Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline continuity
Avatar
33583 příspěvků moje polička 08. listopadu 2020 19:23

Dadoo drops ma některé návody přeložené, je to víc mene 1:1 podle toho se to dá naučit. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 08. listopadu 2020 19:27

continuity jo, díky, to je dobrý nápad. Já si kupuju i časopisy o pletení, ale snad od jara nevyšlo vůbec nic noveho

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 08. listopadu 2020 20:13

Brioso Jestli chceš ponožky, tak právě Katrincola nějaký návody má. Já od tý doby, co jsem přelouskala její sérii videí, jak plýst ponožky na kruhovejch jehlicích (takzvaná metoda magic loop), od špičky nahoru a hlavně obě najednou (nesnáším počítání řad, takže tohle je pro mě skoro jediná možnost uplýst dvě stejný, tak už jinak ponožky ani nepletu (ale jednou zase asi zkusím i jinej způsob, abych neustrnula).

Na Tvým místě bych asi mrkla na první tři díly kurzu pletení od Katrincola, to jsou fakt základy (ale možná bych se radši zkusila u druhýho dílu mrknout spíš na klasický obrace, to tam teda ukazuje dost stručně, ale s tím jejím se taky dá vyžít (ale mě to lehce rozčiluje, protože babička mě to holt v dětství učila jinak). A zkusila nějakou jednoduchou šálu, "dostat to do ruky", nebo si čistě vyzkoušet, jak vypadaj a jak se chovaj jednotlivý kombinace hladce a obrace. A pak mrknout na něco jednoduchýho na dropsdesign, nebo se zaregistrovat na Ravelry (je tam i dost věcí zadarmo). A podle toho hledat buď videa podle český nebo anglický terminologie, stejně se časem naučíš obojí (a ta anglická, jak říká Potrefenáhusa , bude nejspíš převládat. A třeba Vlněné sestry, které mají taky moc pěkný videa, dost často používají anglickou terminologii. (a pro úplný začátky ti stačí cast on- nahodit, knit -hladce, purl-obrace, a bind-off- to ani česky neumím, prostě dokončení). 

Ale jestli jsi fakt zatím moc nepletla ani neháčkovala, ten úplnej základ bych fakt z anglickejch videí nedávala, to anglosaský nahazování z pravý ruky se Ti sice bude hodit, až budeš třeba plýst barevný vzory, ale to kontinentální vedení příze mi přijde pohodlnější a rychlejší.

 

Offline Brioso
Avatar
627 příspěvků moje polička 08. listopadu 2020 21:41

Prosperina Naprosto vycerpavajici, dekuji Hlavne diky za preklad anglickych terminu Jen mam ted problem, ze vcera, pote co jsem si vsechno na pleteni donesla od mamky, jsem si nainstalovala jednu pocitacovou hru, co jsem hrala jako decko, a nejak se od ni nemuzu odtrhnout Ale ja se k tomu pleteni taky dostanu

Online Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 08. listopadu 2020 21:45

Brioso Souhlasím s Prosperina , určitě se uč kontinentální styl pletení a vedení příze. Ale pak je opravdu výhodné přejít na ten angloamerický pletařský svět- je tam víc zdrojů. I návodů i videí...  

Jinak taky souhlasím s názorem vybrat si pro začátek něco menšího,  t.j. rychleji dokončitelného, a ač jednoduššího,  přesto něco,  co tě bude bavit a na výsledek se budeš těšit. To je imho základ. Těšit se z toho procesu a na ten výsledek. Nějaké základy můžeš klidně natrénovat na tom akrylu,  ale na projekt si pak kup pěknou vlnu, která se ti bude líbit, a dobré jehlice, ať se ti z toho dobře plete a dělá ti to radost. 

Hodně štěstí!

Offline Brioso
Avatar
627 příspěvků moje polička 11. listopadu 2020 18:11

Jeste k tomu pleteni. Doporucily byste mi pripadne nejakou knizku? Rikam si, ze bych si udelala radost a knizka o pleteni mi prijde jako dobra varianta. Nasla jsem jich par u Dobrovskeho, ale jak do nich nemuzu nahlednout fyzicky, tak se spatne odhaduje, co stoji za to a co ne.
Jinak jsem shledla prvni video od Katrincoly a piluju hladce. Zatim mi prijde, ze hodne utahuju a kazde oko mam jine.
Edit: A jeste dotaz na brnenske. Doporucite mi nejaky kamenny obchod, kam se zajit podivat na prize, jehlice a vubec veci kolem pleteni? Koukala jsem, ze Vlnene sestry jsou v Brne, ale ted maji zavreno. Obecne ale galanterie myslim muzou mit otevreno, tak jestli nemate tip na nejakou dobre vybavenou po pletarske strance. Diky moc

Offline continuity
Avatar
33583 příspěvků moje polička 11. listopadu 2020 18:57

Brioso knížku nekupuj. Já si koupila kvůli vzorům, ale nakonec jsem z ní stejně nepletla. Fakt jsou ty videa lepší. 

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 11. listopadu 2020 20:11

Brioso Souhlas s continuity , z těch videí je to fakt lepší (a to jsem jinak knihomol). 

Jinak s Brnem konkrétně bohužel neporadím, ale obecně v normálních galanterkách mají jehlice, co jsou spíš pro zlost. Teda ty kruhový (a já vlastně na jinejch vůbec nepletu, teda kromě ponožkovejch pětijehlic, který občas použiju) - mívají strašnej ten přechod mezi lankem a jehlicí, člověk se s tím hrozně přetahuje a kazí to radost z pletení, zvlášť když máš tendenci víc utahovat. Já už teď vlastně nakupuju jenom přes e-shop Vlněnejch sester, protože mají dobrej výběr mejch nejoblíbenějších jehlic - knit pro symfonie.

Za sebe můžu doporučit pro začátek výměnný jehlice knit pro ( případně drops, ty mají stejnej závit, takže se dají přidělávat na stejný lanka) a několik lanek (nejvíc mám metrovejch (teda vlastně jsou o trochu kratší, metr to má i s našroubovanejma, a tyhle dlouhý mi připadají nejměkčí a nejlíp se mi s nima plete na "magic loop". Ale i nějaký to kratší se hodí. A do ruky jsou asi nejpříjemnější jehlice dřevěný (a ty symfonie jsou navíc fakt krásný). A taky se docela dobře plete s kovovejma Zinc, jsou jakoby zdrsněný a zvlášť u tenších (třeba 2,5 nebo 3) jehlic se člověk nemusí tak bát, že se mu při drsnějším zacházení zlomí. 

Někdo si zase pochvaluje výměnný jehlice Addi Click, tam je trochu jinej systém toho napojování  ale s těma osobní zkušenost nemám.

A k tý tendencí k utahování - no, to má asi v začátcích skoro každej. A taky některý jehlice si o větší utahování vyloženě koledujou (třeba hladký kovový). Prostě to chce uplýst pár stovek ok, můžeš si s utahováním a menším utahováním zaexperimentovat, sledovat, co to s tou pleteninou dělá.. prostě si s tím v začátcích hraj a užívej si to, to objevování je krásný.

Offline Brioso
Avatar
627 příspěvků moje polička 11. listopadu 2020 20:24

Prosperina continuity Vy mi to kazite, ja si chtela neco koupit Pustila jsem si zatim video a musim rict, ze bylo vlastne docela narocny koukat zaroven na video, abych vedela, co tam dela, a zaroven to zkouset aplikovat do praxe. Musela jsem porad pauzovat a to se s dvema jehlicema v ruce dela blbe Proto jsem si rikala, ze by knizka mohla byt jednodussi.
Navic jsem knizku chtela treba i kvuli nejakemu prvotnimu seznameni, jak se paruji jehlice k prizi, spotreba prize atd. A to je neco, co budu mit radsi papirove, abych do toho mohla vzdycky hned kouknout.
Jinak ja to zatim zkousim na starych mamcinych kovovych jehlicich, ktere muzou byt klidne starsi nez ja. Mozna i proto vic utahuju. Uz jsem ale treba zjistila, ze me stve, jak jsou ty jehlice dlouhe, ze tim zachytavam za veci. Nechce se mi ale zatim kupovat vybava, kdyz nevim, jestli me to bude bavit a hlavne kdyz zatim presne nevim, co chci, protoze nemam dost zkusenosti.

Offline continuity
Avatar
33583 příspěvků moje polička 11. listopadu 2020 20:27

Brioso to jak se párují jehlice k přízi je napsáno na každém klubku a v každém návodu a stejně si to musíš vychytat sama. 

Jestli si chceš něco koupit, kup si hezké jehlice. 

Online Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 11. listopadu 2020 21:03

Brioso Do statistiky: taky nemám žádnou knihu o pletení a žádnou bych nekupovala.

Jinak v Brně je Zapleteno a podle infa na stránkách by otevřeno mít měli. Ovšem v kamenné prodejně jsem nikdy  nebyla a i z eshopu už jsem neobjednala ani nepamatuju, tak nemůžu sloužit nějakými aktuálními referencemi. V minulosti jsem tam brávala příze Dropsu, které obecně mohu doporučit- jsou "lepší" (rozuměj ne-akryl) a cenově dostupné.

Offline Myrtila
Avatar
2953 příspěvků moje polička 11. listopadu 2020 22:46

Brioso Jak uz tu padlo, v Brne je dobre Zapleteno na Pekarske. Ja chodim uz jenom tam, z netu neobjednavam, pokud to neni neco osvedceneho, protoze si rada ty prize osaham.
Co se tyce jehlic, asi nejsem tak moc narocna, kupuju to, co potkam v normalnich galanterkach, jenom si u kruhovych hlidam, aby mely plynuly prechod mezi jehlici a lankem. 

Jinak sama jsem se naucila plest podle Garnstudio, kdyz jeste nebylo prelozene, ceskou terminologii mimo hladce a obrace neovladam, ale zase jak uz tu padlo, vubec to nevadi, protoze stejne nejvic navodu je v anglictine. 

Online Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 15. listopadu 2020 09:24

Tak sdílím Althedu, o které jsem se tu radila na jaře - konečně dopleteno.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33672 příspěvků moje polička 15. listopadu 2020 10:19

Panenka nádherná!!!

Offline continuity
Avatar
33583 příspěvků moje polička 15. listopadu 2020 10:32

Panenka ty to máš krásné jako vždy.

Já jsem prohrábla pletení a našla tam rozpletení rolák, ale jenom ten krk z tmavesedy vlny. Vůbec netuším, co jsem z toho chtěla plést

A nemůžu si nějak vybrat. Mám na kombinovani buď smetanovou nebo několik odstínů růžové. 

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 15. listopadu 2020 10:53

Panenka Krása!!! Taky ji mám v seznamu, ale jak to tak vidím, dostanu se k ní tak někdy za deset let, protože mám ješte rozdělanýho kde co, a před Altheou chci ještě zkusit Fern and Feathers a Gardengate (a ještě dva další vzory, který si teď nevybavím, jak se jmenujou).

Offline continuity
Avatar
33583 příspěvků moje polička 15. listopadu 2020 11:43

Prosperina dej nějakou inspiraci. Já fakt nevím kam se vrtnout. 

Online Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 15. listopadu 2020 12:25

Potrefenáhusa continuity Prosperina Díky! 

continuity S těmi barvami je to hrozně zvláštní... vlastně na nich záleží hrozně moc - jiná barevná kombinace udělá úplně jiný výsledek. Já obecně moc nemusím růžovou barvu a nakonec zjišťuji, že z ní na ty poměry pletu docela často, hlavně teda letní trika. S tou šedou by odstíny růžové určitě šly, smetanová ale taky. Záleží, jaký efekt chceš dosáhnout - "rozveselení" šedé díky růžové nebo "seriózní vzhled" se smetanovou. Navíc mi přijde, že často napoví právě i ten konkrétní vzor - jestli budeš schopná si ho představit spíš v té či oné barevné kombinaci. A pak taky, pro koho je výrobek určený, aby mu barevně šel. Je to věda...

Prosperina Gardengate mám teď rozpletený - a nakoupeno na cca 10 dalších projektů plus namyšlené dvě recyklace příze, tj. předělávky. Mám zlehka provinilý pocit, kolik peněz mám teď v přízích, a ospravedlňuju si to tím,  že teď daleko víc pletu, takže to rychleji spotřebuju. Ale stejně je těžko říct, kdy se k některým věcem dostanu (a to nemluvím o pletařských snech, na které ještě nakoupeno není).

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 15. listopadu 2020 12:50

continuity No, zrovna teď mám na jehlicích jeden svetr pro mámu a dva pro sebe (jeden z nich právě Fern and Feathers od Jennifer Steingrass, akorát upravenej na rolák, ale tam jsem už hrozně dlouho v počáteční fázi, kterou zatím ani moc nemá cenu fotit).

Ale celkově se mi věci od Jennifer Steingrass strašně líběj téměř všechny (a koupený mám od loňskýho ledna čtyři, a pevně doufám, že je v průběhu dalších let všechny dopletu a možná i nějaký další). Takže určitě zkus kouknout na Ravelry na její modely.

Ty dva svetry, který už jsou z větší části hotový, jsou taková moje fantazie, na ten pro mámu jsem použila vzor, kterej jsem našla na Ravelry mezi projektama, co jsou zadarmo (ale ten vzorovej mi přišel na mámin vkus dost přeplácanej, takže fakt jen jeden motiv plus nějaký jednoduchý kudrlinky z vlastní. Plus původně měl bejt ten vzorek ještě zopakovanej zhruba na úrovni kapes, ale máma nakonec usoudila, že bude lepší, když ten akcent bude jen nahoře.Akorát teda to máma chtěla jako cardigan, a já děsně nerada pletu obrace, takže jsem to brala kolem dokola s tzv. Steek, kterej jsem posléze prostříhávala, takže to byl poněkud adrenalin. Pokusím se vložit fotku:

Uff, povedlo se. 

No a ten pro mě je zase kombinace různejch "rostlinnejch" vzorů z různejch svetrů z Drops Design, sice už  na mě taky kapku přeplácanejch, ale brala jsem ho jako víceméně výukovej materiál.

Online Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 15. listopadu 2020 13:36

Prosperina Wow, steek jsem zatím pokaždé zbaběle vzdala. Máš můj obdiv. A ta červená s bílou je taky super barevná kombinace.  Na mě teda moc výrazná, ale to je specifikum mého barevného typu. Jinak se mi líbí moc.

continuity Já mám kromě svetrů od Jennifer Steingass vyhlídnuté např. Stasis, Buchanan, Plumose nebo Carlina.Tedy co se těch vyplétaných vzorů týče.