Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 03. října 2018 18:41

Ounz Tažené těsto je už asi vyšší level, tak se zatím spokojím s tím základním. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 03. října 2018 18:49

Štrůdl miluju! A nejvíc miluju z listového těsta. těsto kupuju v Lidlu, je rozválené na pečícím papíře. Jablka krájím na nestejnoměrno. Část se rozpeče a část zůstane vcelku.

Tyhle jsem dělala o víkendu. Žádný cukr. Místo vlašáků pekany.Povrch potřela rozšlehaným vajíčkem a posypala zbytkem mletých lískáčů.  Zakrojila jsem a pak si vzpomněla, že jsem chtěla fotit Štrůdl je vynález na Nobelovku!

Offline Ounz
Avatar
19821 příspěvků moje polička 03. října 2018 18:59

whiskas tak ‘základní’ je pro každýho nějaký jiný  a bylo teda listový, nebo křehky? To máslo by vadit nemělo, stačí trochu, spíš když sou hodně šťavnatý jabka, tak to muˇže břednout. Ta strouhanka je proti tomu, ale i tak..

a ps toho taženýho se neboj, není složitý.

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:18

Ounz Bylo to listový ... A vzhledově vypadá skoro jako ten od Dadoo, jen je prostě mastný .

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:29

whiskas Listové těsto je mastné samo o sobě. To tukem listuje. Dovnitř bych tedy máslo rozhodně nedávala. Máslem jen někdy potírám povrch po dopečení. Když třeba ničím nesypu. Ale jen trochu, aby byl povrch lesklejší. Ale není to potřeba.

Offline Ounz
Avatar
19821 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:30

whiskas tak listový netřeba mastit, obsahuje hodně tuku..tak příště už bude lepší, poučila ses 

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:31

Dadoo Ounz Jsem poučena, hlavně se nenechat odradit prvním neúspěchem .

Offline Ounz
Avatar
19821 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:32

whiskas přesně tak!

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:46

whiskas Hele neexistuje nic jednoduššího k pečení, zvláště pokud si koupíš listové těsto už rozválené na papíře, srolované, z Lidlu např. Nestejnoměrně drobněji pokrájím jabka.  Pak jen trochu podsypat podle šťavnatosti, rozinky, ořechy, skořici, cukr podle kyselosti. Zahnu nejdřív krátké strany, pak dlouhé. A tak, jak to na tom papíře máš, to šoupneš do trouby i s tím papírem, na tom papíře, jak to mám na fotce, a nic s tím jiného už neděláš. Jen počkáš, až se upeče.

Nemohlas to mít taky trošku málo upečené?? A určitě jsi nešetřila máslem. Pak to bylo mastné. Ale příště už to neuděláš. Tohle se fakt nedá zkazit dvakrát. To zmákneš levou zadní. jednoduššeji to už nejde. 

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:54

Dadoo Teoreticky je to jednoduché, myslím, že jsem to podělala jen tím máslem, které se nacuclo do těsta a výsledek je prostě mastný. Spálené nejsou, náplň dobrá (přidala jsem roziny a brusniky v rumu :-D), jen to máslo je špatně. Ty to jen překládáš? Já se pokoušela to zarolovat .

Offline tarra
Avatar
284 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:56

Štrůdl taky dělám z těsta z lidlu, je to hned a dobré, podsypávám, nedoslazuju a mažu vajíčkem - úspěch zaručen. Kdysi jsem měla ale nějaký recept recept na pivní štrůdl, pracovalo se s ním taky dobře, byl světlejší, ale chuť už si popravdě nepamatuju.

Přišla jsem se sem ovšem zeptat - hledala jsem na netu nějaký recept na koláč s hruškama, aby to nebyla klasická buchta (nebo štrůdl.o)...i když hruškový je moc dobrý) a bylo to poměrně snadné. Našla jsem tento recept, nevypadá špatně, nemáte někdo ozkoušené? Opravdu ta drobenka dole udělá pevný korpus a bude to držet?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:57

Dadoo jojo dělám stejně jako ty, akorát klasika s vlašákama, a nesypu navrch. ale to rozválený těsto, to je geniální vynález, lepší moučník není:-) na jednu nohavici dávám 1 lžíci cukru/xylitolu, neslazený to dobrý neni. kupuju teda zásadně kyselejší jabka, sladký moučný u nás nikdo nerad. a když chci echt hostinu, přikoupím zmrzlinu a ušlehám šlehačku. cca 10 minut práce=maximální efekt:-DDD 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 03. října 2018 19:59

tarra jednou jsem do sypané buchty zapomněla dát vajíčka a nespojilo se to. tady bych se bála, že jak jsou bílky ušlehaný zvlášť, taky se to nebude mít čím spojit...

edit, kdyby někdo neznal, je výborná a rychlá sypaná buchta

Offline notna
Avatar
6516 příspěvků moje polička 03. října 2018 20:06

tarra Ten recept znam bez ovoce, trošku se to drobilo, ale pohromadě držel. Byl dobry.

Offline Chloe
Avatar
106 příspěvků moje polička 03. října 2018 20:07
Reakce na andulka01:

whiskas Děláme z "octového" těsta, není mastné, naopak křupavé. Babička dělávala tažené těsto, to je super, ale to naše jednoduché mi chutná stejně nejvíc.
450 gr hladké mouky, 1 máslo, 2 vejce, 5 lžic studené vody, 2 lžíce octa, velká špetka soli. Rychle zpracovat na hladké těsto, nechat v lednici odpočinout do druhého dne. Vyjde to na 4 nohy a skvěle se s ním pracuje. 
Máslem nemažeme, podsypáváme piškoty nebo opraženými vločkami s ořechy.
Používám i na slané pečení (párečky s mašlí, tyčinky s prosciutem, makové sušenky)

a dalsi den klasicky vyvalkat a piect? nemusi sa nahrievat ako tahana strudla? recept vyzera super, cez vikend skusim.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 03. října 2018 20:09

whiskas Neroluju, jen překládám. Když to zaroluješ, to těsto uvnitř se dobře nepropeče. Já mám ráda křupavé. Jen krátké strany přeložit na náplň dovnitř a pak dlouhé, trochu přes sebe. 

Zkus to lidlové těsto, je vážně dobré.

viktorka_od splavu já taky s vlašákama, ted ale nemám, protože mi koupené, dlouho otevřené poněkud žlukly a pekanové jsem měla poruce. Když cukr, nejraději třtinový. Taky navrch normálně nesypu, ale měla jsem tam ten zbytek mletých lískáčů, tak jsem je aspon spotřebovala.

Předtím jsem dělala jeden slaný, plněný restovaným lilkem a sýrem a sušenými rajčaty a byl naprosto dokonalý, ten budu určitě opakovat. Navíc i vege.

Sypala jsem sýrem a černuchou

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 03. října 2018 20:10

Dadoo slaný je taky supr:-) ořechy skladuju v mrazáku.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33675 příspěvků moje polička 03. října 2018 20:11

Dadoo černucha je na tyhle veci super a úplně nejvic super je ve sladkym brioskovym teste

Offline tarra
Avatar
284 příspěvků moje polička 03. října 2018 20:17

viktorka_od splavu notna Děkuju, takže je to nerozhodně:o). Chce se mi to docela risknout, ale je to pro návštěvu a na nápravu nebude čas. Tak přemýšlím, jestli by se něco stalo, kdybych prostě do té spodní vrstvy přidala vajíčko? Nebo to risknu v původní verzi a návštěva vyfasuje lžičky.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 03. října 2018 20:19

tarra jo, to jsem nezmínila -ono to sice bez toho vajíčka nedrželo, ale bylo to mooc dobré i lžičkou:-)