Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 19. května 2022 11:48

Garfie no mate toho pozehnane, nez si to vsechno sedne. Tak at to dobre pokracuje

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 19. května 2022 15:42

Kauza jídelna pokračuje, konečně jsme zprovoznili účet a děti dostaly platnou kartu, dostali jsme dokonce i my, protože rodiče mohou trávit den v areálu školy. Ovšem provozovatel jídelny, se kterým jsme měli různé zmatky (ač dal dětem jídlo na dluh) se jmenuje křestním jménem Debil. Vím, že je to dětinské, ale směju se tady tomu už asi půl hodiny!

Jinak je ale ten účet skvělý, můžeme jim tam nastavit denní limit, potraviny, které si nesmí koupit a podobně, fakt cokoli. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 19. května 2022 15:50

Garfie Někdy stačí málo.

Offline rozarka
Avatar
3975 příspěvků moje polička 19. května 2022 16:00

Garfie To musí být o nervy ho oslovovat

Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 19. května 2022 16:16

Garfie a ja myslela, ze nektere vyrazy jsou mezinarodni a neni dobre je pouzivat kdekoli

Offline Karja
Avatar
35808 příspěvků moje polička 19. května 2022 16:57

Garfie Ježíšmarja, mě to taky úplně sundalo! No jseš fakt dobrá, já myslela že angličtině vladnes úplně bravurně, tak to te obdivuji o to více!

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 19. května 2022 17:02

Garfie Vůbec se ti nedivím, že jsi vyšťavená. Já byvh byla taky, i kdybych to měla řešit v češtině. V angličtině je to absolutní fuj, to nesnáším a neumím. Na mě vždycky padne krize, že něco důležitého popletu.

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 19. května 2022 17:20

Garfie to je dobře vymyšlené s tím účtem. Už vidím to zklamání dětí, když si jdou koupit brambůrky a u kasy zjistí, že to mají zakázané I když tam ve škole možná ani nic takového neprodávají.

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 19. května 2022 18:41
Reakce na Kokoska:

Garfie a ja myslela, ze nektere vyrazy jsou mezinarodni a neni dobre je pouzivat kdekoli

​prave! bacha, vcera jsme s kolegou zjistli, ze v madarstine existuje vyraz "mamlas" s uplne stejnym vyznamem jako v cestine..!!

Online jerry
Avatar
8998 příspěvků moje polička 19. května 2022 19:47

Pavlena 

Když jsi zmínila maďarštinu - kdysi dávno (ještě před existencí google překladačů) jsem zcela náhodně zjistila, že jméno mojí sestry znamená v maďarštině husa. 

No, neměla to potom jednoduchý

Ovšem na pana Debila to nemá...

Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 19. května 2022 21:25

jerry jake ma asi prijmeni? Treba Debil Harašimu by se mi dost libilo!

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 19. května 2022 23:58

Omlouvám se Debilovi za zmatení, je to příjmení! :-) Kokoska Křestním jménem Dantly. Je to Filipínec, jak se mi podařilo zjistit. My ho tady chudáka pomlouváme, ale asi bude v reálu fajn, ta kuchyň vypadá výborně a prý zná (jako jediný ze školy) všechny děti jménem a ví, co mají rády!

Pavlena Nebo "bordel" ve francouštině!  (jako nepořádek myslím)

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 20. května 2022 00:00

Karja brrr Děkuju, je to fakt peklo, ale doufám, že na jeho konci vyjdu posílená a navíc s lepší angličtinou!

Evaeva Ty jo, mysím, že tam ani nic "baleného" neprodávají, fakt jen přímo tam připravené věci, budu na to muset mrknout. Ale systém je to teda skvělý. 

Jo a syn přečetl úplně sám první knížku v angličtině, Hachiko waits, půjčila mu ji učitelka ve škole.

Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 20. května 2022 00:22

Garfie tem detem to da do zivota hrozne moc, ale po navratu se jim Čechy budou zdat zaostaly

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 20. května 2022 00:35

Kokoska Jo, to se taky bojím. Kdybychom aspoň byli v Praze...:-)

Offline Karja
Avatar
35808 příspěvků moje polička 20. května 2022 07:43

Garfie Olomouc je malá Praha, na to nezapomeň! 

Online jerry
Avatar
8998 příspěvků moje polička 20. května 2022 09:13

Garfie 

Možná to bude šlechtic de Bil.

Každopádně škola jako celek vypadá jak ze sci-fi románu, abyste nakonec v Japonsku nezůstali kvůli škole na dobu delší, než předpokládáte

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 20. května 2022 09:30

Karja

jerry No je to možné! Všichni rodiče, co na ně narazím, jsou nadšení! 

Mimochodem dneska jsme se šéfem jazykové sekce řešili dceru, která doma dělá jako druhý jazyk němčinu (ne že bych chtěla, ale neměla na výběr) a ta se tady neučí, jen francouzština a španělština. A že musí dohnat španělštinu přes prázdniny (dva roky). Prý žádná trága, že měli jazyk jen 3x týdně a základy, že to zvládne na intenzivním kurzu!  No tak když jsme namítli, že potřebuje pořádně zamakat na angličtině, aby zvládala naplno školní rok, tak jsme se nakonec dohodli, že jazyk dělat nebude a bude mít jen japonštinu!! (ve které je sice taky rok pozadu, ale je tam víc jazykářů a můžou se jí věnovat individuálně). No chci to vidět, hlavně ten návrat domů!

Offline continuity
Avatar
33619 příspěvků moje polička 20. května 2022 11:30

Garfie s jazyky se fakt netrap. Tady v našem systému klidně začínají děti na střední s třetím jazykem. Protože ten jejich druhý základový se prostě neučí. 

Offline Karja
Avatar
35808 příspěvků moje polička 20. května 2022 12:43

Garfie Tak může začít třeba až za rok, až dožene tyhlety svoje ,,skluzy,,. Jak píše continuity, tady v ČR úroveň těch druhých jazyků není zas tak vysoká, aby to pak nedohnala. Je super, že ji ten jazyk odpustili, měla by toho ted hrozně moc. 

No musím to říct sambovi zas. To je takovej chudák, on tady vedle mě čerpá hypotéku, nejde mu to, a já mu do toho říkám rozvrh Garfikova syna!