Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline unseen
Avatar
542 příspěvků moje polička 09. prosince 2014 15:35

Francouzský lanýžový dort

180g másla
225g hořké čokolády
120g mléčné čokolády
180g cukru krystal
5 velkých bílků
5 velkých žloutků
2 lžíce polohrubé mouky

Čokoládu s máslem a cukrem rozpusťte ve vodní lázni. Až je všechno rozpuštěno a dobře spojeno, nechte čokoládu trochu vychladnout, a pak do ní po jedném vmíchejte žloutka.

V míse vyšlehejte bílka s moukou do pevné pěny. Pak do nich opatrně zapracujte čokoládu. Pečte ve vymazané a vysypané formě asi 40 min., v troubě vyhřáte na 160 °C. Nepéct do sucha! Dort musí být uvnitř měkký a pružný!

Po upečení nechte dort zcela vychladnout, pak ho nechte alespoň přes noc naležet v ledničce.

Dort můžete ozdobit šelehačkou se skořicí, nebo ovocem.
Před pečením můžete do těsta přidat nějaké koření, např. chili nebo skořici.

Offline Lalaith
Avatar
261 příspěvků moje polička 09. prosince 2014 18:39

Zázvorový sirup: 

Asi kilo zázvoru oloupeme a nakrájíme na tenké malé kousky. Dáme do hrnce, spolu s cca 300 g cukru a asi 2 litry vody? Tím množstvím si nejsem úplně jistá, dělala jsem to od oka. Přivedeme k varu, vaříme asi 20 minut. Sundáme z plotny a necháme do dalšího dne. Další den přidáme 1 až 2 citrony (oloupané, nakrájené na plátky), přivedeme k varu a přidáme lahvičku (250 ml) kukuřičného/rýžového sirupu (k dostání ve zdravých výživách, ale i v Tescu). Necháme odležet do dalšího dne. Další den přivedeme k varu, přidáme nějakých 400 g cukru a zase povaříme nějakých 20 minut. Horký sirup lijeme do sklenic. Sladký zázvor jsem nechala okapat a pak jsem ho usušila v troubě. Teď bych chtěla část z něho semlít / rozmixovat, abych ho přidávala do nějakého sladkého pečiva, do domácí čokolády a tak...

Offline unseen
Avatar
542 příspěvků moje polička 09. prosince 2014 18:58
Reakce na Lalaith:

Díky. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 11. prosince 2014 21:20

Právě jsem se pekelně přežrala asi pěti kilama osmahlejch krevet na česneku a výtečným sushi - protože ho moc nemusím, vzala jsem si ze slušnosti jeden kousek, a pak běžela ještě třikrát pro nášup  Lepší jsem nikdy neměla... Plus výborný saláty, čekanka, rukola... minirajčátka na bazalce se sýrem, kterej se rozplýval na jazyku... A navrch něco, co vypadalo jako zapečená mangová pěna v podobě malých rybiček... a čokoládový koule plný šlehačky... Uf! Inu vánoční večírky jsou v plném proudu  

Offline Fleur blogger
Avatar
6070 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 15:15
Reakce na barbucha:

Proboha, kde tohle servírují na vánočním večírku?

Na tom, který čeká mě, budou maximálně dobře uleželé obložené chlebíčky .

Offline unseen
Avatar
542 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 16:45
Reakce na Fleur:

My jsme měli okoralé chlebíčky a "svařák". 

Offline unseen
Avatar
542 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 16:48
Reakce na barbucha:

Asi se u vás nechám zaměstnat...

Offline cinkja
Avatar
1514 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 16:52

U nás bylo, co si kdo donesl .

Offline Barbarella
Avatar
207 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 17:08

U nás bylo ani nevím co, večírky ignoruju, jelikož bych se z těch lidí poblila.

Offline unseen
Avatar
542 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 17:37
Reakce na Barbarella:

My jsme to měli povinný, Nejvyšší měl projev. Byl rád za vysokou účast. 

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 18:05

Já byla na vánočním večírku povinně před 10 lety a od té doby ani náhodou, ale vím, že bývají obložené mísy, guláš, řízky.

A od loňska novinka- soutěž v přípravě bramborového salátu.

Když vidím v televizi ty večírky ve večerních hadrech a my .... kuchtění, brrrr

Jo a aby to bylo dokonalé, samozřejmě dárky, které se pak losují, bléé

Offline náťa66
Avatar
2269 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 18:06
Reakce na Barbarella:

U nás bylo ani nevím co, večírky ignoruju, jelikož bych se z těch lidí poblila.

absolutně chápu a nechápu, proč bych měla trávit volný čas s lidma, se kterýma jsem 8 hodin denně v jedný místnosti. A ti, kteří sedí jinde mě už vůbec nezajímají.

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 18:07

My jsme letos ani vlastní večírek neměli - vždycky jsem to organizovala já, a vloni to vypadalo jako že nám ty důry snad dělaj milost když musej přijít na bowling s večeří... takže se boss příšerně nakrknul a zatrh to (vždycky ho to stálo asi milión ještě ke všemu páč těm padesáti lidem platil i chlast). Ale zvou nás naši milí firemníčci a ti se vždycky předvedou... a boss nechce chodit sám...

 

Offline RoSa
Avatar
8149 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 18:22
Reakce na barbucha:

Ale zvou nás naši milí firemníčci a ti se vždycky předvedou...

Šachta a Tunel?

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 19:06
Reakce na RoSa:

Muhehe. Šachta and Tunel - a v rámci akce Čistý ruce  

Kdepak! S korupcí jsme zásadně a nesmlouvavě zatočili, pročež přijímáme pozvání jen od farmakologickejch společností 

petra.prvni
Avatar
16. prosince 2014 19:09

nás zvou na víkend lyžovat do Alp a všechno zaplatí...cestu, penzión, polopenzi atd.a já v tom termínu nemůžu jet neuvidím ani panoramata

Offline Renusatko
Avatar
11572 příspěvků moje polička 16. prosince 2014 22:40

Já jsem v nové menší firmě s příjemným kolektivem. Letos jsme měli výjezd autobusem na firemní oběd a odpoledne místo práce. Povinné to nemáme, přesto jeli rádi všichni. Žádné trapné soutěže nebo nucení do činností, které člověk dělat nechce, tam nebylo. Pouze oběd a posezení, prohlídka mlýna a v 18.00 už se jelo zpět. V dnešní době máme úplně zlaté majitele firmy a tak jde každý rád. 

Offline Henri
Avatar
136 příspěvků moje polička 17. prosince 2014 08:24

Shodou okolnosti jsem po dvou letech byla na vecirku od byvale prace a verte - neverte mne prijde uz zajimave a naprosto bozi uplne vsechno, i cesta MHD tam a cesta taxikem zpet. Kolegy jsem mela naprosto perfektni a vsechny jsem je moc rada videla, jidlo bylo asi skvely, ale ja opet bojuji s virozou, takze jsem tlacila suchou housku. Ale videla jsem teplou sunku, ruzne salaty, knedlickovou polevku, kuskus, kure v thajske omacce, kolace a ruzne zakusky. A sklidila jsem i plno komplimentu (ze vypadam jako Charlotte Gainsbourg, ze mam dobry vlasy, ze vypadam mlade, od taxikare, ktery miluje parfemy, ze snad nemuzu mit sestilety dite a ze umim skvele navigovat - dovedla jsem mu v miste sveho bydliste rict, ze ma jet doprava - doleva- doprava - pozor jednosmerka.) Takze ja jsem velmi spokojena, sice jsem byla doma ve 21.30 a nemuzu skoro mluvit, ale byla jsem tam.

petra.prvni
Avatar
17. prosince 2014 08:52

taky jdu ještě na jeden večírek (místo lyžování v Alpách), kulečník bude, jídlo bude....mladí a veselí kluci/kolegové tam budou.....jen panoramata nebudou. Zliju se Hypnotikem a vyrazím :)

Offline Henri
Avatar
136 příspěvků moje polička 17. prosince 2014 10:12
Reakce na petra.prvni:

Uplne to vidim pred sebou, Hypnotic zavidim, letos neni, ale Shalimar je taky dustojna adventni vune.