Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Online Karja
Avatar
35861 příspěvků moje polička 26. dubna 2023 11:46

Garfie Jak andulka? Mě to jídlo taky hrozně zajímá! je to užasný všechno, hlavně já se kolikrát přistihnu, že třeba v konverzaci s někým chci říct něco jakože "no ale v Japonsku....." Zrovna včera mi říkal gynekolog veterinář, jak je česko ateistická země, ještě tak s Japonci...No už už jsem se nadechovala s přispěním do diskuze.....:-D. Pak taky školství je takový vděčný téma! Měli bychom do každé země nasadit jednu místní uživatelku:-D

Offline Blanka
Avatar
příspěvků moje polička 26. dubna 2023 12:39

Miestne uživateľky v rôznych krajinách  určite aj sú, ale kto má tu schopnosť pozorovania a zaznamenávania  a obetavania toľko času ako  Garfie ?  

Online DruI
Avatar
3250 příspěvků moje polička 26. dubna 2023 12:50

Karja Jasně a pak to tu rovnou přejmenujeme na parfuMAFII ;o)

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. dubna 2023 13:30

DruI  No ale co si budem...ona už to tak trochu Parfumafie je, že jo! 

Karja Prosím tě, co se týká školy, zrovna nedávno jsme v hospodě řešili matiku, základka jede podle podle singapurské metody, která se prý považuje za nejlepší na světě a middle school jede podle jiné, což tam nějaké matky pohoršovalo, ale pak se ukázalo, že jsou o rok dopředu (jakože dcera teď v osmičce jede podle učebnice pro 9. třídu). Já už to tady myslím líčila před rokem, jak přes prázdniny doháněla matiku, protože byla pozadu. No a  teď říkala, že nějaká spolužačka dochází ještě i do japonské školy a matiku prý má s prstem v nose, protože všchno už zná....

Celkově máme ve třídě minimálně dvě nebo tři ujetý matky (co o nich vím!), co vzdělání strašně prožívají, pořád řeší osnovy, děti musí chodit ještě do Kumonu, jeden z nich má 3x týdně další doučování, oba ti kluci jsou nejlepší ze třídy. Jeden se prý bál rodičů, když udělal z matiky test na 98%, že to jako není na 100%....masakr. Ani jeden teda není Japonec. Mám z toho docela depresi, připadala jsem si při té debatě jako nějaký loser!

Offline Zu
Avatar
2530 příspěvků moje polička 26. dubna 2023 16:24

martek01 ve Vídni už panda není? Byla jsem tam na ní dvakrát, dokonce mám skoro stejnou fotku, jak láduje bambus :) 

Online Kan
Avatar
6999 příspěvků moje polička 26. dubna 2023 16:44

Garfie Jsem ráda, že jsou ty ambiciozní matky napříč kontinenty, já se vždycky smála u filmu Kdopak to mluví, jak ty ženy ještě neslehly a už mělo dítě naplánovanou školní docházku do 25 let. U nás bylo jediné kritérium, aby byla školka, škola při cestě do mé práce, dítě tam bylo šťastné a šlus. Někdo zkoumá jídelníček, požadavky zařízení, jazyky, edukativní pomůcky atd. 

Offline continuity
Avatar
33703 příspěvků moje polička 26. dubna 2023 16:49

Garfie u nás jedou látku pro sedmou třídu, ale učebnici nafasovali sestackou.

Je to trochu prekerka, když nám vymyslet příklady. Učitel ale slíbil, že sehnal nějaké učebnice na půjčení, tak budu mít odkud brát příklady. 

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 26. dubna 2023 23:22

Zu Já myslím, že tam je pořád? A možná dokonce i bez front? :-) Tady je to o víkendu tak, že jsem to rovnou vzdala, teď jsme byli ve všední den a ještě nic moc počasí. A i tak to byla fronta na půl hodiny.

continuity  Tady je ta matika ale fakt dobrá, už jsem ti myslím psala, jak se  asi 3x průběžně rozdělují do dvou skupin, jedna je rychlejší....navíc je ta matika fakt taková, jako že je učí spíš logicky přemýšlet. Třeba ti osmáci věčně nad něčím debatují, jsou tam fakt takové úkoly, že je řeší ve skupinách. 

Kan Já ale myslím, že ty asijské matky jsou tím docela proslulé. Jeden z těch kluků je Ind, druhý si nejsem jistá, myslím, že Korejec. K tomu ještě absolvují spoustu kroužků, sportují, hrají na dva nástroje a tak. Paradoxně japonské matky k nám do školy naopak dávají děti, aby měly studium lehčí než na státní škole, je to sranda. :-) 

Offline continuity
Avatar
33703 příspěvků moje polička 27. dubna 2023 00:34

Garfie no to rozdělení určitě pomůže. Nás matikar dělá taky podobné věci. V pondělí jsem se ho na to ptala a říkal, že zrovna s tou třídou to jde, protože jsou většinou velmi šikovní. Když na ve třídě 2-3 tahouny, tak to nefunguje a musí učit jinak. 

Takže ona může být matika dobrá i v ČR, ale hrozně to záleží na učiteli. Já tam dávala děti fakt cíleně. 

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 27. dubna 2023 01:12

continuity Je to tak. Já si tady navíc vždycky vzpomenu na ty debaty, jestli by měla být povinná maturita z matiky a tak...tady na matiku strašně dbají, přijde mi. 

Offline continuity
Avatar
33703 příspěvků moje polička 27. dubna 2023 07:30

Garfie debata fakt nemá být o maturitě z matematiky, ale o úrovni výuky přírodních věd na našich školách. Kdyby to za něco stalo plošně, tak žádné debaty nevedeme, protože to každý stredoškolák dá s prstem v nose. Jenže my nevyrabime ve školách vzdělané inženýry, ale z technických profesí tak lidi do montoven, protože to chce průmysl. Vzdy se akorát rozčílim, když o tom přemýšlím.

Když jsem před pár lety řešila se starší přijímačky, tak jsem čekala, že s češtinou to bude těžký, ale jim normalne chyběla základní látka z osnov, jak z češtiny, tak z matiky. S ni šlo matiku dohnat rychle (v češtině ji to chybí doteď), ale kdyby zůstala na původní skole a já bych se nestarala, tak dnes je spíš o rok pozadu než dopredu. S jedničkou a pochvalou jak je šikovná.

Tohle je celé zle. 

Offline martek01
Avatar
1438 příspěvků moje polička 27. dubna 2023 07:32

Zu hohohooo, to mi vůbec nedošlo! jdu to prozkoumat! chtěla jsem program na 13.5., protože je ve Žďáře pouť, kterou nesnáším, tak už vím, kam děti vezmu. A vyjde nás to levněji, než zůstat doma

Offline Zu
Avatar
2530 příspěvků moje polička 27. dubna 2023 13:51

martek01 no vida, bude hezký výlet  A nezapomenout na koalku, tu tam mají taky!

Já takhle skoro slzela v ZOO v Jihlavě, když jsem našla lenochoda. Toho nedělního rána jsem to zaslechla v tv, že v ČR je a odpoledne jsme jeli

Offline eM
Avatar
1381 příspěvků moje polička 27. dubna 2023 19:26

martek01 Tak už taky plánuju výlet do Vídně, obě neteře mají v červnu narozeniny. Dekuju Zu za připomenutí a @Garfie za inspiraci! Byt tetou je vážně

Offline martek01
Avatar
1438 příspěvků moje polička 28. dubna 2023 06:38

Zu miluju lenochody! Jihlavskej je super, tam jezdime často. ale skvelej je ve Zlíně, tam jsem byla asi půl hodiny a taky slezela 

https://vm.tiktok.com/ZGJmoCgtm/

lenochodi jsou nejvíc nejlepší zvířata!

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 28. dubna 2023 14:11

Zítra máme ten Food festival, jako dobrovolníci se nám napsali i nějací učitelé, tělocvikář z Ukrajiny a speciální pedagožka, jejíž babička se prý jmenovala Olga Novakova.  Je to hezký. :-) Tak snad to nezvrzneme!!

Offline 999
Avatar
17579 příspěvků moje polička 28. dubna 2023 14:13

Garfie Určitě ne :-). Moc se těším na report :-).

Offline 711990
Avatar
17138 příspěvků moje polička 28. dubna 2023 14:19

Garfie Juu tak to je skvely! Drzim palce a hlavne nevypijte ten pridel polskych drinku hned na zacatku!

Offline andulka01
Avatar
10703 příspěvků moje polička 28. dubna 2023 14:32

Garfie Držíme palce MOC! Bude to super a moc se těším na report

Offline moora
Avatar
7542 příspěvků moje polička 28. dubna 2023 15:07

Garfie drzim palce! Urcite to bude super. Varite tu zelnacku nakonec?