakce na RoSa:

Tak jsem do příspěvku na předchozí straně doplnila seznam.

Jen asi budu muset dokoupit vit.C (?) - viz popis mého problému ve vlákně Oblíbený krém na obličej... (pigmentové skvrny)

mrknu se na to a možná budu mít pár další dotazů, abych navrhla co nejvhodněji...

k vit.C a skvrnám si dovolím zkopírovat jednu svoji odpověď z minulého fóra, protože toto je neverending story...

odpovídala jsem na stejný dotaz/požadavek missky:

vit. C vám pigmentové skvrny nezredukuje… od přidání vit. C můžete čekat jen dvě věci: 1) podporuje (jako hlavní, ale ne jediný nutný faktor) růst kolagenových vláken 2) funguje jako silný antioxidant, tj. působí proti volným radikálům… a víc ani ťuk… 

pokud ho přidáte do gelu větší množství, tak zafunguje jako exfoliator, ale to z dlouhodobého hlediska nemá vůbec žádný účinek… z krátkodobého budete mít pocit, že vaši pleť rozjasnil a barevně sjednotil (asi jako kdybyste použila AHA kyseliny) a to jen proto, že odstranil nejvrchnější vrstvičku kůže…

myslím, že ty jsi dost mladá a pokud vyloučím možné působení HA nebo sluníčka, tak ze správně ošetřované pokožky se pigmentové skvrny většinou časem vytratí... jen to nejde ze dne na den...

Offline tiny_fox
Avatar
97 příspěvků moje polička 09. října 2016 15:54
Reakce na Chemička:

a když si pleť ničím neošetříš třeba během celého víkendu (tj. mimo umytí vodou opravdu nic dalšího), tak jak se pleť chová? stahuje nebo se víc mastí? pro určení typu bude zapotřebí třeba jen krátkodobé vyloučení vlivu veškeré kosmetiky...

rozšíření řad kosmetických míchaček je velmi vítané...

Offline Chemička
Avatar
78 příspěvků moje polička 09. října 2016 16:06
Reakce na tiny_fox:

Tak mám místa susší, místa mastnější. Někdy mi přijde povadlá s více se rozšiřujícími póry. Ale upřímně mě nenapadlo to nějak enormně zkoumat. Zkusím se na toto zaměřit a nějaké 2-3 dny tomu dát. Díky za radu! :)

Offline Sweet Potato
Avatar
34885 příspěvků moje polička 09. října 2016 16:13
Reakce na Chemička:

OT: Kdykoli tě vidím, naskočí mi tato píseň: http://youtu.be/X5PhJ-_wnWE (Kvalita nahrávky bohužel bídná.)

Do tohoto vlákna se i tak nějak jako hodí. Nebijte mě!

Offline Chemička
Avatar
78 příspěvků moje polička 09. října 2016 16:18
Reakce na Sweet Potato:

To je super!  

Edit - já se pokusím nevylízat, aby ti ta píseň nenaskakovala  

Offline rozarka
Avatar
3984 příspěvků moje polička 09. října 2016 16:48
Reakce na tiny_fox:

Tentokrát jsem kys.hyal.koupila z Fichemy. Budu muset další serum něčím zahustit,abych získala gel?

Offline AmelieM
Avatar
130 příspěvků moje polička 09. října 2016 16:57
Reakce na rozarka:

Třeba xanthanovou gumou. Už jsem ji taky zakoupila, až spotřebuju zásoby KH z kozy, budu objednávat také na fichemě.

Offline tiny_fox
Avatar
97 příspěvků moje polička 09. října 2016 17:27
Reakce na rozarka:

ono je nejlepší namíchat oba typy KH, protože LMW KH se víc uplatní z dlouhodobějšího hlediska a stand. KH zase poskytne během dne sice dočasný, ale žádoucí efekt pěkně vypnuté pokožky + geluje... ale viskozita gelu se dá dohnat třeba tou xanthanovou gumou...

edit: a než jsem se usadila k pohodlnému psaní a obložila se zvířenou, tak AmalieM pohotově zareagovala...

Offline tiny_fox
Avatar
97 příspěvků moje polička 09. října 2016 17:35

Letní tělový olej

Abych to trochu prostřídala, tak od gelů zase k olejové péči… olejový mix pro tělo je navržený jako kombinace těžších a lehčích olejů, IPM má výrazně zmírnit pocit mastnoty… místo červeně zvýrazněného jojobového oleje můžete přidat některý ze zakoupených, který vám v péči na tvář nevyhovuje, nebo jakýkoliv jiný…

Caprylis, který jsem použila pro olejovou extrakci máty peprné (čerstvá nebo sušená bylinka se v caprylisu maceruje cca 1,5 měsíce), klidně nahraďte samotným caprylisem…

Babassu olej je bohatý (mimo jiné složky) na Tokotrienoly (účinnější forma vit. E), tuhne při pokojové teplotě a pro přidání do mixu bude stačit ho na chvíli ponořit do misky s teplo vodou…

přidáním čistého mentolu dosáhnete velmi osvěžující pocit a skvělé prokrvení pokožky… mentol se rozpouští v tuku, tj. je nutné cca polévkovou lžíci jojobového oleje s přidaným mentolem pomalu zahřívat v misce ve vodní lázni až do rozpuštění mentolu, po ochlazení přidáte a dobře rozmícháte koenzym Q10 (péče pro sluníčkem „namáhanou“ pokožku) a vše přilejete k ostatním olejům…

na konec přidáte vit. E (není nutný, ale pro komplexnost Tokotrienolů a Tokoferolů je to fajn), můžete přidat esenciální oleje - osobně mám celkem ráda osvěžující kombinaci máty peprné a mandarinky…

Offline tiny_fox
Avatar
97 příspěvků moje polička 09. října 2016 17:39

Vitamín A

Vůbec nechci popírat užitečnost a efekt působení retinolu, jen bych chtěla vysvětlit, proč ho považuju za velmi kontraverzní ingredienci a proč si myslím, že produkty s vyšší koncentrací patří do rukou

- retinol byl původně určený k léčbě akné (má antibakteriální účinky - zabíjí bakterie Propionibacterium acnes), je silný antioxidant, působí exfoliačně (tj. přičiní se o odlupování odumřelých kožních buněk - výborný k léčbě keratóz)

- …a v poslední době se přišlo na to, že stimuluje produkci kolagenu - jasně! ale o kolika dalších ingrediencích jste přesně toto četly?! ony metabolické procesy kůže nejsou jednoduché, aby se dalo říct „retinol to všechno spasí“… to není nic jiného než marketing, bohužel… pro stimulaci produkce kolagenu je třeba vit. C, vit. E, vit. A, omega 3 masných kyselin, kyselinu hyaluronovou, aminokyseliny,… nemá smysl pokračovat, ten seznam je opravdu dlouhý a vypíchnout z něj jen retinol mi připadá srandovní

proč si myslím, že je to kontroverzní ingredience? je to zejména kvůli jeho vedlejším účinkům…

1. v různých studiích bylo prokázáno, že retinol může narušovat buněčnou komunikaci a způsobovat mutace na buněčné úrovni, která vede k předčasnému odumírání buněk (ostatně proto se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám)…

2. v mírnějších/ne­dráždivých formách (retinyl palmitate nebo retinyl acetate) se působením slunečního záření rozpadá a tvoří volné radikály… které způsobují stárnutí pokožky (ups!)

3. olupováním odumřelých buněk kůže se vynucuje tvorba nových buněk - což je onen kýžený efekt omlazení… ale kupodivu se tím opět urychluje stárnutí pokožky, protože buňky se nedělí neomezeně, ale pouze 50× (až 70×) než dosáhnou Hayflickova limitu… a to je přesně důvod, proč já osobně jsem proti radikálním peelingům, exfoliaci apod., o kterých jsem přesvědčena, že patří do rukou lékaře (bratr občas zmínil naprosto abnormální zeslabení pokožky tváře u některých pacientek, které se svou posedlostí po mladistvé vzhledu dopracovaly k tenoučké, neživé pergamenové kůži už kolem 40ky… mám k tomu opravdu respekt a použití např. zmíněného BSC Multifruit je přesně na té hranici, kdy ingredience poskytne pokožce určité oživení, ale její působení není nijak brutální)

a ještě vysvětlení k různým formám vit. A - všechny ty zmiňované formy nemají přímý účinek na kůži, ale až po několika metabolických konverzích pomocí enzymů působí jako jako kyselina retinová…
ten konverzní řetězec bývá popisován takto:
Retinyl palmitate (synt.) nebo Retinyl acetate (přír.) - Retinol - Retinal - kyselina retinová (neboli Tretinoin, Retinoic acid, Retin A)

takže platí, že čím vzdálenější ingr. od finální kyseliny retinové, tím musí být ve vyšší koncentraci, aby po všech krocích konverze byla kys. retinová ještě v účinném množství… ale zas čím, vyšší koncentrace, tím vyšší podráždění kůže způsobuje… je to takový bludný kruh 

ale berte to všechno prosím jen jako můj názor… sice opřený o spoustu načteného materiálu, ale s možností se mýlit…

edit: ještě bych chtěla dodat, že jak se radši vyhýbám přímému přidávání vit. A do svých produktů, tak to neplatí o beta-karotenu a lykopenu… oba mám ve velké oblibě

Offline rozarka
Avatar
3984 příspěvků moje polička 09. října 2016 17:44
Reakce na AmelieM:

Díky. Já snad budu nakupovat na koze každý týden. Ještě že to jde přes Zásilkovnu .

Offline tiny_fox
Avatar
97 příspěvků moje polička 09. října 2016 17:44

a tím jsem vyčerpala kopírování rozsáhlejší příspěvků a dál bude následovat návod na denní gel a slíbenou mast na ruce...

a musím se přiznat, že mám takovej, ale TAKOVEJ míchací absťák, že nevím, jak to vydržím...

Offline rozarka
Avatar
3984 příspěvků moje polička 09. října 2016 17:45
Reakce na tiny_fox:

Takže LMW spíše na noční gel?

Offline tiny_fox
Avatar
97 příspěvků moje polička 09. října 2016 17:54
Reakce na rozarka:

ano, patří spíš do nočního gelu... já přidávám oba typy KH v poměru 0,25g : 0,75g, jen do denního dávám 0,75g stand. KH a 0,25 LMW KH, a do noční přesně naopak...