Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline viktorka_od splavu
Avatar
46110 příspěvků moje polička 03. října 2018 11:33
Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 03. října 2018 12:02

coralline Ja som pôvodný dotaz položila dosť nešikovne. Nešlo mi o to, že ráno rozlepím oči a po energy shote budem behať ako road runner. Sladené enery drinky som pila za mlada s alkoholom (viem hrozné :D) ale nikdy som ich nepovažovala za budič a hlavne samotné sú hnusné a nezdravé. 

Offline coralline
Avatar
2158 příspěvků moje polička 03. října 2018 13:12

viktorka_od splavu No vida. Já vycházela z takových těch článků "10 superpotravin, díky kterým budete žít do 100". (Vím, že se musí brát s rezervou, taky se neláduju kurkumou horem dolem.)

paktofonika On je zavádějící už ten název a je mi jasný, žes ho nevymyslela ty. Jo jo, pili jsme redbull s vodkou samotnej jsem ho snad nikdy neměla.

Offline Pinot Noir
Avatar
24541 příspěvků moje polička 03. října 2018 13:24

Dadoo Tuhle buchtu se zelím dělám často. Je dobrá. Dávka kakaa je vražedná, což mi vyhovuje 

Offline ice
Avatar
1918 příspěvků moje polička 03. října 2018 14:04

paktofonika ja nevim jestli chapu na co se pats, ale doma si delam ruzny mixy cerstvych stav (granatove jablko, rapikaty celer, citrusy, cervena repa, brokolice, zazvor atd) k tomu treba vyskrabnout mucenku, matcha, zensen nebo chia a do zeleniny pak cesnek a nebo chilli treba i vincentku atp. zacala jsem s tim uz asi pred sesti rokama pri mononukleoze, ale na takovou tu zimni nebo stresovou unavu mi pomohlo, az kdyz m loni nekdo poradil koenzym q10. kurkumu jsem nezkousela, takze jestli te zajima konkretne ta, tak to neposlouzim. ty lahvicky co pises si davam na baru v saune a je to v podstate to co si delam sama. A pak znam energy shoty co se pijou pri sportu, tam je takovych aditiv, ze to snad ani nelze doporucit, ale na to se asi neptas. a jednorazove me docela nakopava grep.

Offline andulka01
Avatar
10741 příspěvků moje polička 03. října 2018 14:52

paktofonika V Delmartu si občas kupuji shot s kayenským pepřem. To člověka docela nakopne a super na kocovinu :-). Jinak na mě hned funguje ananas, zázvor, chilli, granátové jablko, máta, řapíkatý celer, limeta. Ale jak už tu někdo psal, je to spíše ono vitamínové a chuťové vzpružení než vysloveně energie (teda kromě třeba ananasové šťávy, tam je cukrů ažaž).

Offline whiskas
Avatar
19570 příspěvků moje polička 03. října 2018 15:37

 dělala jsem dnes štrůdl (poprvé ... a asi i naposledy) a tragédie . Těsto jsem potřela máslem (jak se pravilo v receptu), pak strouhanka, jablka atd. a výsledek je mastné cosi, ani krájet moc nejde .

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33763 příspěvků moje polička 03. října 2018 15:39

whiskas já ho dělám z listovýho těsta, takže nepotírám a mastnej teda je a místo strouhanky trochu opečený nastrouhaný vlašský ořechy

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33763 příspěvků moje polička 03. října 2018 15:40

whiskas jo a krájim nožem s jemnou pilkou

Offline whiskas
Avatar
19570 příspěvků moje polička 03. října 2018 15:45

Potrefenáhusa Aha, tak to byla ta chyba - neměla jsem potírat těsto máslem :-(. Tak příště. A díky za tip na krájení . Viděla jsem na Insta. tvůj krásný letní štrůdl a něco podobného jsem očekávala, ovšem jsem zcela někde jinde . Můj děda pekl tažený štrůdl, to byla nádhera, na pohled i chuťově, krásně vláčný, jemný ... 

Offline andulka01
Avatar
10741 příspěvků moje polička 03. října 2018 15:50

whiskas Děláme z "octového" těsta, není mastné, naopak křupavé. Babička dělávala tažené těsto, to je super, ale to naše jednoduché mi chutná stejně nejvíc.
450 gr hladké mouky, 1 máslo, 2 vejce, 5 lžic studené vody, 2 lžíce octa, velká špetka soli. Rychle zpracovat na hladké těsto, nechat v lednici odpočinout do druhého dne. Vyjde to na 4 nohy a skvěle se s ním pracuje. 
Máslem nemažeme, podsypáváme piškoty nebo opraženými vločkami s ořechy.
Používám i na slané pečení (párečky s mašlí, tyčinky s prosciutem, makové sušenky)

Offline whiskas
Avatar
19570 příspěvků moje polička 03. října 2018 16:02

andulka01 Díky. Moje máma taky nepomazává máslem, nevím, co mě to napadlo . Tedy vím, statečně jsem se nezeptala, jen jsem si otevřela nějaký recept na internetu ...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33763 příspěvků moje polička 03. října 2018 16:21

whiskas no ale to v létě, co jsem pekla, byl takovej jak lineckej, recept odtud od Ounz a ne závin, ale fakt koláč.  

Offline Ounz
Avatar
19845 příspěvků moje polička 03. října 2018 17:40

whiskas tak tažený těsto se ale máslem potřít může a na to pak strouhanka, já to většinou nedělám, jen to sypu na másle osmahlou strouhankou, jak mě učila babička. Listovej štrůdl zas nedělám já Potrefenáhusa a točíš ho, nebo jen překlopit do takový ty kapsy? 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33763 příspěvků moje polička 03. října 2018 17:42

Ounz netočim, jen přeložim a otočim tim spojem dolu

Offline Aranel
Avatar
4525 příspěvků moje polička 03. října 2018 17:46

whiskas Náš recept říká 40 dkg hl. mouky, 1 tvaroh (ve fólii), 1 máslo (nastrouhat), 1 vejce. Sypat strouhankou, už ho ani nesladíme... ach, miluju štrúdl, když se těsto hodně rozválí, jsou to v podstatě samý jabka -> ovoce -> dietní jídlo -> možnost dát si víc kousků!

Offline Ounz
Avatar
19845 příspěvků moje polička 03. října 2018 17:46

Potrefenáhusa no, já si to myslela, jednou sem to zkusila (z domácího ke všemu), ale bohuźel sem to zatočila. Na jídlo samo dobrý, ale listování nulanulaprd..do čela sem se uhodila až když to bylo v troubě samozřejmě..

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33763 příspěvků moje polička 03. října 2018 17:54

Ounz já s těstama nejsem moc kamarád, se přiznám, akorát to chlebový jakžtakž

Offline Ounz
Avatar
19845 příspěvků moje polička 03. října 2018 17:56

Potrefenáhusa no, já i docela jo, ale sem amater  (a teď mám v lednici chleba a vůbec se mu nechce kynout )

Offline whiskas
Avatar
19570 příspěvků moje polička 03. října 2018 18:40

Aranel Tvarohové těsto zní taky dobře, ale to asi nejde "rolovat"? 

Každopádně ukládám.