Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline viktorka_od splavu
Avatar
46119 příspěvků moje polička 12. srpna 2021 20:30

Mrakoplas dobrý by bylo říct jaká ta omezení konkrétně jsou, včetně upřesnění toho "mléka" - co konkrétně vadí, mléčná bílkovina? laktóza? podle toho se pak ty potraviny dají vybrat. jsou taky lidi co nemůžou mlíko kravský ale kozí nebo ovčí jo, to si sice nedáš do kafe ale sýry jsou tím vyřešený

Offline Mrakoplas
Avatar
8846 příspěvků moje polička 12. srpna 2021 20:38

viktorka_od splavu no zatiaľ sme vo fáze testovania a hľadania problému, mal teraz suchu diétu kvôli chorobe a postupne budeme pridávať potraviny, aby sme zistili čo všetko mu vadí (je to nadlho a ani sa mi to tu nechce riešiť). To mlieko je jedna z najpravdepodobnejšich veci, tak ho chceme dočasné vyradiť a uvidi sa. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46119 příspěvků moje polička 12. srpna 2021 21:26

Mrakoplas no jo, ale eliminační dieta teda není o tom, že vysadíš mlíko a místo něj začneš jíst sójový/ovesný atp.. to pak zjistíš houbelec

Offline Sweet Potato
Avatar
34872 příspěvků moje polička 12. srpna 2021 21:42

Mrakoplas Dcera má intoleranci lsktózy, takže není úplně bez mléčných výrobků. Obecně mi přijdou lepší nemléčné výrobky zakysané, tam se ta jiná chuť snáz schová. V Lidlu mají celkem dobré kokosové a ovesné jogurty. Z nemlék mi nejmdnší zlo přijde mandlové.

Teď jsem do jogurtové buchty dala bílý sójový jogurt od Alpro, není zlý, jen je sladký, oproti normálnímu bílému.

Offline Mrakoplas
Avatar
8846 příspěvků moje polička 12. srpna 2021 21:43

viktorka_od splavu ja viem čo je eliminácna diéta a ani nemám v pláne ho začať pchať všetkým možným, zatiaľ pridal tri potraviny, keď začne jesť viac veci tak otestuje aj tieto náhrady. Chcem len tipy čo je na trhu, vhodnosť a zloženie už si postrazim ja

Offline Mrakoplas
Avatar
8846 příspěvků moje polička 12. srpna 2021 21:55

Sweet Potato ďakujem, tipy ukladám.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 12. srpna 2021 22:28

Jj, v Lidlu mají fakt dobrý Vegan kokosový jogurt. A myslím i Vegan kysanou smetanu. 

Kvůli dceři jsem kupovala vždy sójového Zajíce, aby měla do kafe. Letos jsem to ochutnala taky a už piju kafe se Zajícem taky. je dobrej.

Offline tina
Avatar
5881 příspěvků moje polička 12. srpna 2021 22:32

Dadoo k nám chodil kluk a bral tak 3-4 krabice týdně, snad to neměl jen do toho kafe

Online Myrtila
Avatar
3035 příspěvků moje polička 13. srpna 2021 02:54

Mrakoplas Zrovna syr na testoviny je takovy osemetny, ty nahrady tvrdeho syra jsou dost specificky a obvykle chutnaji po tuku, co byl pouzity jako hlavni slozka, coz byva kokosovy olej. 
Jinak abys nemusela připravovat dve jidla, na nejbeznejsi pouziti treba do buchet je dobre ryzove mleko, navic pri te eliminacni ditete, ryze nebyva tak casty alergen jako soja nebo orechy.
Jako smetana na vareni se mi nejvic osvedcila ovesna, mandlova nebo kesu, nesrazi se a chutnaji asi nejpodobneji te normalni.

Na peceni je nejlepsi tuk Alsan. Takove ty ruzne Hery casto obsahuji mlecnou bilkovinu.

Do kavy je dobry uz zminovany sypany Zajic, ale u toho radsi zkontroluj slozeni, nektere druhy obsahuji kasein (mlecnou bilkovinu) sice ve forme soli, ale muze to vadit. 

Na namazani na chleba, pokud mu nechutna margarin (a u nej fakt pozor na slozeni, jak uz tu padlo, byva vylepsen o mlecne slozky), se daji delat treba pomazanky z lustenin na zpusob hummusu. 

Offline Mrakoplas
Avatar
8846 příspěvků moje polička 13. srpna 2021 09:42

Myrtila ďakujem za obsiahly príspevok, ryža a orechy by mali byť ok, sóji sa zatiaľ vyhyba (on nemá klasickú eliminacnu diétu, počas choroby kedy nejedol určite potraviny sa mu vyrazne zlepšil jeden problém a zatiaľ všetko ukazuje na mlieko )

Offline Len
Avatar
2238 příspěvků moje polička 13. srpna 2021 10:03

Mrakoplas Doporučuju alpro sójové jogurty, ty chutnají moc dobře. A jako náhrada mlíka mi nejvíc chutnalo ovesné barista z country life, to jediné mi chutná v kafi, sojové tak jedině do vietnamské. Ale alternativy sýrů jsem nenašla, skoro všechny jsou plný kokosového tuku a to jíst nechci. Místo másla jsem používala přepuštěné, ale lahůdka na čerstvý chleba to není, chybí tam ta máslová chuť. 

Offline monr
Avatar
74 příspěvků moje polička 13. srpna 2021 16:24

@Mrakoplas ja mám bezmliečnu diétu dlhodobo. Ako náhradu klasického mlieka používam najčastejšie mandľové a ovsené mlieko z Lidla vo fľaši, ale v podstate len do varenia, kaší a pod. Málokedy jem len trebárs s nejakými cereáliami. Náhrady smotany používam výnimočne, ak si robím napr. paprikáš, tak kľudne sójové mlieko. Pozor si ale treba dávať aj na pečivo, vo väčšine je buď srvátka, alebo sušené mlieko, tak musím študovať zloženie, alebo si pečiem doma. Vo väčšine sladkostí je v zložení mlieko, naozaj treba sledovať poctivo úplne každé zloženie výrobkov. Na pečenie, príp. vanilkové rožky na vianoce používam už tu spomínaný Alsan. Ako náhrady syra kupujem zn. Violife, majú rôzne druhy, ale ja používam hlavne na pizzu.

a varím mnohokrát dvojmo, pre rodinu normálne, pre seba bezmliečne. Po tých rokoch si človek zvykne.

Offline 711990
Avatar
17172 příspěvků moje polička 14. srpna 2021 07:46

Jo a Oreo susenky jsou taky vegan!:)

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 14. srpna 2021 09:41

Candance 

Já ty ovocný dělám v menším množství - do kulaté formy. Když peču odpoledne, nechám to do rána přikryté venku nebo v troubě. Když ráno ještě něco zbyde, dám to do lednice. Ale ono často nezbyde, mám muže na sladký, jednou na to asi zajde.

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 14. srpna 2021 09:51

Mrakoplas 

Já jsem jeden čas musela kupovat bezlaktózové věci kvůli dítěti a nakonec je člověk stejně odkázaný na to, co zvládne ve svém okolí sehnat. Vím, že se toho dost dalo koupit v Lidlu a v Tescu to zas mívali hezky pohromadě v jednom regálu. 

Offline Gatita
Avatar
7175 příspěvků moje polička 15. srpna 2021 10:48

711990 v lidlu dnes meli ty perforovane plechy na hranolky. Tak jsem jeden hned vzala (ten stavajici uz se loupe) a vzpomnela si, ze jsi ho kdysi shanela. Nevim, jestli to jeste plati:)) No ale za 99, nekup to.

Offline Kokoska
Avatar
28388 příspěvků moje polička 15. srpna 2021 11:07

Dort pro starsiho chlapecka

Offline Kokoska
Avatar
28388 příspěvků moje polička 15. srpna 2021 11:08

Spenatovy je tentokrat jen povrch, vevnitr je osvedceny piskot.

Offline Sweet Potato
Avatar
34872 příspěvků moje polička 15. srpna 2021 11:20

Kokoska Gól!

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 15. srpna 2021 11:25

Kokoska ten se ti tedy povedl.