Jazykové přestupky

17. srpna 2014 18:15
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33690 příspěvků moje polička 03. července 2019 11:16

Mutziputzi třeba kvůli příjmení. A celkově je jí prý v tý situaci hodně nekomfortně, protože to implikuje tu manželku, kterou není a přesně jak píše Sweet Potato - vlk se nažral

a ji to drásá hodně, i že se jmenuje jinak a tak. ona před tím právě pořád hlásala, jak jí je to jedno a nepotřebuje papír a dítě se jmenuje po otci a teď nějak si připadala z tý rodiny taková odstrčená, jakože tam nepatří, když se jmenuje jinak - píšu to, co mi říkala ona jak to cítí, ne že je to obecně platný - i že je to takový hodně nepraktický jmenovat se jinak než dítě, ve školce, u doktora ji všichni říkaj příjmením dítěte

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33690 příspěvků moje polička 03. července 2019 11:17

P.S. ale tam jde fakt o to, že jí to fakt hodně šlapalo na kuří oko, každej to tak určitě mít nemusí

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 03. července 2019 11:55

Tady nějak nechápu, proč nesezdane matky pojmenovavaji dítě příjmením po otci. Jako aby věřil, že je fakt jeho?

Pak někde pořád vysvětlovat, že fakt jsem matka, i když se já a mimino jmenujeme každý jinak? 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33690 příspěvků moje polička 03. července 2019 12:01

Dadoo já jsem se o tom s touhle kamarádkou bavila a ta měla tenkrát důvod, že naopak chtěla, aby cítil ten chlap, že patří k nim, jelikož matka je vždycky jistá. ale už teda změnila názor, i když mi ještě teď říkala, když jsem jí řekla, že bych dítě pojmenovala prostě po sobě a že chlap má možnost zařídit se, jaký jméno to bude, že jí to přijde jako vydírání a moc velkej nátlak......

nevim, no, každopádně mi to přijde minimálně dost nepraktický, ale ty chlapi kvůli tomu fakt leckdy dost vyváděj a třeba každej nemá na to se ještě před porodem dohadovat s nějakým ješitou, kterej se neni schopnej rozhoupat

Offline Makara
Avatar
2227 příspěvků moje polička 03. července 2019 12:03

Dadoo tak i sezdana matka se nemusí jmenovat stejně jako manzel, když si třeba z profesních důvodu nechá dívčí prijmeni. A pak vzdycky jeden musi vysvetlovat, ze fakt jako je rodic. 

Offline Garfie
Avatar
23905 příspěvků moje polička 03. července 2019 12:08

Dadoo Mému muži by to asi bylo vcelku jedno, mně to bylo jedno taky, i když jsem chvilku uvažovala spíš o svém příjmení, protože jsem (byla) poslední našeho rodu, ale zase to není nijak neobvyklé jméno, abych ho musela nutně zachovávat :-) Ale tcháni by to asi nepřežili, když jsem začala rodit předčasně, hrozně řešili, co teď-jestli musí do porodnice přijít notář nebo matrikářka nebo jak  vůbec bych neměla odvahu jim říct, že chci dítěti nechat vlastní příjmení....nakonec jsme se později vzali a já přejala manželovo příjmení taky-právě kvůli dětem. Ale fakticky se pořád představuju dívčím, používám ho i v profesním životě. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 03. července 2019 12:18

Makara Garfie že si žena nechá z profesních důvodu své jméno zcela chápu. Asi dát muzovo příjmení je i  usnadnění do budoucna, dítě se pak už přejmenovat nemusí. To když doufá, že si ji snad jednou někdy nakonec vezme. Ale není to, náhodou, nenápadná forma nátlaku?

Ale proč pojmenovat své dítě po chlapovi, který se např. Na manželství ještě necítí být zralý, Ještě se ženit nechce, a podobně důvody, to vážně nerozumím.. Jako že si ho tím připoutat?

Asi nějaká tradice, či čo. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46054 příspěvků moje polička 03. července 2019 12:35

Dadoo ja ty zeny taky nechapu, zda se mi to strasne ponizujici. myslim tedy pripady co zminuje Husa, ze se tim trapi a nic, od toho muze hrozne pohrdave chovani. 

Offline Samantha
Avatar
1736 příspěvků moje polička 03. července 2019 12:44

Tak třeba bývalá přítelkyně mého bráchy nechala pojmenovat dceru po otci - aby jako bylo jasný, kdo má platit alimenty, že ...

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 03. července 2019 12:45

viktorka_od splavu přesně tak. Nejvíc mě irituji ti, co se na manželství ještě necítí dos zrali, ale dítě zplodi.

Dítě je milionkrát větší závazek a odpovědnost. Bohužel se ale ta nezralost pak v péči a přístupu k výchově a zabezpečení na tom často i projeví. A pro sigle matku je rozhodně praktičtější, když se s dítětem jmenuji stejně. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 03. července 2019 12:46

Samantha a nebo tak

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33690 příspěvků moje polička 03. července 2019 12:58

Samantha a tak to je jasný i bez toho

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33690 příspěvků moje polička 03. července 2019 13:01

Jinak teda v případě ty moji kamarádky to fakt není tak, ze by ten chlap nechtěl, ale von je fakt strasnej exot, kamaradka s nim má svatou trpělivost :-)

Offline Janulik03
Avatar
16668 příspěvků moje polička 03. července 2019 13:04

Dadoo poznam dost parov kdd si zena nechala svoje priezvisko a deti maju po otcovi. Skor mi zo pride tradicnejsie. Myslim ze dnes je vela patov nezobanych, nikto to uz neriesi. Atedanepovedala by som ze je to forma natlaku. Tomu nerozumiem. Nie vzdy je to tak ze muz sa nechce zenit. Vyznieva to akoby nevydata zena bola menej? Jasne ze su baby co chcu byt vydate a dufaju a tym teda myslim ze staci sa vyjadrovat jasne a nie v naznakoch. 

Offline Janulik03
Avatar
16668 příspěvků moje polička 03. července 2019 13:06

viktorka_od splavu no a mozno ked hlasala ako je samostatna a nepotrebuje papier tak mu to nedocvakne. Ja fakt nechapem zeny co nevedia na rovinu povedat co chcu

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 03. července 2019 13:15
Reakce na Garfie:

Jeden můj kamarád naučil cca tříletou dceru na "slunéčko naše jasné, pán náš a vládce" a asi půl roku to fakt říkala, když o něm mluvila

Můj bratranec zase o otci mluvil jako o Jendovi, oslovoval ho Jeníčku. 

Môj brat v puberte oslovoval otca ironicky, keď po ňom niečo chcel "áno pán továrnik, náš chlebodarca".

O svojej puberte hrobovo mlčím...

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 03. července 2019 13:17

tak po někom se to dítě jmenovat musí, a přece stejně té ženy i toho muže, bez ohledu na sňatek... chápu jisté praktické problémy, které to může přinášet, ale jinak mi to tak divné nepřijde...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33690 příspěvků moje polička 03. července 2019 13:19

Janulik03 no ale někdy to takhle jednoduchý prostě neni

Offline Sweet Potato
Avatar
34818 příspěvků moje polička 03. července 2019 13:23

slniecko DSD říká otci “velkomožný”

Offline Janulik03
Avatar
16668 příspěvků moje polička 03. července 2019 13:23

Potrefenáhusa asi nie ale tu hned padali teorie preco sa deti volaju po otcovi akoby to bolo nieco horsie