Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 20. května 2019 09:33

Dočítám až dost zpětně...

Prosím, jaké jehlice musí být na to pletení technikou Magic Loop? - mám v plánu plést ponožky, někde mám uložený odkaz na pletení dvou ponožek najednou takhle na té jedné jedné kruhové jehlici (to je to Magic Loop ne?), to bych se chtěla naučit... ale ty kruhové jehlice tedy mám jen celkem staré modely. Po čem se mám podívat, resp. co má ta jehlice splňovat, když nechci investovat rovnou do té výměnné sady od Dropsu? Poradí někdo?

Friga , taky bych nezužovala, ale módní guru nejsem.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33804 příspěvků moje polička 20. května 2019 09:37

Panenka drops má i nevýměnný (ty mám já a jsou taky dobrý)

jj, to je to magic loop na ty dvě fusekle naráz, ale mně to nějak nejde :-(

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 20. května 2019 09:46

Potrefenáhusa ok, a v čem jsou ty Dropsy teda jiný? Nebo můžeš doporučit nějakou další osvědčenou značku, co by vyhovovala a mohla bych koupit v Praze v nějakém kamenném obchodě? - z Dropsu teď nějakou dobu objednávat asi nebudu, než nedopletu všechny ty rozdělaný věci, co mi na ně teď došly příze, plus ty ponožky... a objednávat jen jehlice se mi nechce.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33804 příspěvků moje polička 20. května 2019 09:53

Panenka tak já mám starý kruhový jehlice ještě nějaký hliníkový, který maj to lanko takovou tlustou rouru, ty drops jsou hladký, že to po nich dobře klouže a to lanko maj tenký.

ještě mám jedny Addi Lace a ty jsou taky fan

nejsem si jistá tou značkou, ale myslím ty Addi?, mají dole v Palladiu naproti déemku - jmenuje se to myslím Fili - krom Paladia je ještě ve Fenixu na Vysočanský, ale tam toho maj málo.

jinak na Klamovce je obchod Moje klubko, kde prodávaj i Drops a podle eshopu maj i jehlice, ale osobně jsem tam nikdy nebyla

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 20. května 2019 09:56

Potrefenáhusa aha, dobře, tenký lanko... Zkusím sehnat ty Addi v Palladiu nebo ve Fenixu. Díky!

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33804 příspěvků moje polička 20. května 2019 10:03

Panenka radši v Palladiu, Fenix je trochu tragickej

Offline Isca
Avatar
4471 příspěvků moje polička 20. května 2019 10:54

Potrefenáhusa Prosím pěkně, vím, že jsi už to tady někde psala, ale nemůžu to dohledat - jaký jsou pocitově ty vlny z Dropsu, jednak ty směsi vlna/alpaka, a pak ta alpaka?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33804 příspěvků moje polička 20. května 2019 10:58

Isca já teď pletu z Puny (teda teď to nějak leží) a je to fakt měkkoučný a příjemný a Lima je asi moje nejoblíbenější vlna od Dropsu

Offline Isca
Avatar
4471 příspěvků moje polička 20. května 2019 11:03

Potrefenáhusa Děkuju, a byla by tedy Lima pro jedince, co na krku snese merino, ale už ne moc klasickou vlnu, vhodná na šálu? (musím se rozhoupat do nějakýho začátečnickýho projektu

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33804 příspěvků moje polička 20. května 2019 11:04

Isca to neposoudim, mě nekouše skoro nic, ale kdyžtak ta Puna myslim snad nemůže kousat nikoho

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 20. května 2019 11:12

Potrefenáhusa Díky!

Isca Lima je výborná, taky z ní pletu hodně, ale přece jen je to směs alpaky s tou normální vlnou, takže jestli jsi (nebo obmyšlený) citlivá, radši bych šla do té Puny. Ta je fakt heboučká, měkoučká. 

Offline Isca
Avatar
4471 příspěvků moje polička 20. května 2019 11:33

@Panenka Potrefenáhusa Děkuju moc.

Offline black cat
Avatar
113 příspěvků moje polička 20. května 2019 19:46

Panenka Mám dobrou zkušenost s výměnnými jehlicemi značky Knit Pro, konkrétně řady Symfonie. Jsou dřevěné a lehoučké, postupně si je dokupuji podle potřeby. 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 21. května 2019 08:33

black cat Díky za tip. Rozumím dobře, že se to neprodává v sadě, ale koupíš lanko a jehlice, které zrovna potřebuješ (a pak zas dokoupíš ty, co potřebuješ později...)? To by bylo fajn! Jdu googlit.

Offline black cat
Avatar
113 příspěvků moje polička 21. května 2019 10:03

Panenka Ano, dají se koupit  jednotlivé jehlice i lanka.  Tenké jehlice, myslím do velikosti 3, jsou tedy s pevným lankem a větší už jsou výměnné.  Prodávají i ponožkové. Dobře se mi s nimi pracuje, jsou lehoučké a přechody na lanko jsou bez problémů. Na lanka lze i našroubovat koncovky, ponechat odloženou práci a jehlice použít na jiné lanko. Je to super, po letech jsem se vrátila k pletení, tyto možnosti práci zpříjemňují.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 21. května 2019 12:06

black cat Tak jsem si trochu hledala, ale když potřebuju 2,5ky, tak mám dost prekérku... ty vyměnitelný jsou většinou až od trojek. Zkoukla jsem teda jen pár webů a značky Addi, Drops a KnitPro, takže to nebyl žádný hloubkový průzkum, ale i tak. Asi budu muset cílit spíš na ty nevýměnné.

Jo, a jsem pako - jak jsem se podívala na návod, jakou velikost těch jehlic potřebuju shánět na ty ponožky, tak koukám, že se pletou shora dolů, kdežto na ten Magic Loop potřebuju konstrukci zdola nahoru.Při představě, že se učím Magic Loop, do toho předělávám návod na pletení ponožky zdola nahoru a v (byť krátké) horní části se učím norský vzor, se sama sebe ptám, jestli jsem ten projekt trochu nepředimenzovala... No, asi to nakonec upletu na starých dobrých ponožkových shora dolů podle návodu a bude stačit naučit se norský vzor. Pak si musím nakoupit jinou vlnu a sehnat toe-up návod na to pletení s Magic Loop a zkusit to na jiném projektu. Takže asi mám dost času si popřemýšlet, pohledat a někde ty jehlice objednat. No, jak píšu, jsem pako. 

Offline continuity
Avatar
33823 příspěvků moje polička 21. května 2019 13:14

Panenka norsky vzor je lehky, pokud to pletes dokola. jedina vec je to prilis neutahovat (plus teda zapletat tu volnou prizi, pokud je tam delsi pauza). ale nic extra tezkeho na tom nespatruji, docela mne to i bavilo. (ja ten svetr zprasila jinde , takze se bude parat). 

a pokud to obracis v ruce, ani to neni neprekonatelny problem. podle mne pletes dobre, toto nemuze byt pro tebe tezke.

aldi ma jeste jehlice, kde je jedna kratka a druha jenom zkracena, celkem to ma 25 cm. prave na ponozkove pleteni, tak ty jsem si objednala na rukavy a dam vedet, jak mi to s nima slo. na ponozkove nemam nerva. ja to vzdy pletla rovne a pak sesila, shackovala. 

vymenitelne jsem prave nasla taky az od 3,5, co mi je dost k nicemu, protoze aktualne pletu na 3 jehlicich a to jen proto, ze mensi jsem uz nemela a 4 nebo 5 jsou moje maximum, na cem jsem vubec kdy pletla. ale poridim si mozna samostatne lanka s koncovkami + nejtenci vymenne, co sezenu, abych tam mohla odkladat volne ocka. 

Offline black cat
Avatar
113 příspěvků moje polička 21. května 2019 15:05

Panenka continuity Tak jsem se dívala a nejmenší s vyměnitelným lankem mám ty Symfonie č.3. Velikost 2,5 mám s pevným lankem. Ony ty tenké by šly těžko šroubovat. Ponožky jsem pletla na klasických čtyřech podle návodu DROPSu. Přehledný návod na pletení obou ponožek naráz na dvou jehlicích má Katrincola yarn na YouTube.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 22. května 2019 14:14

continuity Tak já mám právě z norských vzorů respekt, ale zas doufám, že to zlomím - přece jen mám napleteno víc jak ten teenager mého jména, co to zkoušel s katastrofálním výsledkem...

Na ponožkách to budu plést furt dokola, tj. lehčí variantu, ale když koukám na vzor, tak v některých fázích se přeskakuje až 10ok, to budu muset přichytávat... (a hlavně se to všecko naučit, ale snad to půjde, kouknu na nějaká videa, hlavně pak asi i rovnou s tím pletením v ruce, abych to hned aplikovala, a to by bylo, aby to nešlo - aspoň doufám).

Jinak já nemám problém plést na 5ti ponožkových jehlicích, to naučila už toho teenagera babička... Magic Loop se chci naučit, abych se zas někam posunula. A taky mi přišlo super, jak se pletou ty dvě ponožky naráz, že člověk u té druhé zoufale nehledá poznámky a nepočítá oči, kde přesně udělal na té první to a ono. Prostě to uděláš v jeden čas na obou. Aspoň tak tomu zatím rozumím. A to je to kouzlo, co mě na tom láká. Jen se to asi nenaučím zrovna na tomhle projektu no.

Párání: njn, ber to jako součást procesu. Od tý doby, co se nad tím nerozčiluju (což jsem dělávala) a beru to jako prostý fakt, se mi žije líp. Hlavní stejně je, aby konečný výrobek vyhovoval a dalo se to nosit ke spokojenosti uživatele. Zjistila jsem totiž, že když to nepředělám (z lenosti, naštvání či jakéhokoli jiného důvodu) a tedy to nevyhovuje, tak to pak nerada nosím a to je pak fakt škoda práce a času. Takže za mě je lepší to udělat pořádně, i když to znamená párání...

black cat Dobré vědět, že jsem se jen nepřekoukla a že fakt 2,5ky výměnné nejsou. Víš, já si úplně neumím představit, jak to vypadá/funguje, ty výměnné jehlice, tak mě nenapadlo, že u těch menších to vlasntě nejde. A já pletu povětšinou ponožky z tenké příze, takže si tedy obstarám ty nevýměnné a nebudu "šílet" se sháněním nesehnatelných výměnných. Díky!

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33804 příspěvků moje polička 22. května 2019 14:17

Panenka norský vzory jsou fakt strašně jednoduchý, jen teda nejsou pružný, tak aby to u těch fuseklí nevadilo.