Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline lalala
Avatar
12 příspěvků moje polička 25. října 2022 12:42

Chodím sem především kvůli tomuto vláknu. Byli jsme v Japonsku před 7 lety. Původně se mi tam nechtělo, ale nakonec to byl zážitek, co nepřekonal žádný z dalších cestovatelských výjezdů. Tokyo, Kjóto, Japonské Alpy. Hned bych se vrátila. Ta země mě úplně polapila! A to jsem se jako nemilovník sushi bála, čím se budu živit. Kulinářsky to bylo dokonalý. Zážitkově taky. Chtěli jsme se letos vrátit, ale ty letenky za 35 k nás odradily. Ale vrátíme se příští rok. A tobě Garfie  díky za tohle psaní. Je to dokonalý. Máš úžasný vidění světa. O Japonsku toho hodně je, ale ty skutečně věci popisuješ jedinečným způsobem.

jo a doporučím Annu Cimu a její nové Vzpomínky na úhoře ;)

Offline Janulik03
Avatar
16697 příspěvků moje polička 25. října 2022 13:30

Garfie je taká naša moderná japonská Betty Mac Donald

Offline Kokoska
Avatar
28315 příspěvků moje polička 25. října 2022 20:49

Garfie teda ty skaly! Objevujes nam krasna mista, dik!

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. října 2022 03:48

Vy jste mě úplně dojaly, díky moc! lalala Janulik03 tak toho si hodně vážím, i když Janulik03 dost přehání!

Abych teda rozbila dojetí, začínám tradiční zimní soutěž, dneska jsme měli ráno 15 stupňů, po dvou hodinách topení se tady rozehřálo na příjemných 16,5.  (ale venku je teď na sluníčku skoro 30)

A protože začal podzim, tak něco málo...nejsou to letoší fotky, ale z minulého pobytu touto dobou, v místě, kde jsme bydleli. 

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. října 2022 04:15

A dnes vynechám poutní stezky, ale dám vám sem fotky z malého městečka Koyasan u hory Koya, což je nábožensky velmi významné místo, centrum jedné z odnoží budhismu už od 9.století, kdy tady vznikl první chrám. Dnes je jich tady asi 100, zhruba polovina z nich poskytuje ubytování poutníkům, takže je to velmi lákavá zastávka.

Pro nás je zajímavé také tím, že tady je kavárna, kterou vlastní Češka a její japonský manžel a nad barem mají uvítání v češtině. :-) Dali jsme si u nich becherovku a český bylinkový čaj a bylo to moc fajn. Je to krásný kus Japonska, ale dost odlehlý a tradiční, upřímně moc nechápu, jak tam může přežít. Přiznala mi, že to není úplně jednoduché, mají dvouletého synka, navíc v covidu asi dost bojovali, je to vysloveně místo, které živí turisté a poutníci. Nejvíc si stěžovala na vlhkost, která je tam pochopitelně ještě vyšší než v Tokyu, takže příště až zase budu povídat něco o neschnoucím prádle, tak mi to připomeňte!

Nejznámější zdejší chrám Okunoin je velmi rozlehlý, jde vlastně o mauzoleum zakladatele budhistické sekty a chrámového města. Budhisté věří, že nezemřel, ale spočinul ve věčné meditaci. Jde o jedno z nejposvátnějších míst v Japonsku. Začíná mostem, kde by se měli příchozí uklonit a pokračuje asi dva kilometry přes největší japonský hřbitov až k mauzoleu. 

Je to velmi specifické místo se zvláštní atmosférou, mnoho Japonských prominentů, včetně mnichů se snaží ve stáři dostat poblíž, aby byli po smrti spaseni. Za posledním mostem je les, ve kterém stojí mauzoleum, nesmí se zde jíst, pít ani fotit. Vše je pokryté mechem a je tam zvláštní ticho a opravdu máte podivně slavnostní pocit. Hlavní sál před mauzoleem se nazývá Torodo, síň lamp. Uvnitř je přibližně 10 tisíc luceren od věřících, které nonstop svítí. Je to okouzlující a muž neodolal a pořídil jediné foto, takže se špatným svědomím vám ho sem dám. :-)

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. října 2022 04:25

No a další střípky z Koyasanu z okolních chrámů. :-)

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. října 2022 04:30

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. října 2022 04:33

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. října 2022 04:36

A na závěr dvě speciální, na prvním se mi líbí dětské hřiště hned u vstupu , doufám, že je trochu vidět. A na druhém mě upoutalo to "střechoví", soustava střech, vždycky se mi to u těch japonských střech moc líbí a úplně sebemrskačsky si vzpomenu na školu a říkám si "to by se to rýsovalo!"  (návrhy střech mě vždycky bavily!)

Online brrr
Avatar
10022 příspěvků moje polička 26. října 2022 06:19

GarfieKrásné to je.

Offline Janulik03
Avatar
16697 příspěvků moje polička 26. října 2022 06:44

Garfie tak preháňam?? Pffff! 

Tie strechy su teda fak premyslené. Nádhera. 

Offline moora
Avatar
7542 příspěvků moje polička 26. října 2022 09:49

Garfie zase krasny fotky a zajimavy vypraveni, diky

Offline 999
Avatar
17582 příspěvků moje polička 26. října 2022 10:03

Garfie Teda ty svíčky, vůbec se nedivím, že to cvaknul :-).

Offline Sweet Potato
Avatar
34835 příspěvků moje polička 26. října 2022 10:12

Garfie Včera jsem na tebe vzpomínala, malá soukromá škola v sousedství pořádala tady v lese Halloween pro veřejnost. Lesem vedla trať, každé stanoviště s úkoly bylo věnované vzpomínkám na zemřelé v různých kulturách, byl tam i Obon. Tak jsem si s lampionem v ruce a netopýrkou za patami prolezla provázkovou síť, stavěnou pro malé děti.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. října 2022 10:12

999 Já taky ne, ale já si vždycky připadám trapně a nedělám to.  Já bych možná spíš cvakla ten les zarostlý mechem, jenomže atmosféru stejně nepřeneseš. 

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. října 2022 10:57

Sweet Potato Jé, to muselo být super!

Já už tady myslím kdysi psala, jak děsivý Halloween měly naše japonské kamarádky, pozvaly nás do školy. Ale my měli jen dnes promítání ve školním auditoriu, v pátek mají děti nějakou show ve škole a v sobotu je halloweenský piknik v parku. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 26. října 2022 11:59

Sweet Potato to muselo být zajímavé 

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 27. října 2022 00:50

Další poutní stezky kolem Koyasanu, místy už dost zvetšelé. :-) Na jejich konci stojí vstupní brána do města. 

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 27. října 2022 00:52

Po cestě jsme taky potkali unikátní místo, onsen, který vyvěrá přímo do řeky, takže lidi si kolem hrabou díry, malé "bazénky", ve kterých se koupou. 

A potkali jsme zahraniční turisty, na takovém místě! :-) Můžu je prý použít pro ilustrační foto, je tam krásně vidět, jak se z vody kouří...(my se nevykoupali, neměli jsme plavky :-(

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 27. října 2022 08:59

Garfie Fakt toho průvodce napište! Troufám si tvrdit, aniž bych věděla o čem mluvím, že v žádném z těch stávajících nejsou kapitoly jako "poutní cesty japonským venkovem", "zapomenuté Japonsko", "japonským venkovem" apod. Krásné fotky máte:-)