Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 13:46
Reakce na Gellnerova:

já to nějak přežiju, zkusím se přestat soustředit na ty obličeje a budu se dál tvářit, že je to jen orlí hlava 

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 14:20
Reakce na Malvin:

Češtinu bych nezjednodušovala. Naopak. Když vidím příspěvky ve skupině Chudák čeština na FB, je třeba přidat. Vyjmenovaná slova jsem se nikdy v řadě vyjmenovat nenaučila, nějak přirozeně jsem to cítila. Tento cit mi však chyběl v matematice. Pamatuj na navrátila se u nás doma rikalo vždy, kdyz jsem šla ven.

to je ale prave to, co pisu. bez toho, aby deti znaly zaklady se jim rvou do hlavy dalsi veci, takze jsou akorat stale vic popletene a chybuji pak ve vecech, ktere by opravdu mely znat. kdyby tento pristup nekdo zkusil uplatnit v matematice, to by byl rev.

muzeme samozrejme pridat a zkusit je toho z cestiny naucit mnohem vic, vratane vselijakych vyrazu, ktere se pouziji jednou za uhersky rok, ale problem je v tom, ze ta hodinova dostace na to nebude staci. kdyz ja ctu tohle a jine internetova fora, ktera jsou plna pry inteligentnich a vzdelanych lidi, tak bych ve treti tride pridala spis vyrokovou logiku, protoze kolikrat valim oci na ty vyvody, co tady ctu.

a chybi nam technicky vzdelani lidi. takze by to chtelo spis pridat matiku a informatiku (a tim nemyslim praci ve wordu a kresleni obrazku, co se dnes na skolach uci). pokud se chceme jako znalostni spolecnost nekam hnout, tak jenom s cestinou to nevytrhnem. a bude hur.

clovek uz dnes potrebuje slusneho datoveho analytika (co neni primarne o pocitacich, ale o logickem mysleni a trideni informaci) a aby ho s lupou hledal. podle toho jsou taky vyvazovani zlatem. takze na konci dne vam je uplne jedno, jestli umi napsat dve stranky bez pravopisnich chyb, v krajnim pripade se vzdy se najde na patre nejaka sekretarka, ktera si to po nem precte a opravi (nebo to kluk rovnou napise anglicky a to je ina disciplina). 

Online EDITH4B
Avatar
1986 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 15:34
Reakce na Gellnerova:

Nedávejte si jinou ikonku, tahle je krásná .Děsivá, ale krásná.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 16:28
Reakce na continuity:

"by to chtelo spis pridat matiku a informatiku" 

tak to jasně, ale kdo by to učil:-)

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 16:35
Reakce na continuity:

Roky tvrdím, že  výroková logika a latinčina by maly byť základom všeobecného vzdelania a počúva ma niekto ?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33446 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 17:39
Reakce na continuity:

no já s tímhle nesouhlasím, pracuju teda v humanitní sféře a celkem často něco řeším se studenty VŠ, kteří se pomalu neumí rukou ani podepsat, některý píšou ve dvaceti letech jenom tiskacími písmeny nebo tak, že se to po nich nedá přečíst, kolikrát je problém po emailu složit smysluplnou větu, já bych jim tu češtinu teda klidně přidala, jesti by to teda pomohlo. Fakt to je pomalu každej druhej dysgrafik.

Když s dětma už dneska rodiče doma nečtou a nevysvětlujou, co co znamená, je to těžký, no...von i ten pravopis je důležitej, aby se lidi v tom písmeným projevu pochopili...

Jinak jsem si 100% jistá, že by mě výroková logika při porozumění psanýho textu teda absolutně nespasila (ale já jsem s tou matikou fakt chudák, nějak mi to seplo až v dospělosti, dost věcí, na základce to bylo fakt tragický, takže já bych technickým vzděláním fakt asi nikoho nespasila :-D)

...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33446 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 17:40
Reakce na slniecko:

měla jsem oboje na VŠ a nějak nic.....starou řečtinu taky 

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:02
Reakce na Potrefenáhusa:

jak nič:)?

Čo si študovala, ak to nie je tajomstvo (inak priznať sa u mňa ku znalosti starej gréčtiny je nebezpečné, budem potrebovať doučovanie:))) )

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:04
Reakce na Potrefenáhusa:

tak student VS, ktery neumi sesmolit email, na ty VS predne nema co delat. uplne bych nehledala napravu v tom, ze se misto matiky a fyziky bude ucit vic cestiny. mam ted kolegu, co uci na ekonomce prosim pekne Excel a zacina se praci se souborama, prezentaci ma jak pro debily, klikni tam a tam. tak takovi, co neumeji ulozit soubor tak, aby jej jeste nekdy nasli, tam taky nemaji co delat. ale to je dane degradaci VS vzdelani obecne. 

jinak s vyukou matematiky je to to samy, ale tam na to momentalne pecu, protoze dite to dava s prstem v nose. ale uci se prisernym zpubobem. na prvni tridni schuzce nam svorne ucitele vykladali jak jsou ty deti ve treti tride nemozny, protoze nechapou psanej text a neumi ani resit slovni ukoly. kvizova otazka: kolik myslite, ze tech slovnich ukolu za ten mesic a pul ve skole udelali a kolik jich dostali za domaci ukol? odpoved je 0 a 0 (slovy NULA).

takze se od zacatku ucim s ditetem doma navic matiku, protoze je vim, ze to bude potreba a to, co se uci je absolutne nedostacujici. a ted se ucime doma nekolik hodin denne jeste cestinu, protoze ucitelka jim neni schopna vysvetlit rozdil mezi bydlem a bidlem tak, aby to v osmi letech pochopili. (a tento problem ma dost deti, co jsem to resila s jinymi rodici, neni to problem jenom toho meho, protoze je nahodou bilingvni.) 

ja nepotrebuji, aby mi nosila domu same jednicky, nejakou tu trojku z diktatu preziju. ale bude ji to dohanet cely skolni zivot, proto povazuji za vhodne, aby se to naucila uz ted a poradne. a podle me se to ma naucit hlavne ve skole a doma muzeme jeste neco procvicit, kdyz je teda tak natvrdla. jenomze zatim to probiha tak, ze ji doma vysvetluji uplne zaklady (a pak to prijde na VS a neumi sesmolit email a ne, nemuzou za to rodice, ctu jim denne).

Offline whiskas
Avatar
19445 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:11
Reakce na continuity:

Třeba se to teď zlepší, když ti nebozí učitelé konečně dostanou (dostali) přidáno .

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:22

takze mame hodne ucitelu humanitneho zamereni, tak zacneme jeste vic ucit ty humanitni predmety?  to nam ale z toho srabu moc nepomuze.

hele ja mam pedagogicke papiry na stredni skolu, ucila jsem behem vysky na prumce a pak nejake rekvalifikacni kurzy pro pracak, a klido bych ucila i behem materske jako brigadu, na prvni stupen bych si netroufla, ale decka po nastupu puberty v pohode. (nakonec, kdo myslis ze ucil mne v programovani? muj tata, uz si nepamatuji, jestli to bylo na zakladce nebo na stredni, ale urcite to bylo jeste pred sametem. staci proste trochu osviceny ucitel.) 

a existuji granty, kde skola dostane pripraveny vzdelavaci plan pro scratch! uplne zdarma, potrebuji jenom ucitele. neni nutne, aby se ty deti naucili zaklady prace s LInuxovym shellem, uplne staci zaklady algoritmizace a na to staci slusnejsi ucitel matematiky a navic se to v case temer nemeni.

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:24
Reakce na whiskas:

vis co ja jim preji. ucitelka z prvnich dvou trid byla vyborna, jenomze aby si vydelala na prazske naklady, tak si vzala jeste i odpoledni druzinu. muze to vydrzet asi jenom proto, ze je mlada a plna sil. 

Offline whiskas
Avatar
19445 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:30
Reakce na continuity:

Já jim to také přeju, stejně jako např. zdravotním sestrám, které by si myslím též zasloužily vyšší mzdu a všem dalším profesím. Jen teď nemám přehled o kvalitě výuky, tak jsem si ráda přečetla konkrétní zkušenost. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33446 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:30
Reakce na continuity:

ve třetí třídě se učíte češtinu doma několik hodin denně? 

Offline RoSa
Avatar
8063 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:33
Reakce na whiskas:

Třeba se to teď zlepší, když ti nebozí učitelé konečně dostanou (dostali) přidáno .

je všeobecně známo, že v těchto případech přímá úměrnost nefunguje ... kdo se z dálky těší, zblízka bude zklamán...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33446 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:34
Reakce na slniecko:

lingvistickej obor, měli tam dojem, že co nás nezabije, to nás posílí, mě to teda málem zabilo a svoje trauma, když mě z tý zkoušky z řečtiny napoprvý vyhodili, protože jsem nebyla schopna určit nějakej obskurní slovní druh (se kterým si moc nevěděl rady ani kamarád, kterej studoval vyloženě lingvistiku) se slovy: "Ale paní kolegyně, slovní druhy jsou učivo druhé třídy základní školy..." čímž zdravím continuity :-D

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:39
Reakce na Potrefenáhusa:

jj, konkretne dnes pulku nedele. rano hodinu a pul, pak hodinku a jeste bych ji rada dala diktat az dokouka pohadku. zitra mi z nej donese doufam alespon za tri.  takhle to vedem od minuleho patku, co zacli probirat vyjmenovana slova. Domaci ukol z cestiny maji ze souveti, asi abychom tady nezakrneli. Vyjmenovana slova na tom samem papiru dostali za trest jenom dve deti, ktere zlobily. 

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:49
Reakce na whiskas:

tak neda se to zobecnovat, tato pani je v nasi rodine vyhlasena, kolega meho muze daval kvuli ni dite na jinou skolu. tam je kluk bez problemu. ale problem vyjmenovanych slov povazuji za prechodny, male traumatko je sice zbytecne, ale pravdepodobne se zaradi do kategorie, co te nezabije.... abych pravdu rekla, vic me stve ta matika. 

prvni dva roky meli pritom vybornou ucitelku. 

Offline slniecko admin
Avatar
17522 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:52
Reakce na Potrefenáhusa:

"když mě z tý zkoušky z řečtiny napoprvý vyhodili, protože jsem nebyla schopna určit nějakej obskurní slovní druh (se kterým si moc nevěděl rady ani kamarád, kterej studoval vyloženě lingvistiku) se slovy: "Ale paní kolegyně, slovní druhy jsou učivo druhé třídy základní školy..."

No hej, ale to v tomto konkrétnom prípade bolo dosť dávno...

...koľko rokov že mal skúšajúci?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 18:52
Reakce na continuity:

plus ještě tu matiku protože se to ve škole neučí dost důkladně.. no, chudák teda:-( jsem asi měla štěstí na školu, páč todle vůbec nepamatuju, a to děcka nejsou žádní géniové. jsem se i opakovaně ptala na třídních schůzkách jestli se doopravdy nemají nic učit doma a jestli fakticky nemají žádný úkoly - tak ne. já bych todle nedala jako rodič a jako dítě teda taky ne