Jazykové přestupky

17. srpna 2014 18:15
Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:19
Reakce na Hanka H:

zelene.oko zelene.oko Nic nepletu - pokud si přečtete, co jsem napsala, v žádném případě kategoricky nezavrhuji  slovní spojení "je to pod mé rozlišovací schopnosti" - ale vymezuji mu prostor - tj. najde uplatnění v hovorové řeči, smysl ovšem dává tehdy a tehdy ...

​Napsala jste toto: "Prostě "nad" je správně z hlediska lingvistiky, "pod" se v řeči může objevit ve snaze vyzdvihnout nedostatečnost." A já tvrdím, že takto kategoricky to říct nejde (+ ty vaše poznámky typu dámy nemyslete si, že pravda je vždy na vaší straně, lingvisté popadající se za břicha apod. byly na hraně arognace).

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:24

Mutziputzi Nepředvádím, vyjadřuji se k problému.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:26

Hanka H no jo, ale k jinýmu nějakýmu zřejmě

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:30

zelene.oko Arogantně jsem to opravdu nemyslela.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:31

Mutziputzi Když myslíš?! Třebas to nepochopila?

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:32

Hanka H nepochopila jsem kam na to chodíš, to je pravda

Offline Jimik
Avatar
příspěvků moje polička 04. června 2019 12:33
Reakce na Hanka H:

Jimik Fyzik nejsem, vaše sdělení chápu, ovšem posuzuji užití předložek "nad" a "pod" z hlediska lingvistiky. Pokud je to pro vás nelogické a tvrdíte, že jste se s tím setkala až tady, možná byste mohla zapátrat mimo přírodní vědu.

​Děkuji za doporučení. Ja jsem se snažila poukázat na to, že ta zdánlivá nelogičnost obratu, že je něco pod moji rozlišovací schopnost, na kterou se tu původně ptala @Gatita nemusí být nutně způsobena neznalostí lingvistiky a jejích pravidel, ale vycházet ze samotné definice tohoto pojmu, který se následně dostal do hovorové mluvy. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:35

Jimik 

Pregnantně (a srozumitelně) vyjádřeno Pak že fyzika není k ničemu

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:35

Mutziputzi Každý holt rozumíme něčemu.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:36

Hanka H no, blbý je když všichni o voze a ty furt dokola o koze

Online viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:36

barbucha no nebo bych taky mohla rict, ze neutiram prach, protoze je pod mou rozlisovaci schopnost a je jasny ze to s porozumenim nema nic spolecneho

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:38

Mutziputzi Zase nemáš pravdu, předsedo!

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:38

Hanka H poněkud únavné

Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:42
Reakce na Hanka H:

zelene.oko Arogantně jsem to opravdu nemyslela.

​A jak to tedy bylo myšleno s těmi smějícími se lingvisty, co máte v zádech?

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:51

zelene.oko Protože mi bylo řečeno, že přesvědčit někoho, že v otázce užití nějakého slovního spojení, pojmu apod. nemá tak docela pravdu, je úkol sisyfovský. Vždycky totiž můžu narazit na protiargument "ale já to tak cítím", případně "tak s tím jsem se ještě nesetkal". A přes to vlak prostě nejede, že?

Mutziputzi Odpočiň si, nemusíš každou debatu jednoznačně vyhrát.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:52

Hanka H mně stačí takhle když mi jí vyhraješ sama, já jsem spokojená

Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 13:10

Hanka H Jenže ta "pravda" se týká jen kodifikace. Jazyk je přece metaforický. A jedna věc je kodifikace (týká se spisovného jazyka a o tom tu řeč nebyla), druhá věc je úzus. Pro mě je to jako kdybych někomu tvrdila, že říkat baňka vánoční ozdobě je blbě a lingvisti se mu smějou.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 04. června 2019 13:13
Reakce na Hanka H:

Jimik Fyzik nejsem, vaše sdělení chápu, ovšem posuzuji užití předložek "nad" a "pod" z hlediska lingvistiky. Pokud je to pro vás nelogické a tvrdíte, že jste se s tím setkala až tady, možná byste mohla zapátrat mimo přírodní vědu.

​ale to se objevilo poprvé v příspěvku od tebe, nikdo jiný si to nemyslí / nemyslel... 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 13:22

..... a že vy se tu spíše chce hádat, než připustit, že jsem odpovídala na původně položený dotaz?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33716 příspěvků moje polička 04. června 2019 13:25

Hanka H my si myslíme, žes ji odpověděla špatně. A protože z tvých reakcí vyplynulo, že to spojení a jeho význam neznáš, snažíme se ti to vysvětlit, zbytečně teda