Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Offline Gellnerova
Avatar
1106 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 20:30
Reakce na Sweet Potato:

Bych neměla co žrát :D

Offline SunEclipse
Avatar
3105 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 20:34

Tak rozšiřuji řady těch, kterým se o parfumánii i zdá Zdálo se mi, že jsem na módní přehlídce, pořádané parfumačkami. 

Online Karja
Avatar
35800 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 21:45
Reakce na Bledule:

Ja to prave nikdy predtim neslyslela. Chapu, ze je to slovni hricka skrz to prijmeni, ale co to.znamena? Ze se nekdo vratil nebo ja mam neco vratit, tak na to mam pamatovat?

Offline Bledule
Avatar
4686 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 22:00
Reakce na coralline:

Karja

Jo, je to ve smyslu nezapomeň vrátit půjčenou věc. Taky jsem slyšela říkat, že ta (půjčená) věc se jmenuje Navrátil. Obvykle se to říká tomu, kdo s vracením věcí poněkud otálí. 

Offline Solathis
Avatar
2412 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 22:01
Reakce na Karja:

Rika se to kdyz si neco pujcis, majitel rika: pamatuj na navratila (nebo u nas: jmenuje se navratil), aby cloveku, co si vec pujcuje, priomnel, ze ji ma pak vratit.

Offline Kokoska
Avatar
28254 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 22:20
Reakce na Solathis:

U nás se na navrátila mělo pamatovat i při odchodu někam - třeba když naši chtěli, abych se vrátila domů včas.

Offline Kokoska
Avatar
28254 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 22:22
Reakce na Karja:

Vížka, malá věžička, ne? Mně nedělá dobře "výška" jako vysoká škola. U nás se říkalo "jít na vejšku, má vejšku" a pospisovnit nespisovný tvar je pro mě patvar na druhou :D

Offline Gellnerova
Avatar
1106 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 22:25
Reakce na Kokoska:

To mám přesně stejně. Ta tendence mít to nejspistovnějc ze všech je tady dost kontraproduktivní 

Offline Emerald
Avatar
2587 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 23:10
Reakce na Sweet Potato:

Ty to ženeš do krajnosti - jazyk se prostě vyvíjí, některá slova se skoro nepoužívají, tak proč je dětem vtloukat do hlavy už takhle brzo. Ať o nich klidně vědí, ale je zbytečné, aby se diktáty skládaly v první řadě z podobných špeků.  

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 23:30

Znam navratila vyhradne v souvislosti s odchodem domu. "Vidim to na navratila". Ale napsala bych s velkym...

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 23:44

Se přiznávám, že s navrátilem se setkávám poprvé. Mně by přišlo celkem zábavné, udělat dětem "špekovou" hodinu nebo aspoň její část. Určitě by si zapamatovaly víc špeků, než když se je jenom drtí.

Offline MP Marge
Avatar
5716 příspěvků moje polička 11. listopadu 2017 02:42

No a ted si predstavte, ze tohle vsechno se snazite doucovat dva male Americany  Co je babyka jsem jim vysvetlila celkem snadno, ale z nekterych slov nebo spojeni me polevalo horko! Casto jsem pripominala, tohle se ucite do hodin cestiny, ale v beznem hovoru to zarucene neuslysite 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 11. listopadu 2017 05:49
Reakce na Kokoska:

výšku místo vejšky maj normálně Moraváci, není to pospisovnění vejšky, podle mě. Nebo já to aspoň vždycky slyšela říkat akorát své moravské spolužáky. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 11. listopadu 2017 05:52

a díky za pochopení s navrátilem, ono to bylo až na gymnáziu a češtinářku vůbec nenapadlo, že to někdo nezná a v životě v tomto kontextu neslyšel. Myslím, že na to téma vznikla i nějaká dost bouřlivá diskuze a ona to pak v tom diktátu nepočítala jako chybu. 

Online Myrtila
Avatar
2956 příspěvků moje polička 11. listopadu 2017 08:09

Navratila jsem teda v zivote neslysela, z ceho to pochazi? 

Jinak ja si dala v ramci studia na VS jako volitelny predmet neco jako Cestina pro nebohemisty, protoze jsem si myslela, ze ty kredity budou zadarmo, a ono houbelec, cela cviceni se skladala z tech nejspekovatejsich speku, tak polovinu jsem vubec neznala. Ale navratila jsme tam teda nemeli 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 11. listopadu 2017 08:15
Reakce na Myrtila:

jde to vygooglit, takže nejspíš to je ustálený slovní spojení

Online Karja
Avatar
35800 příspěvků moje polička 11. listopadu 2017 08:49
Reakce na Bledule:

Tak to uz dava smysl:). 

@Kokoska Ano, vizka je mi jasna, ale stejne bych to zdrobnila jen vezickou:). Vejska mi v mluvene reci nevadi, to ta vyska mi vadi vic, ale to bude tou inklinaci k prazstine. Tuhle mi rikala jedna pani, ze mluvim tak pekne prazsky:)). A to nejsem ani ze stredoceskeho kraje:))

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 11. listopadu 2017 11:08

Učitelky děti nenachytavaji. Učí je myslet a přemýšlet a otrocky to neflakat.

To volání po zjednodušení češtiny jen proto, ze dotyčná/dotyčný tomu nerozumí nebo slovíčko nezná je cesta do pekel!

Čeština je tak krásná a bohatá i kvůli těm, pry divným, slovickum. Výška  a vížka se používají v úplně jiné souvislosti. Vtip je právě v tom odlišit smysl a význam slova.

Proboha.. gramatiky fakt není mučici nástroj pro pomstu na dětech,ale jeden ze základů  jazyka. a bohužel i znak vzdělání a inteligence. A její zvládání,chtě nechtě, ovlivňuje názor na cloveka při písemném styku.

Online Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 11. listopadu 2017 11:13
Reakce na Potrefenáhusa:

Těch frazémů vycházejících z příjmení je víc. Nejživější je asi "pro strýčka příhodu". "Pamatovat na navrátila" je myslím celkem pochopitelné, ale jak asi vzniklo takové "poradit se s vaňkem", to by mne zajímalo.

Online Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 11. listopadu 2017 11:17
Reakce na Dadoo:

Plus bych dětský mozek nepodceňovala, je nastaven tak, že saje informace a vědomosti jak houba vodu. Každý známe mraky věcí, o kterých nevíme, jak jsme k nim přišli. V dětství. A už je nezapomeneme.