Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline rozarka
Avatar
3984 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 09:35
Reakce na Konijntje:

Vy jste zlato! Děkuju,já to vždycky nějak udělala a zakamuflovala bambulí. Letos to má být jen bambulka a ta by to moje nahodilé tvarování nezakryla :-).

Obzvlášť se mi bude hodit ten příklad,pochopit návody ze čtení mi trochu dělá problém,musím číst několikrát .Teď už se na to pletení těším.

Offline žluťásek
Avatar
7653 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 09:58
Reakce na Konijntje:

Děkuju moc, váš příspěvek mi velmi pomohl. Znamená to, že pokud bych koupila tenčí přízi, bude výsledek přibývat pomaleji, bude jí potřeba víc, ale lépe vynikne vzor, rozumím tomu dobře?

Stoprocentně bavlněnou tenkou jsem našla třeba přízi Camilla, píše se u ní: Jehlice, háček : 2,5 - 3,5 ; Klubko 50 g návin 125 m. Takže na nějakých 400 g by bylo třeba cca 8 klubek, s rezervou bych se mohla vejít do 10 klubek? Nebo radši o něco víc? (Kdyby byly nějaké zbytky, hodí se bavlna třeba na čepičku pro miminko? Ta asi nebude moc hřát, co?)

A jak je to třeba s akrylem? Mně na svetrech dost vyhovuje, hodí se i na dětské věci? Plete se z něj dobře, nebo je lepší ta bavlna?

Pro mě je pletení úplná věda, před lety jsem dokázala uplést čtverec o rozměrech asi 10x10 cm, trvalo mi to půl odpoledne a vypadal hrozně, čtverec příliš nepřipomínal :) Deku bych raději svěřila někomu zkušenějšímu.

I když teda včera na nějakém emiminu jsem viděla fotku deky, co nějaká mladá paní uháčkovala jako svůj první pokus dle návodů na videích na internetu a to mě teda trochu vytočilo. Jak jako někdo, kdo nikdy neháčkoval, může rovnou zvládnout uháčkovat celou deku a ještě navíc hrozně hezkou?! :)

Edit: Omlouvám se za ta obří písmena, zkopírovala jsem ty údaje o přízi z jiné stránky a vzniklo tohle. Už mi to nejde upravit zpět.

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 11:14
Reakce na rozarka:

Nemáte vůbec zač :) Tak ať to vyjde!

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 11:44
Reakce na žluťásek:

Ano, při pletení tenčí přízí práce přibývá pomaleji, ale vzor je potom hezčí. Na gramy bude spotřeba příze vždy stejná. Na délku příze už samozřejmě ne - s tlustší vlnou práce přibývá rychleji, tzn. spotřebujete kratší délku než při pletení tenčí přízí. Ale na návin se při koupi nikdy moc nedívám, podle hmotnosti se orientuje nejlépe.

Příze, co jste našla, určitě vhodná je a podle mě je 9-10 klubek tak akorát, rezervu budete mít dostatečnou (zase, vše záleží na vzoru). Bavlna se na čepičku hodí, jenom nebude tak hřát. Ale to můžete vyřešit nějakou podšívkou, já ráda podšívám čepice fleecem. Méně potom profouknou a hřejou tak akorát. Potom je lepší dát si pozor a uplést či uháčkovat čepici trošku větší, podšívka vnitřní obvod mírně zmenší.

S akrylem se pracuje velmi dobře, já s ním mám jenom osobní problém, že mi není moc příjemný na omak. Taky mám pocit, že se vždycky celkem rychle ošoupe a ožmolkuje. Ale třeba jsem zaujatá, opravdu to není můj oblíbenec mezi přízemi :) Pokud vám vyhovuje, myslím, že by mohl být použit i na dětské věci. Rozhodně je méně náročný na údržbu než vlna.

Pletení a háčkování je hlavně o cviku, ostatně jako skoro všechno. Háčkování mi přijde jednodušší pro začátečníky - máte v ruce jen jeden háček, který můžete pevně držet v dlani. Kdežto při pletení musíte prstama držet obě jehlice a ještě do toho přízi...než přijdete na to, jak to všechno v těch prstech uspořádat a udržet může trvat dlouho. Pokud máte chuť, na internetu je plno návodů a videí pro začátečníky a opravdu se toho nemusíte bát. Ta radost z vlastnoručně vyrobené věci rozhodně stojí za to :)

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 11:53

A abych jenom nekecala, tak přidávám něco ze své tvroby - šála pro chlapečka, syna přítelovy kolegyně (jmenuje se Luc). Příze je ze 75 % vlna a 25 % polyamid, šála je podšitá fleecem. Omlouvám se za tak velké obrázky, nějak je neumím více zmenšit.

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 12:00
Reakce na žluťásek:

Když už se s tím babička bude dělat a deka bude mít krásnej vzorek, je vážně škoda použít akryl. Bavlněná vydrží pěkná nesrovnatelně déle a jednou si váš potomek do ní možná zabalí svého. A to se s akrylem fakt nestane.

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 12:01
Reakce na Konijntje:

Šála parádní!! To je na nějakých tenounkých jehlicích, ne? Máte teda trpělivost.

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 12:09
Reakce na Jehelníček:

Já se přiznám, že na tu jsem měla pomocníka :)

Asi v půlce října mi byl zapůjčen pletací stroj na děrné štítky a od té doby pletu na něm. Ruční pletení mám ráda a doufám, že si brzo zase něco ručne upletu, ale na stroji všechno přibývá mnohem rychleji a hrozně mě to baví. Na všechny vzory a techniky se musí jít trochu jinak a hlavně mi to pomůže rychleji uskutečnit tu hromadu nápadů, co mi už dlouho hnije v hlavě.

Offline žluťásek
Avatar
7653 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 12:53
Reakce na Konijntje:

Vy jste hrozně hodná, děkuju za obsáhlý výklad. Už je mi to jasnější a těším se, až se stavím u babičky a přednesu jí svůj nápad :) Prý mi v mezičase pro miminko upletla už dva další svetry i s čepičkami, tak bude mít určitě radost, že pro ni mám další práci. I když to teda zní divně, ale už je hodně stará, nikam už nechodí a celé dny jen sedět doma a koukat na televizi nebo luštit křížovky ji taky pořád nebaví. Takže má radost z každé návštěvy a když s sebou návštěva přiveze pár klubek vlny, je radost ještě větší :)

@Jehelníček A koupím tedy bavlnu, ať to něco vydrží. Já mám akryl na svetrech ráda, že příjemně hřeje a dobře se udržuje, nemusí se opečovávat tak jako vlna. Ale asi rychle ožmolkuje a tak nějak se rozčepýří, to je pravda.

Konijntje Ta šála je úžasná!

Offline rozarka
Avatar
3984 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 13:07
Reakce na Konijntje:

To je ruční práce ? Takovou šálu bych k dítěti přilepila,aby ji nikde nenechal. Možná bych ji ani nedala sama z ruky. Když si představím ta zašmodrchaná klubíčka různých barev,co bych při každé otočce rozplétala... jste nesmírně šikovná 

Offline Sweet Potato
Avatar
34884 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 13:34
Reakce na Konijntje:

To je krása! A souhlasím s Rozárkou, když si představím tu spotřebu doplňků, co mají moje děti, asi bych ji nosila sama.

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 14:17
Reakce na rozarka:

+ Sweet Potato

Jak jsem psala výše, je pletená na domácím pletacím stroji. Nevím, jestli se to pořád klasifikuje jako ruční práce :) Musela jsem si udělat děrný štítek se vzorem a naplánovat, kdy měnit barvy. Jméno jsem vypletla manuální selekcí jehel. Po sundání ze stroje byly okraje jeden velký chuchvalec barevných konců přízí, ale ty stačilo jednu po druhé vmotat o okraje a hned to vypadalo lépe.

Děkuji všem za pochvaly, úplně se tady červenám :)

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 14:19
Reakce na žluťásek:

Nemáte vůbec zač. Já jsem se pletení v poslední době začala hodně věnovat, ale nemám si o tom s kým popovídat, tak jsem ráda, že jsem s tím aspoň tady trochu užitečná.

Offline Friga
Avatar
1583 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 16:02
Reakce na Konijntje:

Ta sala je uzasna! Jako dite bych ji nosila s hrdosti! 

Online Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 16:28
Reakce na žluťásek:

mně přijde, že akryl nehřeje, žmolkuje a ta pletenina se časem tak jako vytahuje. Je fakt škoda z toho něco plést a věnovat tomu práci a čas. Deka bude skvělá, taky bych to dělala z bavlny.

Offline žluťásek
Avatar
7653 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 16:44
Reakce na Potrefenáhusa:

Už jste mě tu kompletně udolaly, bude to bavlna v nějaké smetanové barvě, nechci úplně bílou, spíš krémovou, slonovou kost nebo tak něco.

Kdybych výhledově chtěla ještě nějakou další věci, aby už hezky hřála, tak předpokládám pro miminko i pro mě bude ideální merino? Prodává se v úpravě superwash a bez té úpravy. Superwash se prý tak nesráží a neplstnatí, ale je z toho vymytý ten lanolin a špatně se lanolinuje zpět. To znamená, že na svetr by byla lepší merino superwash, naopak na svrchní kalhotky na plíny merino bez té superwash úpravy, aby to šlo dobře impregnovat lanolinovou lázní, žejo?

Ještě chvíli si tady budu číst a půjdu si koupit aspoň háček, když už ne rovnou jehlice.

Offline rozarka
Avatar
3984 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 17:19
Reakce na Konijntje:

Moje maminka nám  na dopletě pletla kdeco,ale dnes už ten stroj asi vypadá jinak a taky nejspíš umí jinak. Pokud si vzpomínám,pletenina byla pravidelná a bylo to rychlejší,než v ruce,ale pořád bylo  nutné nějak.manipulovat s těma jehlama a přehazovat očka z jedné na druhou. Takže pokud.jde o mě,ano,považuju to za ruční práci.. Za dokonalou ruční práci.

Offline Friga
Avatar
1583 příspěvků moje polička 04. prosince 2016 19:02

Prave jsem dosila sukni dle strihu Vogue 1486. Material je silny viskozovy uplet. Mela jsem ji rozesitou hrozne dlouho, trvalo, nez jsem sehnala vhodny zip. Pasek jsem snizila z 6 cm na 3. Sukne mela byt do pasu, ale pri prosivani se pasek vytahl o cca 3 cm, takze sukne je jen k pupiku. Z upletu jsem sila poprve.

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 05. prosince 2016 16:10
Reakce na žluťásek:

Tak s tímhle už vám asi neporadím já :) Ta šála byla zatím první věc, co jsem vyrobila pro dítě.

Já jsem osobně nikdy lanolin neřešila. Superwash kupuju, pokud vím, že se výrobek bude prát často, nebo pokud se může hodně zašpinit. Pokud se jednalo například o svetr, který se nemusí prát tak často, tak jsem na superwash úpravu nehleděla a šla čistě po barvě/pocitu na omak/složení.

Trochu jsem si o tom ale početla - vlněné vlákno je přirozeně drsné, musí se proto prát opatrně, aby se jednotlivá vlákna o sebe netřela a výroběk nezplstnatěl. Při úpravě superwash se chemickou cestou povrch vlákna zjemní - chlorem se odstraní největší drsnosti a poté se vlákno obalí polymerem (existuje prý více způsobů, ale tento je nejpoužívanější). Předpokládám, že veškerá tato chemie odstraní i lanolin a další přírodní látky běžně se na vlně vyskytující. Jemnější povrch vláken tím pádem vydrží drsnější zacházení a dá se prát v pračce. Já se tedy domnívám, že superwash vlna by měla jít hůře impregnovat, protože impregnace nebude na hladkých vláknech dobře držet. Taky nevím, jak reaguje impregnace s polymerem, kterým jsou vlákna potažena. Třeba je vazba mezi nimi slabá a impregnace se může rychle vymýt/vyšoupat/zmizet, pokud se na vláknech vůbec udrží.

Asi to je na vás, jaký uděláte kompromis. Čistou vlnu naimpregnujete, ale musí se opatrně prát. Superwash vlna se dá hodit do pračky, ale nejspíš ji nenaimpregnujete.

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 05. prosince 2016 16:25
Reakce na rozarka:

Já taky nemám žádný super moderní stroj :) Mám Brother koupený někdy na začátku 80. let, který doteď asi 20 let ležel v krabici. Musela jsem si obstarat náhradní díly a promazávání jezdce (pokud se té krabičce, co manipuluje s jehlama tak česky říká) trvalo pár dní. Pro mě je to neuvěřitelně fascinující stroj, všechen pohyb se přenáší čistě mechanicky a každá malá pružinka má svoji funkci. Baví mě se v tom vrtat, ale zároveň mám strach, abych se neprovrtala až k nechutně vysokému účtu za opravu :)

A máte pravdu, tvarování zabere hodně času - pokud ujímáte někde uprostřed pleteniny, musíte prázdnou jehlu zaplnit tak, že všechna oka od okraje posunete směrem ke středu. Většinu času vlastně zabere manipulace s oky, než samotné pletení.