Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline gtea
Avatar
120 příspěvků moje polička 20. října 2020 21:13

Povlak  na polstar pro dite. Takova blbina, ale udelala mi  radost. Ani to vyjimecne neni kradene z Pinterestu .

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 21. října 2020 07:09

gtea To je roztomilé! Moc se ti povedl!

Offline continuity
Avatar
33121 příspěvků moje polička 21. října 2020 08:23
Offline gtea
Avatar
120 příspěvků moje polička 21. října 2020 08:43
Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 25. října 2020 18:32

Zjistila jsem,  že jak sedíme víc doma, pletení rychleji odsýpá. Letní z bavlny.

Offline Myrtila
Avatar
2806 příspěvků moje polička 25. října 2020 19:47

Upletla jsem deku pro dite, vybrala jsem si na ni vlnu v uprave superwash, abych ji mohla snaz vyprat. Pletla jsem ji docela nahusto, aby byla pro zimni miminko dost tepla, rozmer cca 70x80 cm. No a kdyz jsem ji ted vyprala, uplne se to cele rozvolnilo, z deky je ridky prehoz a meri cca 100x120 cm. S tim uz se asi nic neudela, coz? Tuhle vlnu jsem nemela vyzkousenou, ale tohle se mi teda nikdy nestalo.
Deka je teda porad pekna, vzor se mi povedl, ale vubec nebude hrat tak, jak jsem si predstavovala. Asi zkusim objednat osvedcene merino a upletu jeste jednu, treba to jeste do porodu stihnu. 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 25. října 2020 20:53

Myrtila Tak to je k vzteku. Napadlo mě pokusit se to srazit, ale to by pak mohlo i zplstnatět a to by byla škoda vzorku. Leda to zkusit jen střídáním teploty vody, bez pohybu. Ale zas jestli to riskovat, když je jinak deka pěkná...

Offline Mrs.Robinson
Avatar
435 příspěvků moje polička 25. října 2020 21:07

Myrtila A zůstalo to takhle rozvolněné i po úplném uschnutí? Mně se stala podobná věc s upleteným svetrem z Drops Baby Merino. Za mokra i za vlhka uplný hadr asi o třetinu větší na všechny strany, ta vlna úplný tenký provázek, oka olbřímí.. tak už jsem vzdala všechny naděje a strčila ho do sušičky a ejhle, jako zázrakem z ní vyšel v původním tvaru.

Offline Myrtila
Avatar
2806 příspěvků moje polička 25. října 2020 21:16

Panenka Mne prave prijde, ze jak je to ta superwash uprava, asi by se to ani nesrazilo, ani nezaplstilo, to vlákno je takove nechlupate, spis jako provazek. A prala jsem ji s dalsima a mnohem citlivejsima vecma v prasku a programu na vlnu, vsechno ostatni je OK. Nechapu, jak takovahle vlna muze byt puvodne urcena na ponozky... Asi deku necham takhle ridkou. Ted me akorat stve, ze mi tu lezela vic jak mesic, nez jsem ji vyprala, to uz jsem mezitim mohla mit upletenou tu druhou. A na druhou stranu jsem rada, ze jsem z ni nepletla nic, co ma byt vylozene na miru, to by me asi kleplo, kdybych mela ze svetru rybarskou sit

Offline Myrtila
Avatar
2806 příspěvků moje polička 25. října 2020 21:18

Mrs.Robinson Jj, prave i po uschnuti. Susicku nemam, leda jak navrhuje Panenka, vyprat ji na trochu drsnejsi program, ale zase by ji byla skoda, kdyby se tim znicila. 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 26. října 2020 06:21

Myrtila Můžeš prosím napsat, co to je za přízi? - aby člověk věděl,  co nekupovat...? A taky napiš, jestli se to nějak zázračně spravilo uschnutím, jak píše Mrs.Robinson? Btw, to bych vůbec nevěřila,  že je možné...

Mrs.Robinson A jak se chová to Baby Merino dál při dalším provozu? Furt se vytahuje a furt sušíš v sušičce? Nebo se to nějak umoudřilo? - trochu jsi mě touto informací "vycukala", já tuhle vlnu teď objednala na zkoušku, jak se z toho bude plést...

Offline Myrtila
Avatar
2806 příspěvků moje polička 26. října 2020 07:29

Panenka Byla to nejaka ponozkova vlna od Vlnapu, na netu jsem ji uz nenasla. Maji tam spoustu samovzorujicich, ta "moje" je jednobarevna, tak nevim, jestli je to to same, cedulky uz nemam. Vzala jsem, co bylo na jare k dispozici, pritom z jejich ruznych merino vln jsem toho uz napletla dost, a vsechno drzi. (A kdyz nad tim tak premyslim, mozna i z jejich ponozkovky tu uz neco mam, psi svetr, ktery uz taky drzi par let.) Je to fakt pech. 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 26. října 2020 13:27

Myrtila Njn, asi máš pravdu, prostě smůla. Tak dík za info.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 30. října 2020 13:49

Milé, mám zas dva (asi blbé) dotazy... věděl by někdo, ať příště netápu?

Na jaře jsem rozpletla triko, ač jsem věděla, že nebudu mít dost vlny - však doobjednám na podzim v Alpaca Party a do té doby to vydrží odložené. Při absenci Alpaca Party jsem tedy doobjednala za plnou cenu (což jsem mohla už na jaře,  že...) a nabrala to triko zpět na jehlice. Po upletení cca 5 cm jsem musela zkonstatovat, že to vůbec nevypadá dobře.  Za prvé je vidět, která řada byla ta poslední před odložením práce. Neumím to popsat, ale ta oka jsou prostě jiná než ta předtím. Taková jako zdeformovaná... ne překroucená, ale přesto tak na první pohled působí. Takže první dotaz: Je to tím, že to bylo dlouho odložené? A spravím to vypáráním pod tu řadu a nabráním ok až pod ní? (a dá se tomu příště nějak předejít?)

No a i těch 5 cm potom vypadalo jinak než pletenina z jara. Jehlice této velikosti mám dvoje, dřevo a kov... Takže druhá otázka: je možné, že tento druhý problém způsobilo to, že jsem to nabrala na jiné jehlice (stejné velikosti, ale jiného materiálu) než jsem na to používala na jaře? (No nenapadlo mě udělat si o tom poznámku ).

Momentálně se to teda asi budu snažit řešit vypáráním na podzim upleteného úseku a nabráním ok pod ním na ty druhé jehlice. Doufám, že to zabere... Ale kdyby někdo věděl či měl nějaké zkušenosti nebo rady, byla bych vděčná. 

Offline Triss
Avatar
96 příspěvků moje polička 30. října 2020 22:51

gtea Ta myš je hrozně milá! 

Mrs.Robinson Hm, to mi možná ušetří šok, varování že se Baby Merino tahá - taky se v dohlednu chystám poprvé ho vyzkoušet na nějaký cardigan. Ovšem co budu dělat, když sušičku nemám, pokud se nějak hodně kejdne, to jsem sama zvědavá.

Panenka Ta tunika je nádherná! A k posledním dotazům moc rad nemám, jen jsem to už slyšela myslím u Vlněných sester v nějakém podcastu, že změna jehlic i při zachování stejného čísla může hodně změnit pleteninu, vycházel jim pak i jinak vzorek. A sama to teď nedobrovolně testuju - klekla jsem si na dřevěnou Knit Pro 3,5, na které jsem dopletla první rukáv, pochopitelně je po ní. Tak teď druhý pletu na kovových ponožkovkách 3,5 a je to o hodně menší. I když asi hlavně proto, že víc utahuju, aby mi nevyběhly z pleteniny, ty Knit Pro na lanku byly takové nezáludné.

Offline Triss
Avatar
96 příspěvků moje polička 30. října 2020 22:53

Jinak hlásím, že ty ponožky, které jsem pár stránek zpět zmiňovala, že jsem nepobrala návod, tak dlouho v košíku na pletení přehazuju, až jsem si z nich vytáhla jehlici a asi to párnu celé a bude vyřešeno :-) - ale i tak ještě jednou děkuju za nabídku konzultace.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 31. října 2020 07:56

Triss Díky, tunika to měla podle návodu být,  já trochu zkrátila na triko, byť delší. Jsem ráda, že to celkem vyšlo, toho přepočítávání bylo nakonec víc, než jsem na začátku odhadla. Kromě pletení největší velikosti, když standardně pletu spíš nejmenší (neb návod byl na celkem tlustou vlnu a já chtěla to triko z tenké bavlny), a zkrácení délky jsem totiž i posunovala trochu výš výstřih (zdál se mi na modelce níž, než já bych chtěla - vzhledem k rozměrům a posazení poprsí jsem se bála, aby to u mě nebylo příliš). No, vyšlo to zas o maličko výš,  než jsem chtěla, ale nebudu přeplétat. Je to teď sice takové "play safe side", ale konec konců,  proč ne. Než se necítit dobře a furt kontrolovat, jestli něco někde nevylézá...

Jinak hlásím, že výměna jehlic a nabrání ok pod linií odložení práce pomohlo. Evidentně jsem to tedy pletla na kovových, už to má podobný charakter jako dřívější kus. Fakt bych nevěřila, ale s těmi dřevěnými to bylo celé volnější... jsem ráda,  že je to potvrzeno i nějakými autoritami. Stále tedy poznám, kde je stará pletenina a kde nová (stará je jakoby maličko učesanější), ale je to výrazně lepší a tady už věřím, že je to jen tím, že vím, na co koukám, a ostatní si pravděpodobně nevšimnou. Tudíž věřím taky, že toto už se později vyblokuje a sjednotí. 

No s těmi rukávy je to taky pěkná prekérka. Budeš přeplétat oba rukávy na ponožkových nebo objednáš nové Knit Pro a přepleteš jen ten druhý?

Ponožek je škoda... to nabereš zpátky raz dva.Ale zas jestli se ti do nich už nechce, tak to nemá smysl. Zas má tě to pletení bavit, ne prudit...

Offline continuity
Avatar
33121 příspěvků moje polička 31. října 2020 09:34

Panenka to je zajímavé s těmi jehlicemi. Jinak si myslím, že pokud tam teď nejaky rozdil vidíš, po vyprání a vyblokování se ztratí úplně. 

Offline Triss
Avatar
96 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 00:22

Panenka Tohle obdivuju, přepočítat komplet návod na svoji postavu. Zkrátit, přidat, posunout... jsi dobrá. Já jsem nějak čím dál línější a míň ochotná nad tím myslet - přitom první svetry jsem kdysi pletla z hlavy a asi tak strašně nedopadly... nebo je to vzpomínkový optimismus.

Ony ty moje rukávy a zlomená jehlice nejsou naštěstí celé rukávy, ale jen patent na zápěstí - ale dlouhý, skoro 8 cm a vidět to prostě je. Takže Knit Pro určitě doobjednám. Ale o to víc se tu kroutím - hrozná situace. Svetr prakticky hotový, chybí jen fous, celý dlouhý víkend přede mnou - a já to prostě nedodělám!

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 01. listopadu 2020 09:23

Dámy, mám prosbu. Už asi 20 let nešiju, ale dcera by chtěla sukni. Tak jsem si řekla, že když jsme obě doma a venku prší, že bych to zkusila. Měla by to být 6 dílná zvonová sukně, kdysi jsem si takovou ušila. Problém je, že nemám střih. Uvažuju správně, že když si udělám střih na rovnou sukni a přední (a pak zadní) díl v místě boků rozdělím na třetiny a z toho místa každou třetinu osově souměrně (podélná osa) rovnoměrně rozšířím až na výslednou šířku a délku, tak by to mělo fungovat?