Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline brrr
Avatar
10004 příspěvků moje polička 03. července 2020 23:32

Dočítám Šikmý kostel a jsem lehce zklamaná. Připadá mi to jako další v řadě knih, co teď vychází - "osudy žen zmítané dějinnými událostmi". Vadí mi jazyk, kniha je napsaná obecnou češtinou a najednou bum, objeví se nějaké místní slovo a pak zase dlouho nic.

Offline Tulipe
Avatar
2467 příspěvků moje polička 04. července 2020 08:16

brrr souhlasím, byl to takový sled smutných až tragických událostí, sice mě zajímalo, co bude dál, autorka zachytila dost historického pozadí, ale strhující to nebylo. Jazykový styl se mi zdál takový čítankový.

pro mě byla hodně zajímavá ta část o občanské válce na Těšínsku

Offline moonlight
Avatar
1535 příspěvků moje polička 04. července 2020 10:15

Tulipe Taky mě zaujalo spíš to historické pozadí, o těch bojích tam kolem vzniku ČSR jsem moc nevěděla. Jinak to bylo smutné, dřina, samá dřina...

Offline brrr
Avatar
10004 příspěvků moje polička 05. července 2020 16:33

Koupila jsem dětem knihu a nakonec jsem si ji s chutí přečetla (dítka to nestihla před odjezdem na prázdniny). Je moc pěkná, dobře se čte, příběh je sice lehce eco-friendly, ale nevtíravě a je fakt dicela dobrodružná. Myslím, že třeba dcera Lamicka nebo syn Garfie by ji ocenili.

Offline baltik
Avatar
4426 příspěvků moje polička 05. července 2020 16:37

Precetla jsem 2 odeonky - Pastva pro oci - to se mi libilo moc, pribeh fotografky a svobodne matky v new yorku v 50. a 60.  letech. Bal silenych zen - to se mi libilo mene, prislo mi, ze tu hlavni myslenku, ze muzi mohli zavrit zenu do blazince v 19. Stoleti prakticky za jakekoliv chovani, ktere se jim nelibilo, podava prilis primocare.

Offline brrr
Avatar
10004 příspěvků moje polička 05. července 2020 18:01

baltik Pastva pro oči vypadá zajímavě, jsem lehce nahlodaná.

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 05. července 2020 18:20

brrr dekuji :) to by se jim mohlo libit. Pisu si do seznamu. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 05. července 2020 21:24

brrr já jsem na ni koukala pro malou sestru. Prosím tě, jakou má celkovou náladu nebo jak to říct? Aby nebyla moc drsná.

Offline brrr
Avatar
10004 příspěvků moje polička 05. července 2020 21:53

Evaeva Mi drsná nepřišla. Třeba důvodem pádu letadla je smrt pilota (infarkt) a to se tam jen tak mihne (udělalo se mu špatně a pak je zmínka až o dost stránek dál). Úplně mi to zapadá do knížek, co jsme četla jako malá, ale třeba takové Pouští a pralesem je drsnější. Tohle je taková "light verze" dobrodružství, v zásadě všechno dobře dopadne, nikomu se nestane žádné příkoří.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 05. července 2020 22:05

brrr výborně, to by se jí mohlo líbit. Ona zas něco snese, takové ty klasické dobrodružné knihy čte. 

Online Garfie
Avatar
23921 příspěvků moje polička 06. července 2020 07:59

brrr To určitě! Díky moc za tip, píšu si.

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 06. července 2020 17:37
Reakce na brrr:

Co dračí série od Naomi Novikové? Jaké to je? (myslím pro děti)

​Novikovou jsem před časem četla, alespoň první asi čtyři díly, a přišlo mi to fakt zajímavý, dost dobrý reálie z období napoleonskejch válek, ovšem s tou malou vychytávkou, že holt armády používaly i draky a jaký z toho plynuly důsledky.

Ale pro děti bych to asi moc nedoporučila. Ne kvůli nějakejm drasťárnám (ale nevylučuju, že tam i nějaký byly, už je to fakt pár let a mám paměť dost průtokovou), spíš to čím dál víc prostupovala taková "institucionální" nespravedlnost, kdyse hrdina kvůli rozhodnutí, který bylo morálně naprosto v pořádku, dostával do čím dál horšího průšvihu a zakušel čím dál větší příkoří a tak nějak nebylo vidno cesty ven (jako možná se z těch malérů po pár dílech zase dostane, ale tehdy ještě nebyly přeložený a já byla už natolik frustrovaná, že jsem rezignovala na shánění anglicky.) V tomhle mi to fakt přišlo až pro dospělý nebo max pro starší puberťáky. 

Offline brrr
Avatar
10004 příspěvků moje polička 06. července 2020 18:03

Prosperina Dík za obšírný popis, asi zkusím první díl (já) a pak případně předhodím dětem, ale jak je znám, tak mě asi pošlou k šípku (jo, používám děti trochu jako výmluvu, proč si to koupit ).

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 07. července 2020 09:25

brrr Tak pro tebe si myslím, že to za to určitě stojí. Speciálně ten první díl je super, ještě jak jsou ty reálie skutečný zkombinovaný s těma smyšlenejma a všechno je to nový, tak si to člověk fakt užívá. A když o tom tak přemejšlím a lovím hlouběji v paměti, tak ty další dva díly jsou taky fajn a takový to nepříjemný ztemňování je tam až pozdějc, tuším tak ve čtvrtým díle.Taky je fakt, že když jsem to četla, byla jsem po jedný nepříjemný zkušenosti zrovna na takový ty systémový nespravedlnosti docela přecitlivělá a potřebovala jsem fantasy spíš jako pohádku - dobrodružství, ale bez nějakejch zneklidňujících morálních přesahů.

Nějak mi uniklo, pro jak starý děti to chceš a netuším, co čtou jinak - ale podle mě ty první díly by tak kolem dvanácti klidně zkusit mohly. A třeba se k těm nepříjemnejm zvratům ani nepročtou, nebo na ně nebudou tak citlivý.

Offline eM
Avatar
1381 příspěvků moje polička 07. července 2020 11:24

brrr Dobrej tip, píšu si na seznam, díky!

Offline brrr
Avatar
10004 příspěvků moje polička 08. července 2020 17:13

Prosperina Dík, kluci jsou ještě celkem malí (7 a 9), ale je dobré být dobře zásoben

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 08. července 2020 19:48

brrr Tak přečti a uvidíš, třeba zjistíš, že ty první díly ten starší může zvládnout i dřív, ono je to fakt různý. Já četla v deseti některý dost divnověci (a v jedenácti se mi dostala do pazourů Nesnesitelná lehkost bytí, uff) - a docela mě bavily, ovšem u některejch jsem až při dalším čtení v dospělosti zjistila, že vlastně byly o něčem úplně jiným, než jsem původně myslela.A stejně se mi líbily.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46058 příspěvků moje polička 08. července 2020 19:50
Reakce na Prosperina:

 u některejch jsem až při dalším čtení v dospělosti zjistila, že vlastně byly o něčem úplně jiným, než jsem původně myslela.

musím ale říct že mně se některé ani nelíbily a přišla jsem jim na chuť až v dospělosti, kolikrát i zbytečně pozdě, protože jsem usoudila napoprvé že to je hovadina:-) obvykle tehdy, když mi něco ke čtení doporučila maminka ze své knihovny - měla totiž dojem, že když se jedná o "lehčí" nebo "zábavné" čtivo, tak je to vlastně tím pádem i pro děti takže třeba Pana Kaplana jsem četla jako malá a ten se mi i líbil moc, ale ze Saturnina jsem byla úplně znechucená. to "dospělé" co jsem si vybrala sama, tak jsem třeba sice nepochopila, ale bylo to dobrý:-)

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 08. července 2020 19:53

 u některejch jsem až při dalším čtení v dospělosti zjistila, že vlastně byly o něčem úplně jiným, než jsem původně myslela.

musím ale říct že mně se některé ani nelíbily a přišla jsem jim na chuť až v dospělosti, kolikrát i zbytečně pozdě, protože jsem usoudila napoprvé že to je hovadina:-) obvykle tehdy, když mi něco ke čtení doporučila maminka ze své knihovny - měla totiž dojem, že když se jedná o "lehčí" nebo "zábavné" čtivo, tak je to vlastně tím pádem i pro děti takže třeba Pana Kaplana jsem četla jako malá a ten se mi i líbil moc, ale ze Saturnina jsem byla úplně znechucená. to "dospělé" co jsem si vybrala sama, tak jsem třeba sice nepochopila, ale bylo to dobrý:-)

viktorka_od splavu No žejo? A nejlepší jsou takový, co se líbí napoprvý i napodruhý, pokaždý trochu jinak.

Ehm, sorry za divnou citaci, nějak se mi to vymklo.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46058 příspěvků moje polička 08. července 2020 19:56

Prosperina ale máš pravdu:D