Jazykové přestupky

17. srpna 2014 18:15
Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 17:40

Mutziputzi A co je špatného na této definici?

zelene.oko Slovíčkaříte - když zkoumá, tak se také může v jistém směru vyjádřit, ne?

Online zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 17:48

Hanka H Ne, to není slovíčkaření, to je preciznost ve vyjadřování o konkrétním vědním oboru. Já si myslím, že nelze vystupovat s despektem k názorům ostatním a  přitom si plést pojmy s dojmy, jak to činíte vy. Jestliže lpíte na tom, aby se ostatním vyjadřovali - dle vás lingvisticky správně - musíte dělat totéž.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 18:05

zelene.oko Ponechte si svůj názor. K zadanému problému jsem se vyjádřila dostatečně. Ale pochybuji, že se teď ještě jedná o zodpovězení prvotní otázky.

A když už se zmiňujete o "preciznosti ve vyjadřování o konkrétním vědním oboru", trochu mě překvapuje vaše "definice" lingvistiky.

Online zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 18:08

Hanka H Já jsem ji někde napsala?

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 18:16

zelene.oko Na předchozí stránce ....

Online zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 18:18

Hanka H Tak ji odcitujte, ať jsme konkrétní, jinak se debata vést nedá.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 18:43

zelene.oko uvádíte, že:

"Soubor pravidel jazyka popisuje gramatika. Lingvistika se naopak o to, jak různí lidé různě používají jazyk, zajímá a rozhodně ne v intencích hodnocení správné/nesprávné."

Problém vidím např. v užití příslovce naopak - nevidím tady důvod  stavět obsahově proti sobě první větu jednoduchou, kde hovoříte o gramatice, a následující souvětí věnované poslání lingvistiky. Diskutabilně vyznívá také i to, že z vašeho sdělení nevyplývá, že lingvistika je slovo nadřazené slovu gramatika.

Je mi jasné, že v diskuzi na internetu se i odborník (kterým pravděpodobně budete) může vyjádřit nepřesně. A tohle už je opravdu slovíčkaření.

Online zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 18:58

Hanka H Nejsem odborník pravděpodobně, ale doopravdy.

To, co zmiňujete, rozhodně nebyla z mé strany definice lingvistiky, ale odpověď na vaše nesprávné používání termínu lingvistika (když jste myslela ve skutečnosti gramatiku). To slovo "naopak" implikovalo důraz na fakt, že gramatika jediná kodifikuje (tzn. má normativní povahu).

Čekala jsem, že mě spíš nachytáte na tom, že jsem napsala, že lingvistika zkoumá živý jazyk, což je nepřesné (např. historická mluvnice).

Rozumím tomu, že potřebujete mít poslední slovo, ale klidně budu diskutovat do soudného dne, protože vaše vyjádření byla opravdu velmi neprofesionální a já někdy to rétroické povyšování nemohu přejít. Tohle je ten případ.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 19:12

zelene.oko Jsem ráda, že jste nakonec uznala, že i odborník vašeho kalibru se může dopustit drobné nepřesnosti. Povšimněte si, že jsem slovo definice dala do uvozovek. Příklady rétorického povyšování bych našla i ve vašich textech.

Pokud vycházím z vašeho posledního sdělení (a pokud tedy můžu i nadále s vámi diskutovat, neboť patřičné vzdělání a praxi v oboru mám též) - jaký máte názor na možné použití čárky před slovy "a rozhodně" ve vašem diskutovaném textu?

Online viktorka_od splavu
Avatar
46119 příspěvků moje polička 04. června 2019 19:16

Hanka H 

K neduhům stáří, postihujícím hlavně intelektuály, patří podle Cimrmana dvě vady komplementárně spojené: neschopnost udržet myšlenku a naopak neschopnost myšlenku opustit.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 19:32

viktorka_od splavu Děkuji za odlehčení - jdu si dát několik sušených (Š)švestek.

Online zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 19:50

Hanka H Já jsem tam čárku nenapsala a nechala bych to tak. Spolehla bych se na korektora. Jak to vidíte vy?

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 20:33

zelene.oko Čárku bych tam snesla (vzhledem k tomu, že z vašeho vysvětlení vyplývá, že chcete podtrhnout fakt "gramatika jediná kodifikuje"). Uvádíte také, že "lingvistika se (......) zajímá a rozhodně ne v intencích správně/nesprávně" - spojku "a" by mohla zastoupit spojka "ale", tudíž bych to posoudila jako významový poměr odporovací. Interpunkce je ovšem oblast, kde je nutno opravdu v mnoha případech přihlédnout ke zmiňovanému "jak já to cítím". I sami korektoři se mnohdy neshodnou (pokud jsou vůbec přizváni).

Offline Fleur blogger
Avatar
6094 příspěvků moje polička 04. června 2019 20:53
Reakce na Hanka H:

zelene.oko Protože mi bylo řečeno, že přesvědčit někoho, že v otázce užití nějakého slovního spojení, pojmu apod. nemá tak docela pravdu, je úkol sysifovský. Vždycky totiž můžu narazit na protiargument "ale já to tak cítím", případně "tak s tím jsem se ještě nesetkal". A přes to vlak prostě nejede, že?

Mutziputzi Odpočiň si, nemusíš každou debatu jednoznačně vyhrát.

​Doufám, že jde o úkol sisyfovský, když už jsme v tom lingvistickém okénku...

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 20:56

Fleur Tak tady si sypu popel na hlavu . Je divné, že v tom zápalu diskuze si toho nikdo nevšiml.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 04. června 2019 21:11

Je to logické - NAD = příliš složité, POD = příliš nicotné.

Jsem tak ráda, že je to plácání MIMO mou rozlišovací schopnost!

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 04. června 2019 21:24

už někdo napsal do ústavu jazyka českého?

Online viktorka_od splavu
Avatar
46119 příspěvků moje polička 04. června 2019 21:42

Jiná Realita že tady mají nějaký zapomenutý chovance, ať si je přijdou vyzvednout?

Offline barbucha blogger
Avatar
30681 příspěvků moje polička 04. června 2019 22:14

Online Pinot Noir
Avatar
24581 příspěvků moje polička 04. června 2019 23:35

Jiná Realita že tady mají nějaký zapomenutý chovance, ať si je přijdou vyzvednout?