Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Ounz
Avatar
19846 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 12:31

Karja já jídlo z mrazáku nesním, to mi fakt nechutná (jako kdybych měla padnout hlady leda), ale z lednice klidně i třetí den. Záleží samozřejmě, co to je - třeba guláš, polívka, ragu a tak..

Offline 711990
Avatar
17167 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 12:41

Karja tyjo to je od nej dost podpasovka:(( 

Online Pinot Noir
Avatar
24553 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 12:50

Karja se přiznám, že ten vývar jí klidně i déle. Však se to převaří, nudle tam zavařím vždycky před podáváním... Já radši "staré" z ledničky než rozmrazené. A tchán je teda na pěst

Online Karja
Avatar
35937 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 13:05

711990 No von podle mě moc neví, co to s malýma dětma znamená. Oni mají fakt takovou tu modelovou rodinu, zena u sporáku řekne muzi, jaké si má ten den vzít obleceni, ale u nich je to fakt extrém no. Jako můj táta má taky svoje generační věci, jemu třeba hrozně vadí dělat cokoliv s prádlem, takže třeba věší prádlo a u toho si tak pobrukuje ,,tak to jsem dopadnul, já tady ještě budu věšet prádlo,,. Já koukám na tu šňůru jeho pracovního oblečení a říkám mu ,,viď a ještě navíc to svoje,,. Ale to je tak jedine a přitom jsme taky byli taková ta rodina plná vzorcu, ale nějak tyhle věci kolem domácnosti a děti pobírá a vykonává. 

Offline baltik
Avatar
4441 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 13:05

Ja teda vyvar v nedeli na obed a manzel ho veceri dalsi 3 dny. To by bylo chutove poznat, kdyby to bylo zkazene, ne?

Online Karja
Avatar
35937 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 13:08

baltik Chuťově je to poznat určitě, naší třeba tyhle moje otázky nechápou, že to přece ,,poznám,,. Ale já to poznávat nechci, navíc to mám asi dost posunuté...

Offline 999
Avatar
17606 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 13:27

baltik Vyloženě zkažené poznáš i po čichu. Mně ale s tím uchováváním jídla dost otevřela oči Grossulária, asi ještě na MP. Tchánovi bych tři dny starou polévku dala, dítěti ne :-).

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 09. srpna 2021 13:57

Já jím maso klidně ještě dva dny po uvaření, zeleninové věci ještě o den dva déle. Dětem už to teda nedávám, ale předpokládám, že bych poznala, kdyby tomu něco bylo. Ani jídlo z mrazáku mi nevadí, když tam neleží rok:) Jediné, co mi vadí, je maso (hlavně drůbeží) ohřáté v mikrovlnce, to fakt nepozřu.

Offline brrr
Avatar
10044 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 16:29

Karja Já do zeleninových polívek nedávám smetanu, ale mixuju je. Pak je dávam do mrazaku a jsou ok. Možná zkus bez smetany, husté jsou dost.

Online Karja
Avatar
35937 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 16:36

brrr Jj, já je tam dám přesně takhle, ale bez té smetany mi to moc nechutná. 

Online notna
Avatar
6557 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 16:50

Karja Rozmixovane základy pro zeleninové polévky mrazům bez smetany. My si ji do polévky dáváme až na talíři, kolik kdo chce.

A jídlo z lednice je hodně individuální. Třeba brambory maximalne druhý den a to ještě jen opečené, polévky, maso dušené i pečené a omáčky ten třetí den od uvaření bych taky jedla. 

Offline brrr
Avatar
10044 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 18:37

Karja Dělame to jako u notna doma, smetanu dolíváme individuálně.

Offline marieu
Avatar
4491 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 21:26

Karja já jsem zmlsaná a půl týdne bych jedno jídlo taky nejedla (mužovi to nevadí, jí, jen aby přežil), ale některá jídla 2. a 3. den úplně v pohodě a řekla bych po rozležení s přidanou hodnotou (typu guláše, bourgignonu a jiných dušených úprav masa, boršče, zelňačky a kyselice, jednoduché krémové zeleninové polévky taky do 3 dnů), přílohy vařím zásadně čerstvé. Některá jídla se, zvlášť přes léto, bojím podávat ohřívaná i přes skladování v lednici- pečené kuře max druhý den a pod., nepřihřívám ani suché těstoviny, brambory druhý den max opečené s něčím k večeři. V mrazáku mám zamražené vývary a pak pár (doslova) krabiček s boloňským ragú a "chilli con carne" (ehmm bez chilli- děti to milujou a my si přikápnem srirachu) jako nouzovku, když absolutně nestíhám/padám chorobou a neuvařím. Poslední rok, co chodím do práce dva dny vařívám něco většího pravidelně v neděli - pokryju po+út a pak ve středu. V mezičase rychlovky a bezmasá jídla. 

Online Sweet Potato
Avatar
34862 příspěvků moje polička 09. srpna 2021 21:28

Karja Já jsem prasátko, v pátek od středy klidně. 

Offline Aranel
Avatar
4527 příspěvků moje polička 10. srpna 2021 12:15

Karja Mám to jako Sweet Potato a za prasátko se ani nepovažuju... samozřejmě takhle v létě hrozí, že něco zkysne apod., ale tak kontroluju to, senzoricky.

Když pominu, že to někomu nechutná, tak nevím, jestli se něco může zkazit "nepozorovaně", jako že by to chutnalo a vypadalo stejně, ale přitom to bylo zkažený

Offline Magráta
Avatar
7774 příspěvků moje polička 10. srpna 2021 12:17

já jsem tedy hrozně zvědavá, ale proběhlo v neděli to jehněčí u andulka01

Online Pinot Noir
Avatar
24553 příspěvků moje polička 10. srpna 2021 12:38

Sweet Potato Aranel já se taky za čuně nepovažuji, uvařeno ve středu, snězeno v pátek = 48 hodin. A 48 hodin je běžně na všech konzervách, dokonce i na těch skleničkách pro nejmenší mimina.  

A taky to středa - pátek nemusí vždycky znamenat, že se jí tři dny totéž. Běžně osmahnu třeba kostky masa na cibulce a jeden den je přidám do rajčatové omáčky na těstoviny, jeden den je zapeču do tortil a jeden den přidám zeleninu a spíchnu takové to české rizoto. marieu 

Online Karja
Avatar
35937 příspěvků moje polička 10. srpna 2021 12:42

Pinot Noir Hmm to je dobrej typ s tím masem. No my taky nejime stejne jídlo tři dny, spíš třeba druhej den si to dáš k veceri atp. Vařit jen čtyři porce mi u nějakých jídel přijde úplně kontraproduktivní. 

Offline marieu
Avatar
4491 příspěvků moje polička 10. srpna 2021 13:23

Aranel nejde úplně o zkažení, ale o tzv enterotoxikózy. Nebudu do toho úplně zabrušovat, mikrobiologie ani infekce nebyky úplně moje hobby. Ve zkratce se jednal o rychle a nejčastějsi "benigně" probíhající onemocnění zažívacího traktu způsobené bakteriálními toxiny/enterotoxiny (produkty bakterií- ne bakterie samotné)- některé z nich jsou tuším i termostabilní- tzn že je nezlikviduje ani 20min var. Jestli si to dobře vybavuju, jednalo se o ohřívané kuřecí , těstoviny a rýži. Další parametry k tomu už si nevybavuju, v praxi se tomu snažím vyhnout...

Online viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 10. srpna 2021 13:26

Aranel bohuzel myslim ze nepoznas, treba plisen nebo clostridium chut nema