Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline rozarka
Avatar
3979 příspěvků moje polička 24. října 2016 13:54
Reakce na Panenka:

To se plete asi na čtyřech jehlicích,že?

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 24. října 2016 14:47
Reakce na Panenka:

Hezká práce!

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 25. října 2016 11:49
Reakce na rozarka:

Ano, na těch krátkých. Návod tu .

Jehelníček: Děkuji.

Offline rozarka
Avatar
3979 příspěvků moje polička 25. října 2016 12:40
Reakce na Panenka:

To bych nedala...na čtyřech jsem párkrát zkoušela a to cvičí s mou netrpělivostí :-) Zvládnu pochytat jen dvě 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 26. října 2016 09:49
Reakce na rozarka:

Tak mně to přišlo zas jako "lehce vydělané" - když normálně pletu svetr, tak za víkend to fakt hotové nemám... (to ohledně té netrpělivosti) Ale jinak je pravda, že je to zlehka jiné než pletení na dvou jehlicích. Ale dá se na to zvyknout, mně už to ani nepřijde, ač prvně to samozřejmě bylo dobrodrůžo.

Offline Evanilla
Avatar
1212 příspěvků moje polička 04. listopadu 2016 15:58
Reakce na Panenka:

Vypadá to krásně a napadlo mě - asi to musí být na zimu dobré na řízení? Volant nestudí, ale zároveň prsty jsou venku...

Taky mě (po 4 letech) chytla chuť plést, mám objednané dvě příze Lana Grossa z Německa, příští týden mají dorazit. Nemůžu se dočkat

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 05. listopadu 2016 16:49

Po delší době pouhého čtení jsem si řekla, že bych třeba konečně mohla něčím taky přispět. A protože nejsem příliš zdatný diskutér, přispěju alespoň svou tvorbou.

Dnes jsem dokončila mírně infantilní "trénovací" svetr - poprvé jsem vyzkoušela intarzii a je to taky můj první svetr nepletený vcelku shora dolů na kruhových jehlicích, ale po dílech.

Při napařování před sešitím jsem dokázala nějak roztáhnout rukávy, takže nesedí do průramk tak, jak bych chtěla. Ale jinak jsem s ním spokojena a na doma bude tak akorát.

dusty
Avatar
05. listopadu 2016 18:10
Reakce na Konijntje:

Nádherný pulóver a tie bodkované zajace!!! Keby mne niekto taký uplietol, nosila by som ho normálne do práce, našťastie dress code máme len pri pracovných rokovaniach. A úplne dokonalý by bol z bavlnenej priadze. Mám pulóver so psom, vestu s medvedíkmi a nič so zajacom!

Offline rozarka
Avatar
3979 příspěvků moje polička 05. listopadu 2016 18:32
Reakce na Konijntje:

Chci taky umět zajíce   !

Offline slniecko admin
Avatar
17589 příspěvků moje polička 06. listopadu 2016 10:58
Reakce na Konijntje:

je skvelý!!!

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 06. listopadu 2016 12:05
Reakce na dusty:

+ rozarka a slniecko

Děkuji mockrát, jsem ráda, že se zajíci líbí.

Až zase něco upletu, tak to sem zkusím hodit, jestli bude zájem

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 09. listopadu 2016 14:28
Reakce na Konijntje:

Je parádní! Snad ho někdy i vyvenčíte, zajdu (oba:), škoda jich jen na doma!

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 09. listopadu 2016 14:31

Já šiju, pletu, háčkuju v rámci obživy a tak mi nezbývá elán udělat si něco pro sebe.

Ale až oblíknu všechny medvědy a medvědice , mám v plánu uplést si aspoň čepici, dostala jsem krásnou, ručně předenou vlnu.

Offline Jordaan
Avatar
146 příspěvků moje polička 09. listopadu 2016 14:41
Reakce na Jehelníček:

Jé, ten je krasnej :-)

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 09. listopadu 2016 14:50
Reakce na Jordaan:

Díky :-)

Úplně čerstvej, právě si tu u netu rovnám záda!

Offline žluťásek
Avatar
7626 příspěvků moje polička 03. prosince 2016 16:59

Milé šikovné dámy, neumím plést ani háčkovat, ale moje babička ano a hodlám ji zabavit během dlouhých zimních večerů, aby mi upletla či uháčkovala deku pro miminko. Chtěla bych něco takového... zdobného, asi to nutně nemusí mít super hřejivý efekt, spíš taková ta dečka na parádu. Zároveň bych ale byla ráda, aby ten materiál byl příjemný a nekousavý.

Jakou přízi koupit? Merino vlnu? A pokud ano, tak v úpravě superwash nebo bez?

A jaká zhruba může být spotřeba? Asi záleží na vzoru, co? Líbilo by se mi třeba něco takového, ale nevím přesně, co babička zvládne a jestli si nevybírám moc komplikované věci, vůbec tomu nerozumím. Rozměry cca 70x90, snad to není extra málo ani moc?

   

 

Offline rozarka
Avatar
3979 příspěvků moje polička 03. prosince 2016 20:20

Taky bych potřebovala radu,vnuci by chtěli uplést kulichy. To bych zvládla,2 hladce,2 obrace...ale jak vypočítat ujímání na temeni,aby to nebyl kužel,ale kopirovalo to hlavu?

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 03. prosince 2016 21:42
Reakce na Jehelníček:

Děkuji moc, už byl i na vycházce :)

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 03. prosince 2016 22:09
Reakce na žluťásek:

Pokud hřejivost není nutností, merino vlnu bych nekupovala, zvolila bych spíše bavlněnou přízi. Mám pocit, že na bavlně tento krajkový vzor lépe vynikne, je jednodušší na údržbu a příjemná na omak. A navíc je i levnější :)

Pokud má babička už něco upleteno, tak by vzor zvládnout měla (i když já sama jsem krajkový zatím ještě nepletla, takže o technické a časové náročnosti toho moc nevím). Ohledně spotřeby - ta závisí na druhu příze (tloušťce), druhu vzoru a velikosti deky. Já bych volila spíše tenčí přízi (doporučená tloušťka jehlic max. 4 mm).

Tady jsem narychlo našla návod na deku pletenou různými druhy krajkových vzorů. Píšou na 98*145 cm 900 g příze. Na 70*90 cm to tedy vychází na 400 g. To jen pro hrubý odhad :)

Offline Konijntje
Avatar
20 příspěvků moje polička 03. prosince 2016 23:27
Reakce na rozarka:

Jestli vám nevadí angličtina, vcelku rozumný návod je zde. Pokud vadí, tak já to dělám podobně:

Důležité je uplést si zkušební vzorek - vědět, kolik řad a ok je v např. 5 cm, nebo kolik měří jedna řada/oko.

Vždy se odpichuju od počtu nahozených ok - proměnná x. Najdu si příhodného celočíselného dělitele x - proměnnou y - který určuje, kolikrát budu v řadě ujímat. Příhodný je takový, aby nebylo ujmutých ok ani málo, ani moc. Vydělením x/y získám proměnnou z, která vyjdřuje počet ujmutých ok. Mám tedy x ok rozdělených do z sekcí, každá sekce obsahuje y ok. V každé sekci chci ujmout jedno oko, tzn. splést 2 oka dohromady. První ujímací řadu tedy pletu takto: *uplést y-2 ok, splést 2 oka dohromady* opakuju do konce řady (tedy z-krát).

Příklad (převzala jsem z odkazu výše): Začínám se 60 oky (x = 60). 60 je dělitelná 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30. Kdybych si zvolila y = 15, bude z = 60/15 = 4, ujmula bych 4 oka. To je celkem málo. Kdyby bylo y = 5, bude z = 60/5 = 12. To je zase moc. Zvolím si y = 10, tedy z = 60/10 = 6. První řadu budu plést: *uplést 8 ok, splést 2 oka dohromady*, zopakovat šestkrát.

Dále už postupuju tak, že v každé další ujímací řadě zmešuju počet ok mezi ujímanými oky. Příklad:

*uplést 7 ok, splést 2 oka dohromady*, opakovat do konce řady, *uplést 6 ok, splést 2 oka*, *uplést 5 ok....

Mezi prvními ujímacími řadami většinou pletu jednu řadu bez ujímání, až se dostanu někde ke 3-4 okům mezi ujímanými, pak už pletu jenom ujímací.

Všechno záleží na počátečním počtu ok, síle příze, vzoru...při volbě dělitele y mi pomáhá si spočítat pomocí zkušebního vzorku, kolik měří počet potenciálních ujmutých ok a jestli je to rozumné číslo vzhledem k obvodu čepice. Taky je dobré si předem spočítat, za kolik řad při postupném ujímání se dostanete až nakonec (na posledních několik ok) a kolik je to cm. Pokud málo a chcete mít čepici delší, stačí ujímací řady proložit dostatečným počtem neujímacích.

Snad se ten můj slovní průjem dá pochopit :) a omlouvám se za tapetování.