Omfg

15. prosince 2018 14:31
Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 09:49

barbucha Já o žádném konkrétním díle nemluvila, jen jsem převedla do dnešní doby/ blízké budoucnosti, kam mohou vést tvoje domněnky ;)

Offline barbucha blogger
Avatar
30556 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 09:55

nolita 

Tak to se zjevně v diskusi míjíme, mně jde o konkrétní případ. Věštěním se nezabývám.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 10:01

barbucha unikají ti ty širší souvislosti a důsledky toho co říkáš, byť to říkáš ve vztahu k jednomu konkrétnímu případu... protože to nejde pojmout izolovaně, s věštěním to nemá nic společného... tady se skutečně míjíme, to máš pravdu ...

Offline barbucha blogger
Avatar
30556 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 10:08

nolita 

Nejde to pojmout izolovaně, pokud se kritika, zásahy a cenzura týkají jen jedinýho případu? Zajímavé sdělení.

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 10:37

barbucha Také se domnívám, že se bavíme o konkrétním díle. U knihy/filmu je uvedeno, že je fikcí zasazenou do konkrétní doby, takže kde je problém? A to, že někdo má jiný názor snad neznamená, že podporuje otroctví a jiné nešvary, které jsou v díle zmiňovány.

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 11:33
Reakce na barbucha:

nolita dzizisketa 

Idealizující dílo... oslava otroctví...

Patrně každá mluvíme o jiným díle. Nevím jak vám, ale mně jde o knihu/film, popisující život v době občanské války a těsně po ní... a připomeňte mi prosím, co bylo jedním ze spouštěčů, a jaký že byl její hlavní důsledek?

​Idealizuje tu dobu, to fakt jo. Většina plantážníků jsou lidumilové co je jejich otroci tak zbožňují, že u nich zůstávají i po osvobození (a tyhle otroci jsou ti klaďasové). Naopak otroci, kteří se rozhodli svobody využít, jsou spíše záporáci anebo chudáci........ Majitelé otroků jsou tam vykresleni víceméně jako lidumilové, kteří se o své otroky dobře starali a otroci jsou bez nich bezmocní ("jsou jako děti")

Srovnej to třeba s knižní sérií Sever a Jih, Láska a Válka, Nebe a Peklo, která pojednává o stejné době (bylo to natočeno jakos eriál Sever a Jih s Patrickem Swayzem). tam je to toroctví podané z různých pohledů, je tam ukázáno, že i u ůdobrého pána" nemusel být otrok spokojený, jsou tam pohledy seveřanů i jižanů, je to mnohem vyrovnanější........

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 11:34
Reakce na barbucha:

nolita 

Nejde to pojmout izolovaně, pokud se kritika, zásahy a cenzura týkají jen jedinýho případu? Zajímavé sdělení.

​Ono ty zásahy mohou být do více děl, ale oscarový velkofilm, které zná snad každý, je logicky nejvíce medializován. Nežijeme v Americe, nemůžeme vědět, co která společnost stáhla ze streamovacích služeb

Offline barbucha blogger
Avatar
30556 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 12:15
Reakce na A666:

​Idealizuje tu dobu, to fakt jo. Většina plantážníků jsou lidumilové co je jejich otroci tak zbožňují, že u nich zůstávají i po osvobození (a tyhle otroci jsou ti klaďasové). Naopak otroci, kteří se rozhodli svobody využít, jsou spíše záporáci anebo chudáci........ Majitelé otroků jsou tam vykresleni víceméně jako lidumilové, kteří se o své otroky dobře starali a otroci jsou bez nich bezmocní ("jsou jako děti")

​Je to psaný prakticky z pohledu hlavní hrdinky (resp. řešej se tam nejen její osudy, ale i myšlenkový pochody), která v tom vyrostla a dobře se jí v těch časech žilo (pochopitelně), na rozdíl od války a poválečnýho stavu, kdy přišla (nejen ona) o všechno. Tak se takovej názor dá očekávat, nebo ne?

Navíc zmíněná hlavní hrdinka je - řečeno dnešní terminologií - protivná sobecká flundra, která se pro vlastní prospěch a pár dolarů pověsí na prvního (druhýho, třetího) chlapa, aniž by ji v nejmenším zajímaly city ostatních... takže její názory laskavého čtenáře/diváka nemůžou překvapit... a pochybuju, že každej čtenář/divák je takovej debil, aby k tomu potřeboval vysvětlivky. 

Musí se každá kniha a každej film líbit každýmu a musí každej s obsahem i stylem naprosto souhlasit?  Až budou muset psát a točit jen absolutně nezávadný díla, to bude teprve zábava. Tak pro žížaly akorát.

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 12:36

barbucha 

Já jen popsala, v čem to dle mého tu dobu idealizuje

Já osobně mám tu knihu ráda (zase na rozdíl od tebe považuju Scarlett v začátku sice za rozmazlenou, ale okolnostmi přetvořenou silnou ženu, kterou sice možná tolik nezajímají city ostatních, ale zvládne se o ně postarat. A nebojí se jít proti konvencím, když tím svou rodinu zajistí. Za sebe mám teda nejradši volné pokračování od jiné autorky, kde Scarlett konečně dospěje a přestává být na facku Ale chápu, že Ty to vnímáš jinak), ale tu míru idealizace tehdejšího zřízení vnímám dost silně.

Jinak v USA je vzdělávací systém dost tristní, takže si troufám říci, že ten kontext je tam ve spoustě případů potřeba víc než zde

Offline Sweet Potato
Avatar
34797 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 12:42

A666 Jih proti severu jsem zhltla ve čtrnácti za dvě noci. Tenkrát to pro mne byla naprostá bomba (i když jsem Scarlett kapku nenáviděla), ale poněkud černobílé mi to přišlo už tenkrát. To pokračování jsem samozřejmě četla taky, ono Wow už se nedostavilo. Taky už mi nebylo těch čtrnáct.

Offline RoSa
Avatar
8183 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 13:17

A666 takže vlastně příčinou celýho toho současnýho humbuku je nevzdělanej Američan - produkt tristního vzdělávacího systému v USA...

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 13:39

RoSa asi je to velké zjednodušení, ale když to tak čtu, je to zajímavé a možná ne úplně daleko od pravdy.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 13:42

A aby to nebylo jen otroctví, protože přezkoumává se kde co, z kdejakého úhlu

Policajt ze školky

Offline barbucha blogger
Avatar
30556 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 20:02

Mirka 

Moc pěkný. Takže stačí, když se kdejaká nerudná štěnice vymezí proti jakýmukoliv dílu, a je vymalováno. 

Skončíme jak ve 451 stupňů Fahrenheita a jinejch sci-fi (koukněte na ně, dokud ještě smíte!), povolená - korektní - zábava bude nemastná neslaná,  to jest nepohoršující... 

Citace z popisu k filmu Equilibrium - co mi to jen připomíná... Těšme se:  Striktní režim světa budoucnosti likviduje každého, kdo projeví cit či ukrývá knihy, umělecká díla či hudební nosiče. Ty jsou totiž zakázány, protože umějí vyvolávat emoce a ohrožují tak umělou stabilitu totalitního státu založeného na strachu a represi.

Offline barbucha blogger
Avatar
30556 příspěvků moje polička 07. srpna 2020 20:17
Reakce na A666:

barbucha 

Já jen popsala, v čem to dle mého tu dobu idealizuje

Já osobně mám tu knihu ráda (zase na rozdíl od tebe považuju Scarlett v začátku sice za rozmazlenou, ale okolnostmi přetvořenou silnou ženu, kterou sice možná tolik nezajímají city ostatních, ale zvládne se o ně postarat. A nebojí se jít proti konvencím, když tím svou rodinu zajistí. Za sebe mám teda nejradši volné pokračování od jiné autorky, kde Scarlett konečně dospěje a přestává být na facku Ale chápu, že Ty to vnímáš jinak), ale tu míru idealizace tehdejšího zřízení vnímám dost silně.

​Já jen s dovolením připomínám právo čtenáře/diváka, vyložit si to který dílo dle svého uvážení

A mimochodem ta další pokračování jsem sice - ze zvědavosti - přečetla, ale nesnášela. Kvalitou (myslím literární, a nakonec i intelektuální nebo jak to říct) nesahají původní předloze ani po kotníky, a obecně jsem zásadně proti jakýmukoliv přiživování se na klasice. Ať si ti živí autoři vymyslí něco vlastního... pokud na to stačí. Jih proti Severu... Mrtvá a živá... nebo Larssonova trilogie... všechno je to jen o snaze vyrazit ještě posledních pár doláčů z popularity původních autorů, a na výsledku je to znát.

Offline 0zero7
Avatar
10773 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 05:21
Reakce na Lilly_Ku:

@barbucha ale twitter nikdo nenuti, aby tu terminologii zmenil, firma se k tomu rozhodla dobrovolne. Takze uz nazev clanku je zavadejici...

Navic oni to nedelaji z dobroty srdce nebo kvuli nejake cenzure. Chteji byt atraktivnejsi pro zakazniky a zamestnance, a tohle tema ted tahne.

Za sebe muzu rict ze pracuju v relativne technickym oboru s prevahou muzu a takovy to hi guys zazivam dnes a denne. Nezlobila bych se, kdyby nase firma mela v oficialnim kodexu neutralni oslovovani.

Ono se zda, ze jde jenom o slova, ale ty vyrazy i urcitym zpusobem formuji pohled na svet.

​Tady zrovna "hi guys" funguje jako neutralni Osloveni. Pisu to bezne treba v pracovnim mejlu, ktery zahrnuje nekolik clenu vedeni, I zeny. Muzes to napsat I jen holkam, nevadi to. Ale zalezi na tom asi, jak to ktera zeme vnima. Nejsem si jista jestli pracujes ve firme aj a nebo si tak rikaj/pisou nemci. To pak muze byt samo jiny. 

Offline 0zero7
Avatar
10773 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 05:24
Reakce na Ounz:

Tulipe No, to u nás se jede tohle (a vim minimálně o jednom, kterej to dělá schválně  ) 

​Tak to je debilni (docitam zrovna. Pardon) tady "guys" Muze znacit jakoukoli skupinu lidi. Neni to vimano jako zabarveny na "chlapsko"

v jednotny cisle uz to tak samozrejme neni

Offline 0zero7
Avatar
10773 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 05:32

Mirka Jo tak to bohuzel neni obcas daleko od pravdy. Nedavno mi jeden American tvrdil ze francie je stopro nad nemeckem. Je to ale individualni a dost zalezi odkud kdo je. Mam vzdelany kamarady co maji Stanford i jiny bez skol z Oregonu. Obecne neni statni system skolstvu v USA Zadna super vyhra no....

Offline stes
Avatar
7331 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 06:47

Mně cely tenhle cirkus okolo zakazovanych filmu a knih neskutečně sere. Nemohl by se kazdy rozhodnout sam. Uz se nam zase diktuje a par lidi posloucha a odsuzuje ty, co by se radi rozhodli sami,co chteji videt a cist.  Jen tak mimochodem,kdo s touhle ideologii souhlasi a ma doma Scarlet, jestlipak uz ji spalil?

Offline barbucha blogger
Avatar
30556 příspěvků moje polička 08. srpna 2020 10:04

stes 

To bude ohníčků!

Samozřejmě nemůže zůstat jen u Scarlett... já bych začala minimálně u Shakespeara. Přece není možný, aby se Othellovi ještě i v dnešní osvícené době nasazovala psí hlava!

Ale možná že nebude třeba ta nekorektní díla pálit/zakazovat. Možná postačí, když o nich budeš mít správný názor!