Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Jitka77
Avatar
1150 příspěvků moje polička 25. srpna 2021 17:25

Kan Můj muž dává do nudlí ještě trochu vody, opravdu asi čajovou lžičku na jedno vajíčko - nevím proč, ale dává to takhle třeba i do francouzské omelety a má ji vždycky výbornou, nadýchanou. U nudlí začíná s cca 250 g hrubé mouky a dvěma vajíčky, máme tuhle dávku pro dva lidi naněkolikrát (dělá polévkové nudle i tagliatelle). Vajíčka s vodou rozmíchá v hrnečku, přidá trochu mouky, rozmíchá kašičku. Zbytek mouky nasype na vál, do důlku vlije obsah hrnečku a začne zpracovávat nejprve nožem, pak rukama. Mouku přidává podle potřeby, aby bylo těsto akorát: nelepivé, pružné, pevné. Odležet těsně zabalené ve fólii, aby neokoralo. Krájí žiletkou za pomoci kovového pravítka, ale to už je asi ryze osobní libůstka.

Offline Kan
Avatar
7076 příspěvků moje polička 25. srpna 2021 17:28

Jitka77 No ty kráso, si s tím teda dost vyhraje, je dobrej!

Offline Jitka77
Avatar
1150 příspěvků moje polička 25. srpna 2021 17:31

Kan Mě hrozně baví mu kibicovat Když chceš domácí těstoviny i na jindy, musíš je ještě prosušit, utěrku na tácek a svinout je do hnízdeček, uchovávám většinou volně zabalené v té utěrce někde mezi hrnci nebo miskami, aby dýchaly.

Offline RoSa
Avatar
8248 příspěvků moje polička 25. srpna 2021 17:44

Kan nebo krupicové noky... dělám podle Pauluse

Offline Kokoska
Avatar
28398 příspěvků moje polička 25. srpna 2021 19:02

Jitka77 u nas se to testo susilo jeste pred krajenim, rozvalene na placky, rozlozene na uterkach. Po nakrajeni teda taky, treba na tacu aobcas se to prohrablo, dokud to nebylo suche. Jde teda o nudle do polivky.

Offline Kan
Avatar
7076 příspěvků moje polička 25. srpna 2021 19:02

Jitka77 RoSa Díky, díky.

Offline Jitka77
Avatar
1150 příspěvků moje polička 25. srpna 2021 21:36

Kokoska Jo, vyválené je taky fajn nechat chvíli zavadnout, máš pravdu. My máme z chalupy prastarý strojek na vlasové nudle a tam je to alchymie, odhadnout přesně ten moment, kdy je těsto prosušené akorát. On jen tak něco nevezme.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 25. srpna 2021 22:17

Nemáte, prosím, někdo tip, čím "naplnit" piškotový dort? Obvykle ušlehám šlehačku s mascarpone a korpus ještě promažu marmeládou, tak kdybyste měly něco zajímavějšího, ale ne moc složitého.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. srpna 2021 22:31

Evaeva Do piškotového těsta se tak nějak nejvíc hodí klasický máslovo pudinkový krém, plus pikantní marmeláda. Do části třeba přidat mleté lískové ořechy.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 25. srpna 2021 22:42

Hanka H ten nám doma moc nejede:( Tak udělám klasiku, už mám v košíku borůvky i to mascarpone:)

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. srpna 2021 22:49

Evaeva Před pár dny jsem dělala mechovou roláda, měla jsem doma jenom jedno mascarpone, tak jsem to nastavila tučným tvarohem. Měla jsem trochu strach, jestli se to se šlehačkou ušlehá, ale dopadlo to výborně - bylo to méně tučné. Na klasický máslový krém mám jednou za čas chuť, ale vím, že spousta lidí má k němu výhrady.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 25. srpna 2021 22:54

Hanka H já dávám dvě nebo tři šlehačky a jedno mascarpone, drží to dobře. Mamka dělává jen šlehačku a taky to celkem jde. 

Offline Kokoska
Avatar
28398 příspěvků moje polička 26. srpna 2021 00:20

Evaeva kdyz to chces hodne odlehcit a je predpoklad, ze se to brzo sni, dej misto mascarpone jogurt, ja davam holandii, ta je tuzsi. Ono se to zda ridsi, ale v lednici to docela dobre ztuhne. Ted jsem davala na roladu 2 slehacky a 3/4 velkeho kelimku jogurtu, piskot byl na normalnim velkem plechu. Nejdriv hodne do tuha vyslehat slehacky a pak opatrne vmichat jogurt, sladila jsem jen dvema vanilkovymi cukry. Piskot doporucuju pokapat rumem, ted jsem na to zapomnela a nebylo to ono.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 26. srpna 2021 08:07

Kokoska díky, ten jogurt možná zkusím. Rumem kapat nebudeme, ten na chalupě asi není, leda tak meduňková šťáva

Offline notna
Avatar
6572 příspěvků moje polička 26. srpna 2021 10:35

Hanka H Evaeva Tvaroh šlehačka mascarpone dělám, ten nám chutná. Nebo i jen tvaroh a šlehačka a je taky dobrý. Poměr podle oka, jak se mi chce a co zrovna mám.

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 26. srpna 2021 10:51

Evaeva ja delam vanilkovy puding(hustejsi)a kdyz vychladne tak do toho rozslehat tvaroh a je moc dobry.

Offline Černá kočka
Avatar
1324 příspěvků moje polička 26. srpna 2021 11:21

Evaeva Já ještě dělám kombinaci creme fraiche + šlehačka, když neseženu tak dávám hutnější zakysanou smetanu. Hodně takových náplní do rolád a dortů má Míša Landová na webu Víkendovépečení. U nás mělo úspěch do krému dát to ovoce rozvařené s trochou cukru.

Offline rozarka
Avatar
3984 příspěvků moje polička 26. srpna 2021 11:25
Offline Kokoska
Avatar
28398 příspěvků moje polička 26. srpna 2021 12:19

Zarinya to je dobry tip, to musim zkusit.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 26. srpna 2021 12:45

Všem díky za tipy. Teď už mám nakoupeno, ale příště vyzkouším. Na podzim mají narozeniny všichni moji muži:) tak bude příležitostí víc než dost.