Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Garfie
Avatar
24018 příspěvků moje polička 16. května 2022 09:05

Kokoska Něco přes 34 tisíc případů denně, což je zhruba polovina proti únoru. Zhruba 30 úmrtí denně. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46117 příspěvků moje polička 16. května 2022 09:25

Garfie ja teda taky jen tise sbiram celist ale neda mi to kdyz vidim ty domky, ktere maji casto na oknech mrize-jak jsou na tom s kriminalitou? hodne se tam krade?

Offline Garfie
Avatar
24018 příspěvků moje polička 16. května 2022 09:59

viktorka_od splavu Dobrý postřeh a správná otázka! Kamarádka mi zkritizovala ten "náš" dům, že má na oknech mříže...mně to ani nepřišlo, je to tady vážně normální. Nevím proč to je, ale nemyslím, že je to kvůli zlodějům, pokud vím, je to jedna z nejbezpečnějších zemí na světě, i ve velkých městech je kriminalita poměrně nízká. Zkusím se na to příležitostně zeptat Japonců, ale moje domněnka je, že je to kvůli větrání. Protože tady je opravdu vlhko, domy často plesniví, jak už jsem tu jednou říkala, v létě neschne prádlo, myslím, že prostě nechávají trvale otevřená okna, proto mříže. Protože třeba u těch obytných místností mříže nikdy nejsou, přitom mívají jen lehká okna až na zem, i v přízemí, přitom tam bych se bála víc. Tady bývají mříže i ve vyšších patrech. 

Offline SunEclipse
Avatar
3117 příspěvků moje polička 16. května 2022 10:22

Garfie mě zaráží ta spleť drátů..bych čekala, že v tomhle budou taky high tech

Offline Garfie
Avatar
24018 příspěvků moje polička 16. května 2022 10:36

SunEclipse Tak pro tohle existuje jednoduché vysvětlení a to zemětřesení. :-) Pokud jsou dráty zabudované, víc se trhají a také se hůř opravují. U těch mrakodrapů už je to řešené jinak, ale u běžných domů je to pořád nejjednodušší a nejpraktičtější řešení. Jen za dnešek tu byla na různých místech 3 zemětřesení, včera 4 a tak bych mohla pokračovat...většinou jsou jen malá, do čtyřky, ale i to kolikrát stačí. 

Offline SunEclipse
Avatar
3117 příspěvků moje polička 16. května 2022 11:21

Garfie nojo vidíš, zemětřesení mi nedošlo..chvála pánu bohu za tu naší kotlinku

Offline Garfie
Avatar
24018 příspěvků moje polička 17. května 2022 05:46

U nás vrcholí nervozita, děti jsou konečně první den ve škole! Přivítali je moc hezky, starší dostala přidělenou průvodkyni ze třídy, vypadá moc mile. Mladšího uvítaly děti ve třídě, bylo vidět, že se všichni těšili a jsou moc zvědaví. Paní učitelka je moc milá, taková typická Japonka, ale jeho vedlejší třída má za třídní asi dvoumetrovou hubenou černošku s dlouhými dredy, no typ, co by mohl rovnou na molo. Prý hrávala závodně basket, jak mi s obdivným výrazem sdělila nějaká malá holčička.

Takže já, abych se uklidnila, jdu hledat kavárnu a kdo ji najde se mnou, vyhrává zlatého bludišťáka!

Offline eM
Avatar
1381 příspěvků moje polička 17. května 2022 06:37

Garfie Držím palec, ať první den dětem dobře dopadne s těšíme se na dojmy!

Kavarnu jsi našla? Já v tuhle dobu jen k kavovar v praci...

Offline Garfie
Avatar
24018 příspěvků moje polička 17. května 2022 06:48

eM jj, Starbucks, on je tam na fotce, ale ta brána je tak velkolepá, že mi to trvalo!  Jinak co se kávy týká, je to tady katastrofa, minulý týden jsme byli v realitce, v luxusní kanceláři v centru a realiťačka nám nabídla kávu-takže my vděčně přijali, doufaje v presso, smíření s překapávanou a ona nám přinesla kafe v plechovce z automatu!!!! 

Offline eM
Avatar
1381 příspěvků moje polička 17. května 2022 06:53

Garfie poposedla jsem si a zvětšila fotku  Na první dojem jsem říkala, jeee, brána do školy...

Online Mulen
Avatar
4278 příspěvků moje polička 17. května 2022 07:04

Garfie držím dětem palce, ať se rychle aklimatizují. Co se kávy týče, to by byl pro mě horor, já už jsem závislá, jak nemám kafe dva dny, začne mě bolet hlava

Offline continuity
Avatar
33794 příspěvků moje polička 17. května 2022 07:24

Garfie chudáčku, několik let v krajině, kde se dá Starbucks považovat za dobré kafe. 

No ještěže to vyváží ty ryby. 

Držím palce dětem na první den ve škole. 

Offline Maureen
Avatar
příspěvků moje polička 17. května 2022 07:28

Garfie overal vysvětlen...promiň,spletla jsem si tě..

Online Kokoska
Avatar
28385 příspěvků moje polička 17. května 2022 10:02

Garfie drzim palce, at se deti ve skole dobre aklimatizuji!

Offline Garfie
Avatar
24018 příspěvků moje polička 17. května 2022 10:14

eM  To by byla cool škola! 

Maureen Vůbec nic se neděje, jak jsem psala, beru to jako lichotku! :-)

Mulen continuity Káva je tady opravdu šílená, už jsem milosrdně zapomněla jak moc!! 

Offline Sweet Potato
Avatar
34869 příspěvků moje polička 17. května 2022 10:19

Garfie Držím všechny palce!

Offline Garfie
Avatar
24018 příspěvků moje polička 17. května 2022 10:20

Kokoska Sweet Potato  Děkuju a hlásím, že děti jsou nadšené. Mladší "bylo to super" a "je dovoleno se během prvního dne skamarádit s celou třídou?" Což je asi reakce na moje ranní kázání na téma co všechno nesmí.  Starší "ale jo, dobrý to bylo...." což považuju za nejvyšší míru uznání. 

No a mají oba japonštinu! Mladší už se umí podepsat a starší se naučila v hiraganě všechny samohlásky + další dvě slabiky. :-)

Jinak vám potom sem pro zajímavost ofotím rozvrh synové třídy, je to docela zajímavé. 

Dcera jde taky příští týden na nějaký školní večírek, nemá co na sebe, protože je to "neuniformový den", ale očekává se něco společného a jsou zakázané džíny a viditelné břicho, tak bych asi shrnula hlavní požadavky na dresscode.

Online Kokoska
Avatar
28385 příspěvků moje polička 17. května 2022 10:27

Garfie to zni dobre, tak at jim to vydrzi

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 17. května 2022 11:36

Garfie jsou šikovní! Já bych byla pořádně vyplesknutá. Jen tak dál.

Offline notna
Avatar
6563 příspěvků moje polička 17. května 2022 12:12

Garfie To je paráda, že se dětem ve škole líbí. Ať je to tak nafurt :-)