Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Offline continuity
Avatar
33610 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 19:00

na matiku ted pravda pecu uplne, ale to ji bavi a ja i muz slovni ukoly vymyslime na potkani, co zivot prinese. takze to nebereme nikdo jako uceni, stejne jako to, ze si denne neco precte. 

Offline Pinot Noir
Avatar
24434 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 19:35

Tak to já se přiznám, že na výšce nevidím nic divného, normálně se to na Moravě říká. O žádné sespisovnění nespisovného se nejedná. Naopak z vejšky mám husí kůži já. 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 19:44

ja se priznam, ze mi to vecne dohadovani se a osklibani se nad tim, jak se mluvi jidne prijde strasne zaprdene. No tak se na tech nasich par km ctverecnich pouzivaji nejruznejsi varianty tehoz a co jako? omg. Vyska/vejska , nekonecna kauza okurka/okurek typicky, husi kuzi nemam fakt ani z jednoho. S takovou precitlivelosti i na takove blbosti musi byt teda dost tezky zivot. 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 19:51
Reakce na jinx:

ja se priznam, ze mi to vecne dohadovani se a osklibani se nad tim, jak se mluvi jidne prijde strasne zaprdene. No tak se na tech nasich par km ctverecnich pouzivaji nejruznejsi varianty tehoz a co jako? omg. Vyska/vejska , nekonecna kauza okurka/okurek typicky, husi kuzi nemam fakt ani z jednoho. S takovou precitlivelosti i na takove blbosti musi byt teda dost tezky zivot. 

mě to jen někdy přijde vtipně matoucí, jako když příbuzní íkali, jak jdou do lesa na jahody - já si představila lesní jahody, kterých většinou člověk najde pár a moc plánovaně se na ně nechodí a oni to byly borůvky

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 19:53
Reakce na A666:

ale to jde o neco jineho, ne? moje kamaradka zasadne pohovce rika kreslo, taky to zpusobuje nedorozumeni. 

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 19:53
Reakce na Potrefenáhusa:

Priznavam, ze by me hrozne zajimalo, kdo vas z te rectiny zkousel. Pokud to teda bylo na UK. Uci tam jeden mne blizky clovek, ktery je povestny svou prisnosti, tak jestli to nahodou nebyl on. Pokud chcete odpovedet, tak klidne do sz, diky.

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 19:56
Reakce na jinx:

Ja taky rikam pohovce kreslo, doma se to bezne pouzivalo. To, ze jinde je to jinak, jsem zjistila az nekdy na druhem stupni. Obcas se musim opravit, kdyz vidim, ze druha strana to pochopila jinak.

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 20:03
Reakce na jinx:

ale to jde o neco jineho, ne? moje kamaradka zasadne pohovce rika kreslo, taky to zpusobuje nedorozumeni. 

Ne, je to krajové označení (ne přímo nářečí). Prostě v té oblasti označují vše co se sbírá v lese (plody, ne houby) jako jahody......

Ale je fakt, že tady alespoň nehraje roli gramatika, jen je člověk trochu zmatený

Offline Ounz
Avatar
19821 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 20:16
Reakce na Friga:

Ha, já mám pohovku, křeslo i gauč, heč 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 21:19
Reakce na Friga:

já jsem zase až někdy v době dospívání zjistila, že peřina a polštář můžou být různé věci. u nás nemáme polštář a peřinu, ale peřinu a duchnu:D

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 21:19
Reakce na Ounz:

a eště otoman:-)

Offline Ounz
Avatar
19821 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 21:49

Ano a sofa  hele ale to máte chybu, peřina a duchna jedno jsou, poštář je něco jinýho 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 21:51
Reakce na Ounz:

perinu mam pod hlavou, duchnou se prikryju, sis

Offline Ounz
Avatar
19821 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 21:54

Neke  (miluju tyhlety debaty ‘jak je to u nás’,  člověk se dozví tolik věcí)

Offline Karja
Avatar
35805 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 21:55

Clovek by u vas nemohl pomalu ani prespat!Tolik komplikaci!

Offline Ounz
Avatar
19821 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 21:55

Jinak, my máme (tam odkad pocházím) peřinu, duchna je spíš taková ta naducaná peřina a pod hlavu polštář, řečený poštář..

Offline Karja
Avatar
35805 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 21:59
Reakce na Ounz:

My taky. A spala jsem minuly mesic u tchyne v takovych extra duchnach jak z pohadky, I polstar byl mega. A normalne se mi zdal sen, ze me neco zavalilo a nemuzu dychat. Uplne mi ta tize lezela na hrudniku a musela jsem to pul hodiny rozdychavat a uklidovat se a pak jsem se bala zase usnout, pac to bylo z tech duchen, me zavalily a uplne pridusily!

Offline Ounz
Avatar
19821 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 22:08
Reakce na Karja:

Já mám doma normálně péřovku, sem na to zvyklá. Ale teda tu prošívanou na ‘kapsy’ že se to peří nesesype k jedný straně..ale někdo na to zvyklej není (a pak ty alergie taky..)

Offline Karja
Avatar
35805 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 22:15
Reakce na Ounz:

Ja mam taky perovku, jinak mi byva krom leta zima, ale tohle byla sire, jak dve perovky dohromady. I polstar je nejlepsi pro me perovej.

Offline Kokoska
Avatar
28254 příspěvků moje polička 12. listopadu 2017 22:19
Reakce na Karja:

Takové poctivé duchny, nacpané do tuha, mívala moje prateta. Nešlo se do toho zabalit, leželo to na člověku jak cihla, těžký to bylo... jednu dostala babička a nechala z ní udělat 3 prošívané péřové deky.