Omfg

15. prosince 2018 14:31
Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 13:18
Reakce na A666:

No, jenže otroctví jerozhodně extrémní/extremistické. A v tom snímku konkrétně je vyobrazené dost idylicky a někdo v tom propaandu vidět může......

​Zase tu máme dvojí metr. Nevšimla jsem si, že by někomu vadila třeba Kleopatra nebo jiný filmy (knihy) z období starýho Řecka, Říma... kterýžto se vyznačovalo množstvím otroků, a ne v každým díle je to viditelně odsuzovaný. Ale ti otroci byli i bílí, takže to nikoho nepopuzuje, nikdo to neřeší. Bojovníci proti otroctví tady mají tudíž ještě značné rezervy.

Jinými slovy, je to podle mě zástupnej problém, záminka, a kdo chce psa bít, hůl si najde, jak by pravila teta Kateřina.

Offline continuity
Avatar
33702 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 13:22

A666 ten film je adaptací knihy, kterou jsem četla asi před třiceti lety a už tehdy bylo na obálce napsáno, že podává pohled na otroctví z jižanského pohledu a ještě hodně idealizovane. To není žádná novinka posledních měsíců.

Offline dzizisketa
Avatar
7452 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 13:46
Reakce na barbucha:

​Zase tu máme dvojí metr. Nevšimla jsem si, že by někomu vadila třeba Kleopatra nebo jiný filmy (knihy) z období starýho Řecka, Říma... kterýžto se vyznačovalo množstvím otroků, a ne v každým díle je to viditelně odsuzovaný. Ale ti otroci byli i bílí, takže to nikoho nepopuzuje, nikdo to neřeší. Bojovníci proti otroctví tady mají tudíž ještě značné rezervy.

Jinými slovy, je to podle mě zástupnej problém, záminka, a kdo chce psa bít, hůl si najde, jak by pravila teta Kateřina.

​To bude asi o dost větším časovým rozdílem, během něhož se událo dost věcí, třeba celý středověk a novověk, se všemi geopolitickými změnami, sociálními, filozofickými apod. Třeba to, že starověký Řím jako civilizace už dost dlouho neexistuje, zatímco USA pořád jo. A taky samo otroctví ve starověku vykazovalo jiné charakteristiky, než třeba to koloniální. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 13:53

dzizisketa 

USA sice existují, ale otroctví (tam) - a to několik generací - už ne. Žádný současník ho už nezažil, ani z jedný pozice, takže to taky neni příliš aktuální.

Jako jo, je to blíž než starověk, ale je to taky stejně passé, myslím s ohledem na živé pamětníky. A vozit se po filmech, knihách a vůbec uměleckých dílech... to se mi prostě nelíbí, je to snaha o cenzuru jak vyšitá. A kde zůstala umělecká svoboda, kde svobodnej názor?! Navíc, jak jsem už řekla, pokládám to stejně za záminku (no tím hůř), jak si trochu poprudit. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33723 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 14:21

barbucha Passé je to asi pro tebe, když o tom jen teroretizujes, ne pro lidi, jejichž přímí předkové to nedávno zažili 

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 14:35

barbucha tak kolik let dáváš tomu, než bude možné točit a psát díla idealizující např. holokaust, genocidu ve rwandě? okamžik, kdy nebude jediný pamětník a bude to dle tebe minulost nutně nastane... 

Offline dzizisketa
Avatar
7452 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 14:41

barbucha

ZZas není potřeba upřednostňovat tzv. uměleckou svobodu nad obecnou svobodou, v níž je oslava otroctví nebo rasové segregace přinejmenším nemorální. A taky je rozdíl, zda autor píše o postojích, které panovaly v jím popisované době, nebo popisuje postoje, které panují v jeho době, které buď může nebo nemusí zastávat či kritizovat, nebo psát o svých pocitech z jím popisované doby. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 15:33

dzizisketa svoboda je jenom jedna, neni zadna takzvana svoboda pro umelce. 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 15:34
Reakce na barbucha:

dzizisketa 

USA sice existují, ale otroctví (tam) - a to několik generací - už ne. Žádný současník ho už nezažil, ani z jedný pozice, takže to taky neni příliš aktuální.

Jako jo, je to blíž než starověk, ale je to taky stejně passé, myslím s ohledem na živé pamětníky. A vozit se po filmech, knihách a vůbec uměleckých dílech... to se mi prostě nelíbí, je to snaha o cenzuru jak vyšitá. A kde zůstala umělecká svoboda, kde svobodnej názor?! Navíc, jak jsem už řekla, pokládám to stejně za záminku (no tím hůř), jak si trochu poprudit. 

​jenze on ten hlavni problem je, ze dedictvi otrokarske hsitorie a diskriminace v USA jeste stale pase nejsou (a doba segregace stale jeste neni tak dlouho). na rozdil od otrokarstvi starovekeho Recka/Rima........ takze se fakt nedivim, ze toto tema je pro americkou spolecnost stale jeste aktualni....

Ja si fakt myslim ze primer s teoretickym filmem romantizujicim dobu treti rise je fakt trefny, nikoho by nenapadlo to natocit a kdyby to existovalo, nikoho by nenapadlo to davat

dzizisketa 

Offline whiskas
Avatar
19535 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 15:49

A666 Mě zajímalo, co si o tom všem myslí ti, kterých se to týká více než nás a některé komentáře pod videem jsou (ne)překvapující.

Offline dzizisketa
Avatar
7452 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 16:56

viktorka_od splavu

NNo, svoboda jedna není. Kromě umělecké svobody se ještě používá termín akademické svobody, pak že je někdo na svobodě, tedy že není ve vězení, dále je člověk svobodný, když není sezdaný, jsou svobodná povolání... Jako u všeho, i u pojem svoboda musí mít nějakou náplň. 

Offline whiskas
Avatar
19535 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 17:28

dzizisketa Tak ale základní význam "svoboda" je platný a shodný pro vše, co jsi jmenovala, nebo je to jinak? 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 19:05
Reakce na whiskas:

A666 Mě zajímalo, co si o tom všem myslí ti, kterých se to týká více než nás a některé komentáře pod videem jsou (ne)překvapující.

Tak jasně, že ty názory jsou všechny možné. pak tam máš názor co zaznívá přímo ve videu. i ta Whoopi Goldberg tam říká, že by se ten film měl dát do kontextu té doby což je přesně to, cos e dle svého vyjádření chystá HBO max udělat - vrátit ho zpět až k tomu ten kontext přidá Taky moderátor (pokud dobře chápu že to je ten fousatý chlápek ) tam poměrně jasně vysvětluje, proč to nevidí jako cenzuru (a já s ním souhlasím).

Mimochodem i v těch komentářích je vidět, že někteří si bu´d nepřipustili nebo nepochopili co v té reportáži bylo řečeno, protože tam v podstatě stále šlo o to přidání historického kontextu bez toho že by byl film nějak cenzurován (HBO max prohlásila, že ho ponechá v původním stavu, nebude ho nijak editovat, jen prostě přidá nějaké vysvětlení/poučení.....). ten context může obsahovat i to, že i v době, kdy byl natočen, tak přestože herečka co hrála chůvu vyhrála Oscara, nemohla se účastnit různých premiér, nemohla sedět s ostatními herci na vyhlašování Oscarů etc.....

Offline RoSa
Avatar
8218 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 19:44

tak si před každym filmem zase budeme nastavovat zrcadla... 

Offline whiskas
Avatar
19535 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 20:01

RoSa Něco jako (pro odlehčení - kdyby bylo třeba vysvětlení):

Offline Ignis
Avatar
1332 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 21:11
Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 21:12

dzizisketa to je pravé spletení pojmů.. nebo demagogie.

Offline dzizisketa
Avatar
7452 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 22:25

Mně teda nemile překvapilo, kolik vás tady bere vážně různé clickbaitové a hoaxové zprávy AA taky mi přijde velmi provinční až křupanské (to je tady oblíbený výraz) nutit svůj názor na to, co má být jeho agenda někomu, jehož minulost a z ní plynoucí kulturu vůbec neznám. Třeba Gone with the Wind napsala autorka, která se narodila r. 1900, a napsala to, co slyšela v dětství, tedy dvě generace po zrušení otroctví, a napsala to i dalších třicet let později. To je zajímavý kontext, který tady ale nezaznívá. 

Offline dzizisketa
Avatar
7452 příspěvků moje polička 06. srpna 2020 22:27

viktorka_od splavu

NNe. To je přesnost. Svoboda je minimálně buď myšlenková a filozofická kategorie, nebo právnická. A pokaždé jiná. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 09:28

nolita dzizisketa 

Idealizující dílo... oslava otroctví...

Patrně každá mluvíme o jiným díle. Nevím jak vám, ale mně jde o knihu/film, popisující život v době občanské války a těsně po ní... a připomeňte mi prosím, co bylo jedním ze spouštěčů, a jaký že byl její hlavní důsledek?