Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 11:01
Reakce na Emerald:

já si pamatuju na svoje rozhořčení nad diktátem někdy na střední z věty pamatuj na navrátila, kdy jsem prostě napsala velký N, protože jsem myslela, že je to jméno, ve smyslu návratu jsem to nikdy neslyšela.

Analogicky k vížce měla naše češtinářka na základce při diktátech v oblibě duběnkový inkoust (90.léta, wtf?)

Offline Emerald
Avatar
2587 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 11:04
Reakce na Potrefenáhusa:

Taky dobrý... a taky jsem to v životě neslyšela. Asi nečtu ty správné archaické knížky.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 11:06
Reakce na Emerald:

já od tý doby vim, že je to takovej ten parazit na listech dubu

Amun
Avatar
10. listopadu 2017 11:14
Reakce na Emerald:

koukam, ze skolstvi se fakt nemeni. Co tu kdo zminil, to jsme v diktatech meli take. Snaha nachytat, nez zjistit, co kdo umi, je docela vystizne prirovnani. Jeste si vzpominam, ze jsme dostavali o stupen horsi znamku, pokud jsme nad mekkym i zapomneli udelat tecku. Pry pak nebylo jasne, co za i to bylo  (i a y jsou si totiz fakt podobne)

Offline Emerald
Avatar
2587 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 11:20
Reakce na Amun:

Ono je to asi těžký, když se tyhle chytáky pořád objevují v testech a přijímačkách. Pak to ty učitelky holt s dětmi procvičovat musí. Chtělo by to trochu profouknout shora...

K té tečce nad měkkým i - některé děti píšou ypsilon s tečkou, asi aby si paní učitelka mohla vybrat

Offline luciole
Avatar
1090 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 12:15
Reakce na continuity:

Včera na třídní schůzce nám učitelka na procvičování vyjmenovaných slov doporučovala tuhle knížku: Výři nesýčkují

Offline Emi
Avatar
1038 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 12:18
Reakce na continuity:

Podle mne je problém hlavně v té vaší škole a učitelce. Dcera taky chodí do 3. třídy, úkoly má na pár minut. Občas s ní něco uděláme navíc, ale nikdo nás do toho nenutí. Známky nosí dobré, nestresuje se zbytečně, ve škole i v družině je ráda stejně jako ostatní děti, co tam potkávám. Vlastně ani nevím, co teď přesně berou, ale můžu se Ti podívat, kde jsou v češtině a jak to mají s vyjmenovanými slovy. Ale dceřina kamarádka chodí do větší školy a probíhá to podobně jako u vás.

Offline continuity
Avatar
33613 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 12:25
Reakce na Garfie:

Jo ja mam taky pracovni sesit i jinej nez skolni. Tam maji k b dve stranky to mi prislo strasne malo. Tak jsem prozirave koupila jinej, ktery se mi libi vyrazne vic, ale stihame ze toho jenom neco. Udelame treba tri doplnovacky a pak z toho napiseme diktat hlavne ze slov, kde mela problem. Vic vecer proste nestihnu.

Offline continuity
Avatar
33613 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 12:31
Reakce na luciole:

Ja nemam problem s tim, ze bych nemela z ceho procvicovat. Jenom to skolni tempo nestihame. Kazdy den novy seznam odvozenych slov. Ma popsane i dve stranky v pisance. Jelikoz vim jak pomalu pise, je mi jasne, ze ve skole to nemuzou stihat procvicit vubec.

Offline Garfie
Avatar
23900 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 12:52
Reakce na continuity:

Zkus nějakou tu aplikaci, to může dělat i sama a bude ji to bavit. Zrovna jsem si říkala, že jsem vlastně ráda, že ji zrovna tu násobilku a vyjmenovaná slova učím já, protože je to hodně základ a určitě to tady mrskáme víc, než kdyby byla ve škole a já v práci, to je jasný. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 13:12
Reakce na Emerald:

Na druhou stranu nechápu, proč se učitelky snaží děti v diktátech pořád spíš nachytat, než zjistit, co opravdu umí. Taková výška a vížka - v životě jsem slovo vížka v textu neviděla, ale v diktátech se to bude omílat i za sto let stejně jako před těmi sto lety. 

Protože to nutí toho haranta, aby se nad textem zamyslel. Což - podle mě - rovněž není k zahození.

Offline Emerald
Avatar
2587 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 15:34
Reakce na barbucha:

Zamýšlení se nad používanými odvozenými slovy k zahození opravdu není, u těch mrtvých výrazů jim to jen plete hlavu. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 16:36

Ale tak ten zpropadenej ypsylón rovnou zrušit, co má co plíst našim dětem hlavu!

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 16:44
Reakce na Emerald:

Plete hlavu a rozšiřuje slovní zásobu 

Offline Kokoska
Avatar
28256 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 17:25
Reakce na Emerald:

Vížka je v textu písničky Han Hegerové : V chaloupkách voní les, kostelík vížku sklání...

Ono je docela dobré mít povědomí i o těch míň obvyklých slovech, když už je čeština tak bohatý jazyk.

Online Karja
Avatar
35806 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 18:33
Reakce na Kokoska:

Já teda snad slovo vížka vidím poprvé tady na parfumanii. Mně to zní i hrozně nespisovně, tím netvrdím, že to neexistuje, mám ráda hodně tvarů i patvarů, ale z vížky se mi dělá husina:-D.

Online Karja
Avatar
35806 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 18:34
Reakce na Potrefenáhusa:

A navrátil to samý, co to je, proboha? řekla bych navrátilec:-D

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 19:20
Reakce na Karja:

Mňa hneď napadne Arnold Leopard Navrátil od Supercroo  

Offline Bledule
Avatar
4686 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 19:41
Reakce na Karja:

Ale „pamatuj na navrátila" je taková slovní hříčka právě kvůli tomu příjmení, nemůžeš říct „pamatuj na navrátilce". 

Offline coralline
Avatar
2154 příspěvků moje polička 10. listopadu 2017 20:28
Reakce na Bledule:

A co to vlastně znamená? Já jsem to v životě neslyšela a mít to v diktátu, taky píšu s velkým N.

Pokud učitelé chtějí děti nachytávat na takových věcech, tak by třeba mohli předem vysvětlit význam. Tím jim rozšíří slovní zásobu. Sníženou známkou za chybu v diktátu ne.