Jazykové přestupky

17. srpna 2014 18:15
Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 05. června 2019 08:47

Hanka H Zdravím do nového debatního dne Myslím, že v té větě čárka být spíš měla, nicméně neinterpretuji tam ten poměr odporovací, spíš konstrukci s "a to" - "lingvistika se o jazyk naopak zajímá, a to rozhodně ne v intencích...".

Dnes ráno jsem potkala svou kolegyni z oddělení lingvistiky, tak jsme zapředly rozhovor na téma nad/pod mé schopnosti. Spojení "pod mé rozlišovací schopnosti" prý zcela bězně nachází při redakci odborných textů. Zkusila jsem vyhledat v Českém národním korpusu, ale přiznám se, že v něm už moc vyhledávat neumím a čas tím trávit nehodlám. Možná byste to mohla zkusit vy, určitě v tom budete zběhlejší. Zajímala by mne četnost užití obou variant. Google nachází spíš varianty s "pod mou rozlišovací schopností". Mimochodem, zdá se, že je to také nějaký legendární obrat Václava Klause. Škoda, že to všichni používáme, dle vás, špatně.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 05. června 2019 09:04

My citliví a empatičtí lidé to tady číst nemůžem, nám nedělá dobře sledovat jak někteří běhají znovu a znovu hlavou proti zdi, to je člověku hrozně líto

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 05. června 2019 09:19

Ja teda jeste k uz ukoncenemu tematu pridam, ze se potkavam s tim “pod mou rozlisovaci schopnost” ve smyslu, jak jsem jiz psala, ale nikoliv s “nad moje rozlisovaci schopnosti”, pouze s “nad me schopnosti” ve smyslu nad me sily (neco udelat/pochopit). Pouzit v tomto vyznamu nad mou rozlisovaci schopnost (jako ze to nedokazu) se mi zda divne.... ale do jiste miry tady uz muze hrat roli ta zde jiz taky zminena dojmologie...

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 05. června 2019 09:19
Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 05. června 2019 09:27

nolita Jsem přesvědčená, že je to přesně jak píšeš, myslím, že jsme byly svědky klasické snahy uplést z *** bič, někdo to tak má no

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33800 příspěvků moje polička 05. června 2019 09:33

nolita Mutziputzi já už tady po několikátý mažu a píšu příspěvěk, kterej se mi zdá dost ošklivej, tak jen že souhlasim s tou hlavou proti zdi

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 05. června 2019 10:31

zelene.oko Také vás zdravím, ale dneska bohužel nebudu tak aktivní - pohybuji se v terénu (zčásti i proto, aby ta Ústavem pro jazyk český vyslaná letka měla s odchytem více práce). O to více budu naslouchat, a pokud se setkám s diskutovaným obratem, budu trvat na důkladném vysvětlení, jak to vlastně mluvčí myslí. Pokusím se též zjistit, jak je to s autorstvím Václava Klause- i díky/kvůli němu se toto spojení mohlo začít hojněji užívat.

Edit. autorství potvrzeno

Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 05. června 2019 11:24

Hanka H Pokud se setkáte s diskutovaným obratem, tak hlavně hned direktivně netvrďte, že je špatně. Zbytek je už jen zábavná diskuze nad českým jazykem.

Offline Tak Betty
Avatar
5006 příspěvků moje polička 05. června 2019 12:56
Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 05. června 2019 18:42

zelene.oko Tak bohužel - dnes nulový výskyt. Takže ani nemohu sdělit, zda/jak jsem mluvčího vhodně usměrnila. Každopádně budu ve střehu i v následujících dnech, týdnech, měsících ...

Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 05. června 2019 19:52

Hanka H ...pak budu tedy ve střehu i já.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33800 příspěvků moje polička 27. června 2019 06:39

Zacina mě trochu fascinovat osloveni slečna všech bez rozdílu od 12 pomalu do smrti, už jsem slyšela oslovovat slečno holku s hodne viditelným těhotenským brichem a teď o vikendu jsem byla na svatbě, nevěstě je skoro 40, má dvoulety dite a (dokonce už po obřadu) prej “slečna teď bude házet kyticí” 

jako je to nejakej trest bejt pani? (Kor když tomu zevní okolnosti očividně nahravaj?)

Online 711990
Avatar
17172 příspěvků moje polička 27. června 2019 08:03

Potrefenáhusa se priznam, ze na to nemam nazor - ve 30 si pripadam spis teda jako slecna nez jako pani:D a ani tehotensky bricho mi neprijde nejak zasadni na to, abych uz musela bejt pani:D Ale vsimla jsem si, ze treba u doktora, kde si vyzadali informaci o stavu(vdana/svobodna), mi pak velmi dusledne zacli rikat slecno. Asi jako ze abych se nad sebou zamyslela a vdala se nebo co:) 

Offline Tabea
Avatar
4716 příspěvků moje polička 27. června 2019 08:10

Potrefenáhusa po slečně, nebo souběžně se slečnou, je ještě “mladá paní”.  To už snad radši tu slečnu v padesáti....

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33800 příspěvků moje polička 27. června 2019 08:26

711990 já to mám cca stejně, ale nejde o dojem, říkat slečna prokazatelně vdany ženský s dítětem mi proste přijde padly na hlavu 

Online viktorka_od splavu
Avatar
46121 příspěvků moje polička 27. června 2019 08:38

Potrefenáhusa  lonskou kampan v jednom brnenskym radiu “poustejte sednout tehotne slecny” jsem tu uz myslim zminovala

Online Pinot Noir
Avatar
24587 příspěvků moje polička 27. června 2019 08:38

Potrefenáhusa Mně přijde padlé na hlavu říkat slečno komukoliv nad cca 20. Co je komu do mého stavu? Chlapi se taky nijak nerozlišují, zrušila bych slečnování úplně

Online viktorka_od splavu
Avatar
46121 příspěvků moje polička 27. června 2019 08:39

711990 pokud mas akdemicky titul, zamestnani, tehotensky bricho.. pak jsi rozhodne pani. to je nadavka nebo co?

Offline continuity
Avatar
33808 příspěvků moje polička 27. června 2019 08:39

Potrefenáhusa podle me to souvisi s tim kultem vecneho mladi, co se tady pestuje. Slecna je mlada, tekze klidne az do 50+, aby se nekdo neurazil. Pak plynule navaze zminovana mlada pani.