databáze 112620 vůní od 8287 značek a 1554 parfumérů

No. 5 L'Eau (Eau de Toilette) Chanel

No. 5 L'Eau (Eau de Toilette)
značka: Chanel
parfumér: Polge, Olivier
rok: 2016
určení: pro ženy
hlava: citrón, mandarinka, neroli, pomeranč, aldehydy
srdce: májová růže z Grasse, jasmín, ylang ylang
základ: cedr, bílé pižmo
Diskuze:
Komentáře k vůni (2)
Avatar
domenica (14.1.2017 )

Klíč k omlazení a k "modernizaci" Pětky našel Olivier Polge, současný parfumér domu Chanel, v aldehydech, resp. v jejich částečném potlačení v úvodní fázi kompozice. Vyjmul aldehydovou ostřejší a "staromódní" mýdlovost a nahradil ji náručí překrásných citrusů. Mandarinky, pomeranče a citróny vytvářejí hotový gejzír svěžesti, lehce podbarvený květinovým srdcem, pronikajícím až nahoru, ke svrchním tónům. Ten začátek je opravdu skvostný a když o tom tak přemýšlím, o trochu víc mi připomíná parfém 1932 než Pětku. Bude to tou šťavnatostí, křehkostí a křupavostí, jako když se s chutí zakousnete do vychlazeného a dobře vyzrálého zeleného jablka Granny Smith. Křup!

Květinové srdce, kde vyniká růže a ylang-ylang s podtónem banánového džemu, se mísí s jemnými mýdlovými hoblinkami a bublinkami, tedy aldehydy v umírněném množství a v moderní podobě, a volně přechází do sametového pižmového základu s vanilkou a jen lehce naznačenou dřevitostí. Přijde mi, že cítím i pár karafiátových kvítků, dodávajících celé kompozici kapku kořeněnosti a vřelosti, avšak nepřekračující zavedené zvyklosti v rámci značky. A tak to má být.

Pokud jde o intenzitu a výdrž, to bude chtít vyzkoušet na vlastní kůži. Já jsem L´Eau zkoušela poprvé před pár dny v Paříži. Prodavačka (s nádhernou rudou rtěnkou, na fotce vlevo je trochu vidět :) ) mě řádně sestříkala od hlavy k patě a já jsem si toaletku užívala asi tak dvě hodiny. Ten den se udělalo docela teplo, kolem mě spousta dalších olfaktorických lákadel a vjemů, takže to se samozřejmě jako regulérní testování počítat nedá. V Praze jsem pak testovala několik dní ze vzorků a tam mi to vycházelo tak na tři hodiny. Na oblečení se drží zhruba 5 hodin, na papírku přes 24 hodin. Co se týče projekce, přijde mi, že není až tak o moc menší než jak je tomu u Pětky. Tady mě ovšem překvapila spíš ta Pětka, že se drží při těle bohužel mnohem víc, než jak jsem u ní zvyklá. Musím se k ní ještě vrátit.

Takže ano, dalo by se říct, že N° 5 L´Eau je zčásti l´eau, čili naředěná Pětka a zčásti je to Pětka s trochu pozměněnými poměry ingrediencí. Výsledkem je příjemná, lehká, křišťálově čistá a dobře propracovaná vůně, která se snad nemůže nelíbit jak těm, pro které je klasická N° 5 moc aldehydová a starosvětská, tak těm, kteří mají rádi nejen klasiku, ale i různé dřívější odnože a variace. Kamenem úrazu může být (a v mnoha případech jistě bude) projekce a výdrž, ale to je individuální a je třeba prozkoušet.
(5.9.2016)

Obšírněji a s fotkami též na blogu Guerlinade:
http://guerlinade.cz/2016/09/05/chanel-n-5-leau-recenze/

Avatar
jerry (30.9.2016 )

Podoba s původní No. 5 Eau Premiére a s No. 5 Eau Premiére (2014) je značná, navíc jsou zde akorát citrusy - nikoliv však svěží, ale "zamlžené" do zapudrované podoby. Po rozvonění není až tak vanilkově pudrově sladká jako původní Eau Premiere, ale spíš sladkokysele citrusově pižmová s uhlazeným cedrem. Postupně ale vymizela do velmi rozpačité podoby sladkokyselé cedrové stopy. Když odhlédnu od cedrového finále, tak je to v vůně povedená...a taky evidentně "náborová" (stejně jako byla původní Eau Premiere) pro mladé nositelky a otevření jejich cesty ke klasické No. 5. Jedinou její slabinou je výdrž - dělá opravdu "čest" přízvisku "L´Eau").