Jakou vůni pro mě.?

01. ledna 2015 09:25
Offline Hoolinkah
Avatar
1641 příspěvků moje polička 06. října 2016 20:32
Reakce na Edge:

No to by mě taky zajímalo. Nevím teda, jestli se to náhodou už nezměnilo...ale chtěla jsem onehdá zkusit novou No. 5 Eau Premiere a v celým Futuru neměli Chanel!

Offline SunEclipse
Avatar
3117 příspěvků moje polička 09. října 2016 10:56

poradí mi nějaká odbornice, jak najít vůni, která by mě opravdu nadchla? Metoda nakoupím odstřiky podle popisu a toho, jak se mi líbí flakón, hanebně selhala. Moc mýdlové, moc medové, nezajímavé - zkrátka Popelka na ples nepřijela. Postupem času jsem se propracovala k tomu, co mám na poličce - ale pořád to není tak úplně ono, na každé mi něco vadí.

Offline jerry
Avatar
9048 příspěvků moje polička 09. října 2016 11:04
Reakce na SunEclipse:

Jiná cesta, než zkoušení na vlastní kůži (v parfumerii, ze vzorků) opravdu není - rozhodující vždycky je, jak si s konkrétní vůní "poradí" tvoje kůže a jak výsledek posoudí tvůj nos.

neztrácej čas vzhledem flakónu. Spíš si si řekni, jaký typ vůně hledáš, vytipuj vůně, pročti recenze a pak zkoušej na vlastní kůži i nos.  

Offline SunEclipse
Avatar
3117 příspěvků moje polička 09. října 2016 11:12

no právě - když já nevím, jaký typ vůně hledám. A co se popisu týče - naposledy jsem pohořela na CC Sheer Beauty - prý hruška, pivoňka, šeřík. Já cítila přeslazený med :(

Offline SunEclipse
Avatar
3117 příspěvků moje polička 09. října 2016 11:22

ještě tedy upřesním - je mi jasné, že musím vyzkoušet, ale jde mi právě o to, jak zjistit, co budu zkoušet - abych neztrácela čas zkoušením toho, co mi nevoní. Asi je problém v tom, že z popisu si o té vůni neumím udělat představu.  A některé termíny ani neznám - nevím co je aldehydová vůně, ani jak voní oud. :/ Asi bych potřebovala nějakou příručku "vybíráme vůni pro začátečníky"

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 09. října 2016 11:52
Reakce na SunEclipse:

no právě - když já nevím, jaký typ vůně hledám. A co se popisu týče - naposledy jsem pohořela na CC Sheer Beauty - prý hruška, pivoňka, šeřík. Já cítila přeslazený med :(

Hehe, to je jako bych četla samu sebe. Stejným způsobem totiž hledám nové vůně já. Tedy já už si za ta léta umím podle složení udělat představu, co by se mi mohlo líbit, ale v podstatě nemám nikdy jasnou představu, co vlastně hledám. Proto mě taky vzorky stály už hotovej majlant.

Ale tak trochu pro představu: aldehydová vůně je, když vám voní jako mýdlo - úplně jednoduchý příklad, klasický Chanel No. 5. Tuším, že to asi nebude vás případ.

Vůně čistě vypraného prádla bývá vůně, která většinou obsahuje bílé pižmo nebo bavlnu (květ bavlníku).

Oudem bych se asi nezabývala, to nebude zatím váš případ, ten by se vám asi nelíbil.

Víme už tedy, že přeslazený med nee. To je začátek.

Zkusím to na úvod alespoň s jedním tipem podle vaší poličky, když říkáte, že jste se postupem času dopracovala k ní, ale není to úplně ono - všechny jsou květinové nebo květinově ovocné. Vidím Endless Euphoria od Calvin Klein. Možná bych zkusila v Sephoře Masakï-Masakï od Masaki Matsushima. Ta mi přijde lepší a typově podobná.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 09. října 2016 11:57

Tak já bych taky prosila o radu.

Vždycky jsem oblibovala spíše jemnější, květinové vůně - myslím "bílé květy" se tomu říká. Nakonec, v mé poličce je to vidět :-) Miluju Repetto, L´eau d´Issey i Shiro.

Jenže.. za měsíc je mi 55 a tak mám pocit, že bych si zasloužila už i nějaké "dospělejší" vůně. Zralejší, trošku "temnější" :-D Ale zase to nepřehnat, že.

Nemohly byste mi poradit, co mám zkoušet??

Aktuálně se mi strašně líbí Alien nebo Jour de Hermés (byl doporučen dcerou - máme vyzkoušeno, že co se líbí jí, líbí se i mně).:-)

Tak se ptám: Co mám hledat a vyzkoušet?? Moc děkuji za odpověď 

Offline wiv
Avatar
179 příspěvků moje polička 09. října 2016 11:59
Reakce na SunEclipse:

"no právě - když já nevím, jaký typ vůně hledám."

Tak na to si dobře pamatuji z doby, než jsem na webu narazila na parfémovou komunitu . Vždycky jsem měla jednu "svou" vůni a tu jsem nosila, než se mi za pár měsíců či let omrzela. Kdyby mi tehdy někdo řekl, kolik vůní se mi později usadí na polici, resp. ve skříni, tak bych se fakt s chutí zasmála. I tak nejsem žádný expert, ale třeba by to šlo takto:

Na začátek si zkus říct aspoň základní typ vůní, které se Ti líbí. Jsou to vůně mýdlové (prostě si představ např. vůni čerstvě namydlených rukou), nebo naopak gurmánské (např. vonící po vanilce, čokoládě ...), dřevité (od vůně dřeva čerstvě nařezaného, až po dřeva "suchá", hladká ...), květinové (pokud máš třeba ráda vůni růží, frézií ...), kořeněné (skořice, hřebíček ..) ... Takže základní výběr bych vázala na to, "po čem" má vůně vonět.

A pak už Ti určitě zdejší komunita dokáže dát spoustu tipů, co zkoušet

Offline RoSa
Avatar
8248 příspěvků moje polička 09. října 2016 12:05
Reakce na Dadoo:

Já bych zapátrala v Chanelech - co třeba Chance Eau Vive ?  Nebo Chance, CristalleN°19...

Offline SunEclipse
Avatar
3117 příspěvků moje polička 09. října 2016 12:11

dík moc za nakopnutí - vzhledem k tomu, že jsme zde na domácím vlákně, klidně můžeme tykat  - jak ti/vám to bude vyhovovat :D
Chanel 5 - ten jsem jednou zkoušela a opravdu vůbec mi nevoněl.

Popíšu teda jak vidím svou poličku já, snad to pomůže na další tipy.
Eternity - voní mi moc hezky, na někom jiném, na oblečení - nevýhoda je, že na sobě ji vůbec necítím, takže si jí neužiju.
Eternity Summer 2011 - vadí mi přemíra konvalinek, používám na jaře :D
Endless Euphoria - nevím jak to popsat, je taková  - všední, nezajímavá?  Neurazí, ale ani nenadchne. Takové jídlo ze závodky.
Trezor Midnight Rose - vůně se mi líbí, není tak sladká, je -dřevitější, ovocnější? Ale jsou v ní divné tóny, takové nepatřičné, chemické.
Ange Ou Demon le Secret - ta vůně mě vysloveně dráždí. Řekla bych, že to není můj styl, nemám obecně ráda kořeněné vůně - a přitom mi na ní něco hrozně voní. Nevím co to je a rozčiluje mě to. Je to takové jako když se mi na dovolené u moře strašně líbí plavčík :D

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 09. října 2016 13:00
Reakce na SunEclipse:

Dobře. Já jsem zvyklá z komunity léta na tykání, jestli to nebude vadit, ale nechtěla jsem uvádět do rozpaků, protože mi bylo řečeno, že na MP převažovalo vykání.

No právě stejně tu Endless Euphorii vidím i já. Ta Masaki-Masaki, kterou jsem doporučila v předchozím příspěvku, má v sobě podle mě tu zajímavost, kterou Klein postrádá.

Ano, konvalinkové vůně taky dokážu nosit jen na jaře. No a když se ti líbí Eternity, možná bych zkusila Baiser Vole od Cartier. Tam je sice z těch květin jenom lilie, ale pěkná. Případně mně se ještě o trochu víc líbí La Vierge de Fer od Serge Lutense - ta je k vyzkoušení v Douglasu v Praze (nevím, jak je to v těch mimopražských). A potom taky schválně Miss Dior Eau de Toilette Originale, v té je zase krásný karafiát, i když tam to s tou výdrží bude asi dost podobné jako u Eternity.

Jestli se z toho něco alespoň částečně zalíbí, pak se budeme moct odpíchnout ještě dál.

Online Sweet Potato
Avatar
34862 příspěvků moje polička 09. října 2016 13:14
Reakce na 0zero7:

Ty tipy budu muset taky prozkoumat! Shiro me zajima.

Sweet Potatoe ten Chanel mam, na me je to spis mydlo nez vyprane pradlo, ale mam ho moc rada a urcite zase koupim. Docela vydrzi, na to ze je to lehci verze.

Vidím své jméno, ač jsem se na nic neptala, ale je to nějaké telepatie, protože se sem zrovna ptát jdu a to skutečně na vůni mýdla!

Jedna moje známá vždy úžasně voní "čistotou," dlouho jsem si myslela, že voní opravdu jen mýdlem, je to dáma 80+. Pak mi řekla, že je to L'Air du Temps, který už desítky let používá. Vyzkoušela jsem, ale na mně kýžený efekt neprojevil.

Takže prosím o tipy na vůni čistoty, mýdla, vzpomínky na dětství.

Offline Fleur blogger
Avatar
6094 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:08
Reakce na Dadoo:

Z květinovek bych vyzkoušela v řadě Les Secrets d´Essences od Yves Rocher novinku Accord Chic. Vůně od YR sice obecně nejsou žádné výkřiky originality a ty jejich toaletky mají tristní výdrž, ale tahle řada je docela povedená a Accord Chic má hezky zapracované květiny s pryskyřicemi a špetkou kadidla (toho se neboj, jenom vůni příjemně uzemňuje a to ji právě odlišuje od rozevlátých květinovek).

Mně se od nich nejvíc líbí Rose Oud (ale už jsem navyklá na větší "pecky", takže je pro mě moc učesaná).

Offline Fleur blogger
Avatar
6094 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:15
Reakce na Sweet Potato:

Což takhle Estée Lauder: White Linen, Pure White Linen - tam je to prádlo sušící se letním sluníčku v mírném větru.

Offline domenica blogger
Avatar
7982 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:20
Reakce na Sweet Potato:

Vidím své jméno, ač jsem se na nic neptala, ale je to nějaké telepatie, protože se sem zrovna ptát jdu a to skutečně na vůni mýdla!

Jedna moje známá vždy úžasně voní "čistotou," dlouho jsem si myslela, že voní opravdu jen mýdlem, je to dáma 80+. Pak mi řekla, že je to L'Air du Temps, který už desítky let používá. Vyzkoušela jsem, ale na mně kýžený efekt neprojevil.

Takže prosím o tipy na vůni čistoty, mýdla, vzpomínky na dětství.

Tak tedy vůně aldehydové, pižmové... třeba:

Sicily (Dolce Gabbana), Arpège (Lanvin), White Linen a White Linen Breez (Estée Lauder), Eau de Cartier (Cartier), Clair de Musc (Serge Lutens), Musc Intense (P. Nicolai), Petit Guerlain (Guerlain)... a mnoho dalších 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:25
Reakce na Fleur:

Děkuji tobě i RoSa, i případným dalším do budoucna, abych pořád jen neděkovala. pečlivě si zaznamenám a snad brzy vyrazím na občuch :-)

Online Sweet Potato
Avatar
34862 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:27
Reakce na Fleur:

Fleur i Domenica, děkuju, prozkoumám.

Offline Fleur blogger
Avatar
6094 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:28
Reakce na SunEclipse:

Jiná cesta než zkoušet doslova na vlastní kůži, jak radily holky, opravdu není. A zkoušet několikrát: vůně se mění v různém počasí, člověk ji jinak vnímá i v závislosti na momentálním psychickém rozpoložení, při užívání léků atd.

První selekce může být podle kategorií (vyhnout se aldehydům, chypré, orientálkám), ovšem i to může být zavádějící, protože s každou nově testovanou vůní se člověku rozšiřuje jeho olfaktorický rejstřík a neznatelně může dojít i k postupné obměně preferencí. Mnohé z vůní, které dnes běžně a s chutí nosím, by mě ještě před deseti lety porazily, nebo bych je po prvním přičichnutí odložila.

Offline Fleur blogger
Avatar
6094 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:30
Reakce na SunEclipse:

A ještě konkrétní tip z kategorie nechemických ovocně květinových: třeba Quatre od Boucheronu, pudrová Rose Essentielle od Bvlgari.

Offline domenica blogger
Avatar
7982 příspěvků moje polička 09. října 2016 14:31
Reakce na SunEclipse:

ještě tedy upřesním - je mi jasné, že musím vyzkoušet, ale jde mi právě o to, jak zjistit, co budu zkoušet - abych neztrácela čas zkoušením toho, co mi nevoní. Asi je problém v tom, že z popisu si o té vůni neumím udělat představu.  A některé termíny ani neznám - nevím co je aldehydová vůně, ani jak voní oud. :/ Asi bych potřebovala nějakou příručku "vybíráme vůni pro začátečníky"

Popisy jsou stejně zavádějící. Výrobce uvádí jen zlomek toho, co ve vůni je.  Navíc záleží ma množství té které ingredienci, kvalitě, kombinacích... vyznění může být úplně jiné, než jak by si člověk představoval.

Asi bych zkusila jít po těch velkých typových skupinách, jak radí wiv - gurmánské, ovocné, dřevité, květinové...  Nebo po značkách: Chanel, Hermes... i vůně, která není "to ono" nemusí být ztrátou času, protože pomůže nasměřovat k té správné, ideální. Možná, jednou.