Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Offline rasaNori
Avatar
7739 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 21:10
Reakce na barbucha:

Zrovna Harry Potter je luxusně přeložený, na toho nesahat. Já to mám jak kdy, když píšu z mobilu nechce se mi psát s diakritikou, takže to různě prasím. Zároveň často musím usměrňovat muže, ten je dyslektik i dysgrafik, když píše různé obchodní nabídky, taky to musí vždy projít přes moji kontrolu, aby nebyl za tatara :D

Online barbucha blogger
Avatar
30675 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 21:18
Reakce na rasaNori:

Ale jo, přeloženej je dobře, jen by nemělo zůstat jen u něj  Podobnou diagnózu vyfásnul i synek, a je dost utrpení po něm číst i sms  Navíc je samozřejmě taky z těch, který se přes Harryho snad už o moc dál nedostali... no nevím, já na ty dys-  moc nevěřím. Lépe řečeno, dost by jim to čtení pomohlo bych řekla.

Offline rasaNori
Avatar
7739 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 21:26
Reakce na barbucha:

Muž čte, ale pomalu. Hlavně má dost omezený výběr, kundera, škvorecký atd. Když jsem mu zkusila podstrčit Fulghuma, tak k němu se ještě nedohrabal. Harryho nikdy nečet, Pratchetta mu předčítám já ve vaně :D

Online barbucha blogger
Avatar
30675 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 21:40
Reakce na rasaNori:

Ale aspoň čte  Výběr má dobrej, já taky Fulghuma nemusím. Moc sluníčkovej 

Offline Kiore
Avatar
207 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 21:52
Reakce na barbucha:

Znám případ, kdy čtení fakt nepomohlo. Jeden kamarád s sebou tahá knihy všude, čte pořád, ale písemnej projev má tragickej, tolik chyb pohromadě se jen tak nevidí. Nemůžu si s ním ani psát  

Online continuity
Avatar
33783 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 22:11
Reakce na Kiore:

ja mam kamarada, hrozne moudry clovek (a ze to ja umim ocenit) vystudovanej jadernej fizyk t.c. programator na volne noze, ve volnem case cte Kanta a pisemny projev ma takovej, ze jsem mu jiz nekolikrat psala, at si vybere jedno z i/y a to pouziva, rozhodne tech chyb udela mene. takove logicke mysleni a porad mu nedosla tato jednoducha vec.

Amun
Avatar
09. listopadu 2017 22:40
Reakce na continuity:

taky jsme se oboji ucili dost brzo... uprimne, co to vlastně je ta babyka? v životě jsem to slovo nikde nepotkala a že jsem četla opravdu dost  takže se bez toho nejspis da existovat dele nez do treti tridy. Bydlo jsem nepoužila za celý život nikdy (ve větě to znám jen od učitelky papouškující ono "palí ho dobré bydlo", sama jiný příklad neznala), taktéž jsem se s tím nikdy nesetkala ani v knize. Myslím si, že by se školství mohlo trošku reformovat a necpat prakticky zaniklá slova do třetí třídy.

Online barbucha blogger
Avatar
30675 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 22:46
Reakce na Amun:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Javor_babyka 

Já si teda zas myslím, že bez "prakticky zaniklejch" slov se řeč značně ochudí, že je to hrozná škoda... však nemusíš v běžným životě hovořit jazykem Komenskýho, ale proč se ho vzdávat úplně?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 22:47
Reakce na continuity:

fizyk? no já měla kdysi taky utkvělou myšlenku že je to tím čtením viz barbucha ale nee, samozřejmě bez toho to nejde ale jsou rezistentní jedinci kteří můžou přečíst stovky knížek a stejně to nedaj:-))

Offline Len
Avatar
2229 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 22:48
Reakce na Amun:

Babyka je javor! Takový ten, co se z něj odlupovaly "nosy". Jinak já jsem nikdy nechápala, jak si ostatní můžou zapamatovat tisíc pravidel; naučila jsem se pravopis podobně jako barbucha - prostě jsem pořád četla.:) Kdybych na to měla jít učením miliónů pravidel, vyjmenovaných slov apod., tak píšu jak prase. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 22:50
Reakce na Amun:

učit se zpaměti babyku nemá žádný význam protože při psaní si určitě ta vyjmenovaná slova nikdo přeříkávat nebude. buď to tam slyšíš nebo ne

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 22:50
Reakce na Len:

no, přesně. já ta pravidla vůbec neznám

Offline Pinot Noir
Avatar
24563 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 23:02
Reakce na barbucha:

Souhlasím.

Len Jo, mám to stejně. Poučky a pravidla jsem dávno zapomněla, některá jsem si nebyla schopná zapamatovat ani v té škole. Přesto jsem měla z češtiny vždycky jedničku a nechápala, že to někomu nejde 

Offline slniecko admin
Avatar
17610 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 23:10
Reakce na MP Marge:

No, to je tým, že na hada len tak v lese by som nesiahla ani za zlaté prasa. No a tí bytoví majú pochopiteľne teplotu okolia a pokiaľ idú ešte z ruky do ruky...a to nehovorím o oddýchnutí okolo krku (nie, nikdy nie môjho...)

Online continuity
Avatar
33783 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 23:10

no vidis :)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 23:11
Reakce na continuity:

jj

Online continuity
Avatar
33783 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 23:24
Reakce na barbucha:

tak ja netvrdim, ze se je nutne vzdat babyky uplne (i kdyz by mne zajimalo kolik z tech, co to umi napsat by ji poznalo nazivo), ale dobre... jenom nevim, jestli je nutne to komplikovat hned ve treti tride, kdy je to mazec i bez babyky a treba by se toho naucili min a poradne.

nejsem zadna ochranitelska matka, v matice by myslim mohli i trochu pritlacit, treba slovni ukoly nedelaji vubec a to mi vadi dost. ale prala bych si skolu, kterou prumerne inteligentne dite zvladne tak, ze si u toho cela rodina nekrati dlouhe zimni vecery a mladsi dite zatim necuci na pohadky, aby neotravovalo. navic jsem se u vecere dozvedela, ze dnes nejake holcicky v druzine kvuli znamce brecely (jedna dostala petku a ta druha dvojku, ale pry ji doma vynadaji - tak jsem diteti alespon objasnila princip relativity, u nas by to bylo po tomto tydnu na pochvalu ).

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 23:36
Reakce na continuity:

popravde tvuj cesky pravopis je straslivy. myslim ze dcery bys to ucit nemela:-) pokud nebudou mit cit (nevim kde se to bere) tak se to sice da nasprtat/logicky odvodit - ale ne od slovenciny. to nemyslim zle.

Offline MP Marge
Avatar
5797 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 23:37
Reakce na slniecko:

No, to je tým, že na hada len tak v lese by som nesiahla ani za zlaté prasa. No a tí bytoví majú pochopiteľne teplotu okolia a pokiaľ idú ešte z ruky do ruky...a to nehovorím o oddýchnutí okolo krku (nie, nikdy nie môjho...)

Ja ale prave vzdycky hladila jen ty bytove  To tak, budu tady na neco sahat venku, kdyz jsou tady chrestysi (i kdyz na severu Illinois asi ne). Nekolik hadu se urputne snazilo dostat se mi do vystrihu a tam se stocit, a majitele se smali, ze hledaji teplo. Tak nevim. 

Offline slniecko admin
Avatar
17610 příspěvků moje polička 09. listopadu 2017 23:52
Reakce na MP Marge:

Neviem ani ja, chovať to nechovám, nevyznám sa.