Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Aranel
Avatar
4503 příspěvků moje polička 21. května 2020 15:03

711990 jediný problém tam je skloňování jmen "prasácky", nelatinsky.

baltik Já jsem to nečetla teda, jen vysvětluju, že to není špatně apriori. Možná to v tomhle případě fakt netrefili.

Jos v těchto ohledech jsou všechny podobný myslím, že ty El. částice ještě tak literárně nejvíc na výši.

Offline baltik
Avatar
4426 příspěvků moje polička 21. května 2020 15:19

Jos taky bych rekla, ze Houellebeck je velmi konzistentni :) Takze, pokud se libi, da se precist cokoliv, pokud ne, lepsi to nebude :)

Offline Biely kvet
Avatar
4028 příspěvků moje polička 21. května 2020 15:26

Začala som čítať Čipkárku od Laury Frantz. Je to ľúbostný príbeh na pozadí historických udalostí Americkej revolúcie. Taká dobrá oddychovka. Baví ma.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33701 příspěvků moje polička 21. května 2020 20:09

Aranel mně právě přijde mnohem lepší to Albusi, Siriusi a Severusi než Albe, Sirie a Severe...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46058 příspěvků moje polička 21. května 2020 20:49

Potrefenáhusa mne taky. fakt je to pro deti, minimalne ten zacatek, a to "spravne" sklonovani by se nehodilo urcite

Offline Mohučanka
Avatar
6396 příspěvků moje polička 21. května 2020 22:16

Aranel

Tak to nelatinské skloňování je myslím dnes nejen přípustné, ale i doporučované, pokud nechceme schválně zdůraznit antický původ jména. Například: plášť císaře Septimia Severa x plášť Severuse Snapea.

(Ale četla jsem to raději v originále a pro řecká a latinská jména rozhodně s žádnými novotami nesouhlasím.)

Offline Aranel
Avatar
4503 příspěvků moje polička 22. května 2020 17:02

Potrefenáhusa To bychom mohly říct, že "pane Švec" je jednodušší, protože se nemusí přemýšlet nad 5. pádem, a že se to tak v dětských knihách bude psát.

Jako můžem no, ale jestli se tím čeština zbytečně neochuzuje.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33701 příspěvků moje polička 22. května 2020 17:05

Aranel Nějak nechapu ten příměr. 
mne to zní víc čarodejnicky s -usem

Offline Tulipe
Avatar
2467 příspěvků moje polička 22. května 2020 17:17

Jos Mne se v poslední době od nej líbil Serotonin.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46058 příspěvků moje polička 22. května 2020 17:37

Aranel tjo kdyz se jmeno znejici jakoze latinsky, ktery ale s latinou nema nic spolecneho, sklonuje v pohadkove knizce pro deti cesky, tak tim ochuzujes cestinu? trochu prekombinovany:P

Offline Aranel
Avatar
4503 příspěvků moje polička 22. května 2020 18:20

viktorka_od splavuNejsem latiník, ale Albus a Kornelius jsou snad normálně latinský jména? (OK, Cornelius)

Potrefenáhusa"Čarodějnicky" nebo legračně to dejme tomu zní a proto jsem to byla ochotná překousnout, ale nebylo by nic proti ničemu naučit se z dětský knížky, jak se to správně skloňuje.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46058 příspěvků moje polička 22. května 2020 18:24

Aranel dej se odehrava v pohadkovem svete, jmena jsou proste zvukomalebna carodejnicka, albus se severusem neziji ve starem rime, tudiz me to nechava fakt v klidu. az budou cist stare recke baje a povesti tak tam bych na tom trvala

Offline Ignis
Avatar
1332 příspěvků moje polička 22. května 2020 23:21
Reakce na MP Marge:

viktorka_od splavu Mne vadi i Brumbal, ja ty preklady jmen nemam rada, zejmena u knizek, ke kterym mam citovej vztah. 

Kdybych cetla knizku z Ciny a nekdo se tam jmenoval "Jita", tak s tim prastim. 

​Zas někdy je to lepší, takový Pratchett by byl poloviční sranda, ten překlad je boží. 

Ale souhlasím, že knížka z Číny s Jíťou a Růženkou je divná. 

Offline MP Marge
Avatar
5741 příspěvků moje polička 23. května 2020 00:45

Ignis Je fakt, ze proti prekladum Pratchetta nemam to nejmensi ani ja

Online continuity
Avatar
33639 příspěvků moje polička 24. května 2020 11:22

Už se od toho nemůžu odtrhnout druhý den. Děti budou hlady a já nevyspala. 

Offline AprilTwelve
Avatar
930 příspěvků moje polička 24. května 2020 13:56

continuity to mám nachystané v ctecce a nemůžu se k tomu duševně propracovat.. jaké to je?  

Online continuity
Avatar
33639 příspěvků moje polička 24. května 2020 14:30

AprilTwelve je to výborné!

Můj šálek kafe, protože rozebírá ty příčiny a souvislosti. Já teda mám v plánu si nejaky kurz sociologie v budoucnu dat, klido bych to i studovala, ale teď není vhodná chvíle. Takže možná nejsem úplně objektivní. 

A docela dobře se to čte. Někdy jsou tyto traktáty psaný hrozně vzletym jazykem s kopou cizích slov a slozite větné konstrukce. Tak toto ne.  

Pokud se ptás na ty spoločenské dopady, ty veci jsem už věděla nebo alespoň tušila. Celkově je to pozitivní, dost popisuje i cesty jak z toho ven. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 24. května 2020 15:14

Potrefenáhusa Hrnčíře! O tom mluvil i Medek, že když to překládal, ještě vůbec nebylo jasné, jaký to bude fenomén, a jak je rád, že to jméno nechal být.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33701 příspěvků moje polička 24. května 2020 15:20

Sweet Potato Prave, já to četla 

Offline AprilTwelve
Avatar
930 příspěvků moje polička 24. května 2020 15:29

continuity dekuju,  tak já se do toho taky dám. Mě to podle popisu zaujalo,  jen to odkládam neb mám  obavu, že mi to v současné době na optimismu úplně  nepřidá.