Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 09:30

continuity Jj, já to vidím pravděpodobně a věřím v to.

Triss No, ono jde o to, že celé to moje pletení vzniklo tím,  že nebylo kde koupit oblečení, co by mi bylo velikostně (když jsem začínala, 34ky ještě moc k sehnání nebyly) a co by se mi líbilo jednak střihově a druhak materiálem. Začínala jsem se svetry, tehdy se nedalo sehnat v krámu nic moc jiného než vytahaný akryl od vel. 36... Spása byly návody na Dropsu, konečně mohl ten který kousek uplést člověk v různých velikostech, nejen v té jedné či dvou, co kdosi do časopisu vybral. Takže i když tam (na Dropsu) byl třeba nějaký návod až od vel. S, tak podle těch rozestupů počtů ok u následujících velikostí jsem si spočítala tu svou velikost. A druhý zlom byly samozřejmě Drops vlny - konečně ty výtvory drží tvar. I 10let už mám jeden svetr a furt je jak nový, zatímco akryl je vytahaný po chvíli.

Pak jsem začala chtít teplá trika s dlouhým rukávem na zimu. Problém je, že většina návodů je ze silnější vlny. Například většina těch vyplétaných sedel jsou svetry, já je chci jako triko, jestli rozumíš, co tím myslím. Takže ze slabší vlny, než na jakou je návod. A tady přišla spása někde z internetu,  když jsem si přečetla,  že prostě můžu jen plést větší velikost (místo obvyklé XS pletu třeba i XLko), že se to tou tenší vlnou a menšími jehlicemi jakoby "smrskne". No ale je potřeba rozhodnout, kterou z těch větších velikostí teda na jakých jehlicích plést a to je zas potřeba spočítat podle vzorku 10x10cm. Takže další matematika. Jenže dneska už mám i těch trik trochu napleteno, takže vím, že s vlnou A (sport, fingering, návin cca 150m+... podle toho, jak to kdo značí) a jehlicema 3,5 chci mít kolem 190ti ok hladkým žerzejem kolem prsou- a prostě vyberu tu velikost, co je tomu nejblíž. 

No a taky nemám ráda oversized styl - připadám si pak, jako že jsem nesehnala sedící velikost (to je prostě můj mindrák z minulosti no), takže všechny trika pletu celkem na tělo a u těch, co jsou střižené rovně, aplikuju ještě tvarování v pase.  Chvíli to trvalo, než jsem to vychytala, které tvarování je pro mě, ale teď už to taky celkem jde.

Takže počítání bylo, změn proti návodu hodně, ale leckteré z nich už mám nacvičené. Nová výzva byl ten výstřih a to právě musím přiznat,  že jsem si to představovala jednodušší. Jenže doufám, že příště už budu o zkušenost bohatší...

No to jsem se zas rozepsala. Vlastně chci jen říct,  že jsem se k tomu přepočítávání dostala okolnostmi, taky bych radši rovnou  mně vyhovující návod, a že to není žádné extra vyžívání se v tom nýbrž de facto nutnost, páč mi ty návody často prostě nenaservírují to, co potřebuju, abych pak byla s výrobkem spokojená. 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 09:56

Triss Jo a s těmi rukávy, já teď měla dopletený svetr, ale bylo k němu potřeba koupit knoflíky. A jak teď moc nejezdím do města, tak se to odkládalo a odkládalo... a taky mě to pěkně dralo,  že už je to hotové ale ještě není. 

Mirka Já sice spíš pletu než šiju, ale mně se to jako správný postup jeví. Ale počkej, jestli napíše třeba Friga.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 10:43

Panenka díky za názor, já si matně pamatuju, že nám to takhle na kurzu říkal a že jsem si tenkrát ten střih takhle dělala, ale je to 30 let.

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 11:08

Mirka Pokud spravne tusim, jak vypada zvonova sukne, melo by to vypadat takhle, coz odpovida tvemu popisu. Srafovane jsou pridane casti. Doporucuju udelat potom jeste zkusebni model, kde se to da jeste vyladit, tak aby to opravdu sedelo.

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 11:34

A kdyz uz jsem se sem dostala, pochlubim se svym poslednim vyrobkem. Sila jsem lehkou bundu dle strihu Avril od Fibremood, latka je 100% bavlna. Navic ke strihu jsem pridala druhe kapsy, abych si mohla pohodlne dat ruce do kapes a vynechala jsem knofliky na kapsach a knoflik u krku jsem nahradila patentkou, kterou jsem z jedne casti potahla latkou. Patenku jsem pouzila, protoze jsem nesehnala uplne stejny odstin nite na knoflikove dirky a nechtela jsem, aby to rusilo. 




Barva bundy odpovida na prvnich fotkach (je to takova o trosku svetlejsi niveova modra)

Online rozarka
Avatar
3975 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 12:03

Friga Máš to úžasně vypracované. Ten potaženy patent je bomba, to by mě nenapadlo. A šikmý proužek sis dělala sama, nebo je hotový? Smekám

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 12:13

Friga Ooo, to vypadá úžasně profi, všecky ty detaily! Zvlášť ten vnitřek obdivuju, by se to dalo nosit i naruby...

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 13:28

rozarka Panenka Dekuju! Sikmy prouzek je kupovany :) Na navod na potahovani patentek jsem kdysi narazila na netu a libilo se mi to, jen jsem to nikdy predtim nedelala. Je to snadne, jen tu druhou pulku jsem nepotahovala, musi se to delat tenkou latkou a tu jsem nemela ve spravnem odstinu. 

Online continuity
Avatar
33590 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 13:30

Friga

Tomu říkám smysl pro detail. 

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 13:55

continuity Dekuju!

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 17:21

Friga bundu máš krásnou. Mě by lákalo ušít ji ze dvou ladících látek - jinak barevné rukávy, aby ten zajímavý střih víc vyniknul.

Díky za názor na sukni, střih jsme udělaly a dcera ji zkusí ušít z mojí staré sukně, aby si to mohla celé vyzkoušet. Mezi námi, ten nepořádek, který šitím generujeme mě pěkně štve, ale snažím se přemoct.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 17:50

Koukla jsem na pár stránek dozadu, jste neuvěřitelně šikovné.

Já jsem do třiceti taky měla pořád něco v ruce, pak už jsem jen šila, nějaké fusaky, potahy, ne oblečení. Nedělá mi to dobře na záda, na ruce a na oči, sedím celý den v práci a tohle už je moc.

Offline Mrs.Robinson
Avatar
438 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 18:36

Triss ještě k tomu mokrému svetru. Já jsem ho nenechala doschnout a strčila do té sušičky ještě dost vlhký, takže teoreticky by se možná vrátil do stejného tvaru i bez ní. Asi by to chtělo vyzkoušet na nějakém vzorku.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33675 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 18:42

Chmchmchm

Offline Brioso
Avatar
627 příspěvků moje polička 02. listopadu 2020 11:24

Friga Mas to krasne. Fascinuje me peclive provedeni rubu Jsem rada, ze sem taky nekdo hodi i nejake siti, protoze zatim je to jen pleteni a tomu se jeste uspesne branim, i kdyz o nem zacinam uvazovat cim dal tim vic v aktualni situaci

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33675 příspěvků moje polička 02. listopadu 2020 14:01

Brioso di do toho!!!

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 02. listopadu 2020 14:25

Mirka Dekuju! Barevne rukavy by mohly vypadat dobre, treba dojde na druhou verzi :) Drzim palce se sukni! O sicim bordelu se tu nebudu vyjadrovat , ja mam sici roztahany po skoro celym byte a je to vsude. 

Brioso Taky dekuju! U veci, ktere se daji nosit rozepnute nebo si je nekde sundam a prehodim pres ruku, chci mit rub pekny. U jinych kusu obleceni zalezi na nalade, jak moc se mi s tim chce patlat :) A na pleteni jsem se tu nechala nalakat, ale porad to nemam hotove, sici me bavi vic. Ale snad to do jara dopletu :)

Offline Slu.
Avatar
13 příspěvků moje polička 05. listopadu 2020 16:04

Po delší době zkusím přidat dva své (velmi jednoduché) výtvory. Obvykle teď šiju spíš plyšáky nebo "něco praktického", projednou jsem se rozhodla ale ušít si něco pro radost na sebe. Vznikla čepice na běhání a tričko s lodičkovým výstřihem (jedny z mých prvních pokusů s úpletem).

Offline alibi blogger
Avatar
3955 příspěvků moje polička 05. listopadu 2020 19:59
Reakce na Panenka:

​ovšem to je naprostá bomba!

Online continuity
Avatar
33590 příspěvků moje polička 05. listopadu 2020 21:12

alibi to jsem přehlédla, to je nádhera!