Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Lenka22
Avatar
1626 příspěvků moje polička 20. května 2022 13:08

Garfie Když tak čtu o jídelně a kartách a vůbec o škole a učitelích a jejich přístupu, vypadá to tak  jednoduše a lehce a že to hlavně jde. Proč to u nás nejde? Je to jen povzdech, jasně, ale říkám si, proč nedělat rovnou věci tak, aby byly přátelské k dětem i rodičům a vůbec, marnost nad marnost. Jak by se nám všem lépe žilo!

Offline continuity
Avatar
33619 příspěvků moje polička 20. května 2022 14:00

Lenka22 no konkrétně s tou jídelnou to bude asi tak, že kdyby jídlo nestalo 40 Kč, ale 140, tak by taky lecos šlo. 

Já si i myslím,že systém na mezinárodní škole v Praze, kde je školné 30 tisíc/měsíčně lecos pro ty děti udělá (třeba je vozí školní autobus). ačkoliv sousedka, která tam měla vnoučata vždy říkala, že čím vyšší školné, tím víc mají prázdnin

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 20. května 2022 18:12

Garfie Děti budou umět velmi dobře anglicky a japonstina taky není k zahození. Myslím, že v ČR budou za hvězdy, nedělej si hlavu z němčiny nebo španělštiny. Ostatně bůh ví, kdy se vrátíte a kam pak půjdou.

Offline Torrah
Avatar
2570 příspěvků moje polička 20. května 2022 18:29

Já vás obdivuju naprosto všechny, jak to dáváte, tebe,manžela i děti.Jste úžasní. A děti budou mít takovou průpravu do života, o jaké se tady nikomu ani nesní.

Offline Sofi
Avatar
příspěvků moje polička 20. května 2022 19:15

continuity Tak my třeba na jedné mezinárodní škole platili školné kolem 50 000 Kč na jedno dítě a školní autobus se doplácel zvlášť. A hodně draze. ???? Ve školném to většinou nebývá. Někomu mohlo přijít, že prázdnin měli třeba oproti normální škole víc, ale ty děti měli vyučování už v první třídě 8-15:15. Klasická základka mívá třeba 8-11:40... Takže hodiny rozhodně měly děti odučeny....

Offline Sofi
Avatar
příspěvků moje polička 20. května 2022 19:17

Garfie Můžu se zeptat - děti jsou na škole, kde se platí školné nebo je to bezplatná státní škola?

Offline continuity
Avatar
33619 příspěvků moje polička 20. května 2022 21:18

Sofi já nehodnotím ani kvalitu, ani rozsah vyučování soukromých škol. O tom ten příspěvek vůbec nebyl. 

A ten dovětek byl spíš vtip.  

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 20. května 2022 23:25

Karja brrr  Já doufám, že začne, i když fakt je, že třeba v Olomouci se na základkách v drtivé většině učí němčina, zatímco ty gymply nabízí často i jiné jazyky, v tom má continuity pravdu, prostě začne z nuly. Já bych chtěla, aby tady ten další jazyk začala, učí tady jen rodilí mluvčí, navíc mají malé skupiny, podporu neuvěřitelnou, snad bude mít možnost aspoň jako kroužek. Oni totiž dělají od páté další jazyk, od šesté japonštinu a po osmé se můžou rozhodnout, který z těch cizích jazyků budou studovat dál. Takže vlastně naše dohoda je, že si jakoby už teď vybrala japonštinu. Je to určitě lepší, protože ta šp./fr. se tady učí na vysoké úrovni a každý rok končí nějakou oficiální zkouškou, všichni stejnou. Zatímco u té japonštiny se očekává, že každý nastoupí v jiné fázi a každý vlastně dělá zkoušku podle své pokročilosti. 

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 20. května 2022 23:33
Reakce na continuity:

Lenka22 no konkrétně s tou jídelnou to bude asi tak, že kdyby jídlo nestalo 40 Kč, ale 140, tak by taky lecos šlo. 

​Ale tohle je určitě pravda! Celá ta škola je dost drahá, i když teda patří k těm (nej)levnějším tady. 

Sofi Jsou na soukromé mezinárodní škole. Státní školy jsou jen japonské, to by vůbec nezvládly. Navíc ten japonský systém školství je dost drsný. Platí se za žádost, plastí se za registraci po přijetí a pak klasické roční školné. Plus ty obědy zvlášť. Autobus nemáme, ale v Japonsku je běžný, pro ty menší děti. Škola začíná v 8, končí mezi třetí a půl čtvrtou, 2x týdně můžou mít kroužek v rámci školy. 

Pro japonské děti je to myslím jediná cesta, jak se naučit anglicky, protože jinak je tu výuka angličtiny (i když povinná) dost tristní. 

Offline continuity
Avatar
33619 příspěvků moje polička 20. května 2022 23:33

Garfie to jste vyřešili moc šikovně. Jinak starší má spolužačku, co se učí japonsky, vůbec nevím jak k tomu přišla. Ona teda umí solidně anglicky, tak jsme se právě dnes bavili o tom, že kouká na v filmy v japonštině s anglickými titulky. 

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 20. května 2022 23:36

continuity Já jsem zjistila, že to je vůbec strašná móda teď. Začala se u nás prodávat ta japonská manga a mezi mládeží hrozně frčí anime, teď jsem narazila už na hodně dětí v jejich věku, co se učí japonsky. No tak možná, až se vrátíme, už to bude další jazyk na školách!

Mě jen mrzí, že kdybychom přijeli podle původního plánu, všechno by bylo bez problémů. 

Offline continuity
Avatar
33619 příspěvků moje polička 20. května 2022 23:41

Garfie tím bych se teď vůbec netrapila, co bude za dva tri roky.  kdovi jak to ještě celé bude. Evropu pravděpodobně nečekají lehké časy, teda hospodářsky, takže si myslím, že hodně věcí se změní oproti dnešku.

Jaký mají vlastně v Japonsku systém na středních školách? 

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 20. května 2022 23:56

continuity V podstatě to mají podobné jako u nás, po druhém stupni základky nastupuješ na střední, ta už není povinná, 3 roky. Druhý stupeň už bývá často navázaný rovnou na střední, někdy dokonce i přímo pod univerzitou, která si tak vychovává budoucí studenty. Na ten první stupeň (6 let) chodí velká část do státních škol (zdarma), pak hodně přechází na různé soukromé a placené. Je to trochu podobné americkému systému, i mám dojem, že od nich ten model převzali. Ale vůbec netuším, jak je to s odbornými školami, někdy se na to zeptám. Tohle je spíš takový ten náš gymnaziální model. 

Jinak mimochodem, včera jsem večer kolem šesté jela vyzvednout dceru, měli ve škole koncert a už jsem jaksi milosrdně zapomněla, co to je, cestovat Tokyem ve špičce. Jako masakr. Na nádraží jsem se málem rozbrečela, úplně plný perón, fronta do vlaku stála do půlky schodů! Uvnitř jsem půl hodiny stála jednou nohou na špičce, protože už to prostě nešlo jinak. Chudák chlap, přesně doma a směr, kterým bude jezdit z práce. 

Naštěstí jsem hned po vystoupení z vlaku měla skvělý úlovek, který mi zachránil život! :-)

Offline Sofi
Avatar
příspěvků moje polička 21. května 2022 07:08

Garfie Myslela jsem si to, že je to soukromá mezinárodní. Drtivou většinu věcí, co o škole píšeš máme stejnou, i když jsme v jiné části světa. Hlavně ten nenásilný důraz na čtení, co v dětech podporují je parádní. A celkově přístup. Hrozně moc jim to do budoucna dá, uvidíš.

Z vlastní zkušenosti to, co ti nezávidím, je učení se do české školy. Ne, že by děti nechtěly (i když i to časem přichází), ale najít na to čas... Ze školy budou přicházet pozdě a po celodenním učení unavené, když budete chtít o víkendech někde cestovat, bude problém kde brát čas...

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 21. května 2022 08:54

Sofi Ta česká škola je hrozná, doděláváme teď ročník dálkově a je to děs. Nechtěla bych to asi dělat trvale. Já spoléhám na to, že děti vrátím jako studenty ze zahraničí. Učit se s nimi budu, ale soustředím se hlavně na češtinu a zeměpis. Dějepis doufám za mě obstarají knížky, naštěstí jsou to čtenáři. Kde studují děti? Nemáte tam takovou tu českou školu při velvyslanectví? 

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 21. května 2022 08:56

711990 A odměna pro paní inženýrku! :-) Dole smažený nudle, na tom zelí a nahoře vajíčko. 

Online 999
Avatar
17550 příspěvků moje polička 21. května 2022 09:01

Garfie Dala sis ho hned na nádraží? Z plechu?

Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 21. května 2022 09:01

Garfie japonske lasagne

Takze deti musi uzavrit letosni rocnik v ceske skole a pak to budete resit, az se vratite? To zni rozumne, mely by toho strasne moc. A na to musi byt z ceskych skol nejake povoleni?

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 21. května 2022 09:15

999 No jasně! Nešlo jinak! :-)

Kokoska Ano, tady je nemůžou klasifikovat, protože nechodili dostatečně dlouho. Domluvila jsem se tak ve škole, v polovině června mají online přezkoušení. A příští rok zatím neřeším. Vím že ředitelka naši situaci konzultovala s MŠMT, takže to beru tak, že o nás vědí. :-) Oni se můžou vrátit jako cizinci, normálně pak nastoupí kam patří a mají nějakou dobu úlevu u češtiny, dějepisu a zeměpisu. Dokonce můžou jako cizinci i k přijímačkám, píšou pak jen z matiky. 

Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 21. května 2022 09:24

Garfie nepestavam zasnout, co vsechno jste museli vyrizovat a zarizovat, a jeste ta covidova zpozdeni do toho. Jak se ma kontejner?