"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:39

nebo další pozdrav: přeji a vyprošuji vám do Brna pohodový den! A tato paní psala do oslovení zásadně Vážení obchodní přátelé. Brrr, zlatý Dobrý den :)

a zásadně si dávám bacha, abych nepoužívala více vykříčníků, páč se má za to, že to dělají osoby hysterické :)

Offline marieu
Avatar
4482 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:40

Když vás tady čtu, teprve teď si uvědomuju, jak jsem vlastně ráda, že nemusím s nikým komunikovat po mailech, nebo jakoukoliv jinou korespondencí. Po telefonu udílím jen "rady do života"

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:40

No, na akademické půdě se do oslovení ještě navíc cpou tituly, takže si občas musím hledat, kdo má jaký nejvyšší, když píšu to Vážený pane docente, vážená paní profesorko....

Ale po pár zdvořilostních tanečcích už taky jedu Dobrý den, připadně u mne Dobrý večer

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:41

viktorka_od splavu tak mi jsme se na účet kolegy pobavili on to chudák žehlil flaškou, což se samozřejmě úplně nevyžehlí. Ale od té doby si všichni dávají většího bacha, pomlouváme jen přes interní komunikátor :)

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:42

Jennyfor i ve státních podnicích, tam si na to potrpí

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:43

marieu  ja teda musim rict, ze kdyz vidim jakehokoliv lekare vyplnovat dokumentaci do pc (a nebo taky strojem, jeste furt!:-)) tak strasne trpim a rikam si, kdyz uz tomu studiu venujete tolik casu a usili, ze kdyby nebylo pod uroven naucit se psat vsema 10 hrozne moc by vam to mohlo ulehcit a urychlit

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:45

Kokoska taky ho mám přednastavený, ale u odpovědí už se nedoplňuje. Takže bez podpisu když už si pinkáme x emailů sem a tam.

Online Kan
Avatar
6951 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:46

marieu Taky. Největší problém mýho pracovního života je, že mi někdo sežral oběd, který nechává kuchyň v přepravkách v boxech na recepci a kdo dřív přijde, ten dřív žere.

Offline dorota
Avatar
848 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:46

viktorka_od splavu Infantilná komunikácia so smajlíkmi v pracovnej komunikácii, to je na mňa príliš. Mnohí podľa mňa nevedia dobre rozlišovať komunikačné situácie a v závislosti od toho zvoliť príslušné oslovenie a formu komunikácie. Ked mi študent napíše e-mail, ako keby písal kamarátovi cez chat (vyznie to ako hej ty, potrebujem to a to, príp. mi pošle nejaký materiál v prílohe bez toho, aby vysvetlil, o čo ide, alebo sa podpísal), je to pre mňa vrcholne nezdvorilé. A keby som im to akceptovala, tak sa nenaučia, ako adekvátne komunikovať. Neprispôsobujem sa tým, ktorí neovládajú komunikačné normy len preto, že oni nie sú schopní ich dodržať alebo ich neovládajú. Dnes sa síce komunikačné normy uvoľňujú, k čomu prispela aj elektronická komunikácia, ale cestu nevidím v tom, že sa uvoľnia úplne, ale skôr v tom, že ľudia by sa mali snažiť naučiť rozlišovať komunikačné situácie (oficiálna - neoficiálna, verejná - súkromná atď.) a tomu prispôsobovať aj komunikáciu, výber oslovenia, pozdravu, slová a pod. To, čo je prípustné pri komunikácii tvárou v tvár, nemusí byť vhodné pri písomnej komunikácii, kde sa predsa len časť stráca obsahu, keďže sa nedá využiť melódia, intonácia, mimika a pod.

Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:48

Řekla bych, že i v písemné komunikaci je lepší být poněkud "overdressed" než naopak.

#jesuisvykopávka

Offline coralline
Avatar
2154 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:48

Jsem ráda, že nemusím řešit, komu psát Vážení, vím, že je to tak dobře, ale přijde mi to strašně divný. U nás ve firmě chodí maily s oslovením Hi Coralline i od lidí, který jsem v životě neviděla, a já jim odpovídám stejně. Rozhodil mě akorát emaill od externího auditu začínající Dear Sir Mám naprosto jasně ženský jméno, jehož varianta existuje snad ve všech evropských jazycích. Prostě nekoukali, komu píšou Dear Sir. To už je lepší dostat obdobu Dobrý den.

Offline Mohučanka
Avatar
6396 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:49

Mohučanka tak ja samozrejme vim, jak je to spravne, ale mladez na to pece viz vyse a clovek pak vypada jak dinosaurus

Vtipný je, že všichni studenti mi píšou Dobrý den - ale když něco potřebují, tak si hned "vzpomenou" a hned jsem Vážená paní doktorka

Offline dorota
Avatar
848 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:51
Offline Garfie
Avatar
23900 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:52

viktorka_od splavu A policajti, to je kapitola sama pro sebe. Jednou jsem u výslechu vyšetřujícímu policistovi nabídla, že mu to napíšu a sjel mě jak malou! Ale to bylo vážně utrpení, šlo o poměrně dlouhý výslech, on psal opravdu jedním prstem, kdyby mě k tomu pustil, celé bychom to zkrátili na třetinu času!

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:54

Garfie ano presne!

Offline baltik
Avatar
4426 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:54

coralline a jak je to ted spravne v anglictine? Ve skole jsme se ucili "Dear  XYZ" a ted mi pisou anglicane Hi Baltik (v emailech myslim)

Offline coralline
Avatar
2154 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:58

baltik Se přiznám, že nevím, asi Dear, ale to mi píšou hodně zřídka. Asi je to taky pro vykopávky.

Offline marieu
Avatar
4482 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 10:59

viktorka_od splavu ta škola je tak děsivá, že by se většina absolventů asi dost ošívala před strojopisem... já mám asi kliku, že jsem 20 let intenzivně hrála na klavír, takže mi ty prsty při psaní víceméně nepřekáží. Asi. Vlastě toho ani nepíšu tolik- vizity, kontrolní vyšetření na lůžkách, to je vždy jen pár řádků. Sem tam operační protokol. Nejvíc psaní jsou ambulantní zprávy, ale ty diktuju sestřičkám. I tak je tý administrativy ale příšerně moc... já jsem chtěla dělat co nejvíc rukama.
Kan tak to je taky dobrý!

Offline JankaM
Avatar
2394 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 11:08

Kokoska

S pozdravem tvá  matka 

Offline continuity
Avatar
33614 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 11:09

ze kdyby nebylo pod uroven naucit se psat vsema 10 hrozne moc by vam to mohlo ulehcit a urychlit

Na školení nám říkali, že je to cca 20 hodin casu a ta casova investice se běžné kancelářské kryse vrátí do půl roku max, i když bude psát všemi deseti pomalu. Nemluvě o lidech, co píšou z nějakých duvodu vic. Ono by bylo nejlepší to učit rovnou na střední.