Omfg

15. prosince 2018 14:31
Offline barbucha blogger
Avatar
30604 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 10:09

No a správný názor pak může vypadat třeba takhle: https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/ryan-reynolds-blake-lively-svatba-otrokarska-plantaz-omluva-rasismus.A200805_104326_lidicky_zar?

Tak mě napadá, i v souvislosti s nedávnou debatou na srazu (zdravím ctěné účastnice ), že i svatby v kostelech jsou mimořádně nevhodné. Nebyly snad ty kostely postaveny, mimo jiné, z krvavých desátků nebohých nevolníků? O zámcích zdegenerovaných vydřiduchů ani nemluvě... 

Offline whiskas
Avatar
19548 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 13:44

stes Ne, nemohl, protože by ses třeba nemusela rozhodnout správně .

barbucha A správný názor bude vždy na přebalu knihy a na začátku filmu, předpokládám. Takový návod k použití, jak které dílo vnímat.

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 13:59

barbucha Hele, ale v tom Shakespearovi je už v tom původním textu Othello koncipovanej spíš jako klaďas, ne? Statečnej vojevůdce, kterej je tak čestnej, že si ho pak Jago vodí jako na špagátku, protože O. jaksi vůbec nedokáže pochopit, že by někdo mohl bejt taková podlá krysa a tak hanebně lhát. 

Zrovna tam mi ten entickej původ přišel v podstatě podružnej.

Ale když už jsme u Shakespeara, tak třeba Shylock se politicky zkorektňuje už tak dlouho, že nám to ani nepřijde. (I když je teda pravda, že oproti původnímu Marlowovu Maltskýmu Židovi tam některý ty zlidšťující okamžiky zasel už sám Shakespeare, ačkoli v době, kdy to psal, anglická společnost Židům moc nakloněná nebyla).  

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 14:18
Reakce na stes:

Mně cely tenhle cirkus okolo zakazovanych filmu a knih neskutečně sere. Nemohl by se kazdy rozhodnout sam. Uz se nam zase diktuje a par lidi posloucha a odsuzuje ty, co by se radi rozhodli sami,co chteji videt a cist.  Jen tak mimochodem,kdo s touhle ideologii souhlasi a ma doma Scarlet, jestlipak uz ji spalil?

​Aneb jak z případu, kdy jedna soukromá stanice stahuje film než mu přidá kontext (je to jejich rozhodnutí, rpavděpodobně věří, že tím vydělají, ale nikdo je k tomu nenutí), udělat ad absurdum pálení knih

Když už se tu tak bijete za absolutní svobodu, tak i ta stanice má svobodu se rozhodnout, co bude a nebude mít ve své nabídce a v jakém stavu.......Tak proč se kolem toho dělá taková aféra? Ale tak užijte si to tu

Offline barbucha blogger
Avatar
30604 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 15:01

Prosperina 

Jako Othello je sice dobrej vojevůdce, ale zfleku uškrtí manželku zvlášť zavrženíhodným způsobem -  to jest dřív než by řekla modlitbičku!

Se Shylockem měl Vilda větší slitování bych řekla, to máš pravdu... jestli si to dobře pamatuju, tak ho nechá párkrát si postěžovat, jak s ním - židem - zachází majorita... 

Ale kdyby ten etnickej původ nebyl důležitej, moh Othello bejt přece rodilej Benátčan. Shylock moh bejt i křesťan, prachy přece nepůjčovali jen židi (zvlášť v Itálii ne). Nakonec se ukazuje, že největší rasýsta byl slovutný autor

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 16:08

barbucha Nojo, ale Othello je v tý benátský společnosti navzdory svý jinakosti váženej a ctěnej. Dokonce i Desdemonin otec ho zve ho do svýho domu jako vzácnýho hosta, akorát ho holt nechce za zetě (a taky je uraženej, že ho postavili před hotovou věc a ženicha dceři nevybíral on, navíc je tam i určitej věkovej rozdíl, zkrátka víc faktorů, který by nemusely dělat dobrotu). A Desdemonu Othello taky neuškrtí jen tak z fleku, protože by byl nějakej barbarskej divoch, dost dlouho se těm podezřením brání a Jago mu musí snášet jeden falešnej důkaz za druhým, aby tomu obvinění konečně uvěřil a začal si Desdemonino nevinný flirtování s Cassiem vykládat daleko hůř. Proto je taky tenhle příběh tragédie Othellova a ne Desdemonina, protože Desdomona si "jenom" umře (a přitom ani nepřestane manžela milovat a posledním dechem se ho snaží krejt, místo aby si přece jenom odříkala tu modlitbičku), kdežto Othellovi se zhroutí celej svět a hodnotovej systém a když umírá, pohrdá sám sebou (a přirovnává se k obřezanejm psům, tedy potažmo Turkům - další pěkná politická nekorektnost). 

Jako neříkám, že tam ta barva nemá žádnou funkci, ale spíš mi přijde,že symbolizuje nějakou obecnější "jinakost" a určitou exotiku, a tudíž potenciální kulturní nepochopení , ale nedělá tam z něj automaticky občana druhý kategorie. 

Pokud jde o Shylocka, oni i ty Shakespearovy zlidšťovací momenty jsou na tu dobu až neuvěřitelný, i v tý předloze, kterou na Kupce benátskýho, jak bylo jeho dobrým zvykem, vykrad, se vesele trávěj studně a podobně. Židů sice po vyhnání koncem 13. století v Anglii nijak zvlášť moc nebylo, ale stejně zrovna v době, kdy Shakespeare psal svoje hry, byly nálady dost protižidovský,už kvůli procesu s jedním z královnivnejch lékařů, Roderigem Lopezem, kterej byl židovskýh původu (ale údajně konvertita) a byl právě někdy v tý době obviněnej, že se královnu pokusil otrávit, a následně ho za to i popravili.

Online stes
Avatar
7362 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 16:11

A666 snad jen ze ta stanice to stahla zrovinka ted, ne treba před rokem ci deseti

Offline Mrakoplas
Avatar
8812 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 19:43

Prosperinamas dobre znalosti! Wow

Offline Kokoska
Avatar
28321 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 01:44

barbucha Teď abych se bála, jestli nám barák nestojí na pozemku, který kdysi obdělávali nevolníci!

Offline baltik
Avatar
4428 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 07:19

0zero7 diky za pohled na "hi guys" Delala jsem v americke spolecnosti a taky mi to prislo neutralni. 

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 11:49

Mrakoplas Jé, díky!  Já kdysi na Barda psala diplomku a posléze jsem na něj měla rozjetou i dizertačku, tak si ještě sem tam něco pamatuju. 

Offline Chloe
Avatar
106 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 12:37

hi guys definitivne nieje oslovenie len pre muzov, oslovuju sa tak navzajom vsetci. plus mladsia generacia si povedia oslovenim man, bro alebo dude bez ohladu na pohlavie

Offline Manuka
Avatar
405 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 12:43

Guys, říká můj pětiletý, anglicky mluvící vnuk, pokaždé když chce říct cokoli " důležitého"  

Offline notna
Avatar
6544 příspěvků moje polička 09. srpna 2020 15:47

Já vnímám v češtině oslovení "kolegové" stejně jako to Hi guys v ang. Beru to jako zkratku. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 10:53
Reakce na notna:

Já vnímám v češtině oslovení "kolegové" stejně jako to Hi guys v ang. Beru to jako zkratku. 

Offline razorblade
Avatar
8177 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 11:06
Reakce na notna:

Já vnímám v češtině oslovení "kolegové" stejně jako to Hi guys v ang. Beru to jako zkratku. 

​Ja to tak vnimam taky. Stejne jako u osloveni děcka, vořeši, vocasové, ktera jsem tak ruzne posbirala po svych byvalych pracovnich kolektivech

Online continuity
Avatar
33723 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 11:18

razorblade vocasove bych řekla, že je jednoznačně pánské oslovení.

Offline Bledule
Avatar
4686 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 11:26

continuity Vocasové, bych řekla, že je jednoznačně příšerné oslovení kohokoli.

Offline baltik
Avatar
4428 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 12:51

notna ja myslim, ze to je to, co feministkam prave vadi, ze jsme se jako zeny smirily s tim, ze jsme oslovovany v muzskem rode

to guys tak ale nevnimam, mozna proto, ze to neni muj rodny jazyk, ale to citim jako neutralni

nakonec se jeste ujme zdar decka, to je spravny stredni rod :)

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 10. srpna 2020 13:04
Reakce na baltik:

notna ja myslim, ze to je to, co feministkam prave vadi, ze jsme se jako zeny smirily s tim, ze jsme oslovovany v muzskem rode

​ano :)

Ale ono tam nejde uplne o to oslovovani jako takove. Spis o to, ze jazyk do urcite miry ovlivnuje obraz usporadani sveta, ktery si kazdy utvari v hlave, a naopak.