"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:06

Hlásí se dinosaur! Vážený pane používám. Dobrý den je pro osobní kontakt, když se vidíme. Říkali ti chytřejší. 

Ale nedávno jsem psala velmi formální žádost na AV s tím vším Vážení... a odpověď mi přišla:Zdravím Tě, Mho, souhlasím atd.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:08

711990 tak pointou prece neni psat frantovi odvedle vazeny pane franto, ale ze je slusne druheho oslovit, coz dobry den proste nesplnuje.. tudiz spravne mas napsat ahoj franto, nikoliv jen ahoj, hori ti termin:-)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:09

Mha :-)) to se mi taky stava, tak se pruzne prizpusobim

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:13

viktorka_od splavu

Pokud po nich něco chci, přizpůsobím se. Pokud s nimi musim projednat nepříjemnosti, davam pořád dokola Vážená paní a zarovnavam a odstavcuju. Ani toho smajlíka jim nepošlu

Offline 711990
Avatar
17116 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:14

viktorka_od splavu no to pisu! Cau Franto, napis mi blabla. Ale nepisu Vazeny pane Franto. No a kdyz uz jednou nekomu napisu Vazeny pane Franto, tak ale pokud si pak pisem jeste mesic v kuse, uz ho oslovuju jen Dobry den, pane Franto.

Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:14

V oficiálních dopisech nebo mailech klidně budu za dinosaura, ať si  myslí kdo chce co chce. Kolegům píšu klidně jen Ahoj nebo Ahoj Jméno a když je to ten den pátý mail se stejným člověkem na stejné téma, mastíme to už bez oslovení. Jinak to beru systémem "jak se do lesa volá...", takže když mě někdo osloví Dobrý den, odpovídám stejně.

Offline dorota
Avatar
848 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:15

Evaeva  

Zväčša áno. Napr. Vážená kolegyňa, ďakujem za odpoveď/súhlasím s tým a tým. S pozdravom XY. Iba ak je komunikácia dlhšia a vymeníme si 3-4 e-maily, tak potom už v 3. - 4. e-maili nepoužijem oslovenie. Dokonca používam oslovenie (Milá XY) aj v tom prípade, ak posielam mailom nejaký materiál kolegyni, ktorá sedí v tej istej kancelárii a poprosila ma, aby som jej niečo poslala mailom, lebo to potrebuje v elektronickej podobe. Proste pre mňa je každý e-mail ako list a má mať náležité oslovenie. A priznám sa, že už som vychovávala zopár študentov ako písať e-maily a ako má vyzerať formálna komunikácia, keď mi niektorí poslali len e-mail s prílohou bez sprievodného textu.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:15

711990 jenze dobry den patri na konec. konec dinosauriho vysilani

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:16

dorota Ono je to těžké psát někomu pokaždé dlouhé zdvořilé oslovení, když dotyčný odpovídá stylem " hej ty tam", a navíc není schopen opakovaně vstřebat informace z několikařádkového mailu (a ano, i když se to asi nemá, podbarvuju a zvýrazňuju, kdybych mohla, tak snad nakreslím i doprovodné ilustrace), a odpovídá větou o sedmi slovech s třemi gramatickými a dvěma stylistickými chybami tak, že je jasné, že se v mém mailu nedostal za polovinu třetího řádku. 

Jenže i takoví lidé jsou klienti, ke kterým musím být sice slušná, ale zároveň z nich dostat informace, které pro svou práci potřebuji. Jenže slova je zahlcují. Píšu o lidech, které znám na pracovní úrovni pět deset let. 

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:18

Kokoska

A taky záleží na instituci, kde pracujete, já pracuji pro zpatečnickou zkostnatělou a nepružnou(čti tradiční a solidní) organizaci

Takže některé postupy tu máme dané již snad od roku 1866. 

Offline dorota
Avatar
848 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:24

IscaRozumiem, že niekedy sa to nedá. Závisí aj od druhej strany.

Offline 711990
Avatar
17116 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:27

viktorka_od splavu Dobry den na konci mi prijde teda trochu divny, ale expert nejsem. Obchodni korepondenci jsem nikdy nemela.

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:29

711990 

Furt lepší než "Mějte hezký den"

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:30

711990 to ja taky ne:-) na konci myslim takove to prani hezkeho dne atp, pro frantu "tak se mej, kemo". kdyz to das na zacatek, je to dvakrat, mi to prijde legracni ale jak rikam, prizpusobuju se.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:32

711990 správně bys skutečně měla na začátku mít Vážený xy a na konci třeba S pozdravem nebo Přeju hezký den. Aspoň tak si to pamatuju že školy. Ale v práci nám těch mailů, co začínaly Vážená... chodilo tak málo, až měl člověk skoro tendenci to číst s tou nepříjemnou intonací.

Offline 711990
Avatar
17116 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:33

barbuchajo no, ale to spis slycham nez ctu. 

Offline 711990
Avatar
17116 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:38

Evaeva ja to chapu, ale podle me je to proste aplikovatelny na oficialni korepondenci, ale ne, kdyz nekomu napisu email a nasledne si vymenime 10 odpovedi behem odpoledne "Vazeny pane, blablabla? A on mi obratem napise "Vazena pani, jasne, blablabla" A ja zas "Vazeny pane, tak teda jo, blablabla". Proste v rozhovoru taky toho cloveka oslovis jen na zacatku a netitulujete se s kazdou dalsi vetou. 

Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:38

Taky je fajn, když vám někdo mailem vynadá, byť slušně, a na konci si přečtete Hezký den. To mi občas připadá jak výsměch. 

"Vaši fakturu vám nezaplatíme, i když jste udělali všechno, co bylo ve smlouvě i to, co jsme si vymysleli potom, protože naše písemné zadání a následnou analýzu tohoto problému, kterou jsme vám 2x potvrdili, jsme mysleli v podstatě úplně jinak a trváme na okamžitém a bezplatném předělání. Hezký den!"

Offline 711990
Avatar
17116 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:42

Kokoska jezis na to jsem ted videla skvely video, bohuzel v anglictine, jak se 2 urazej v mailech temahle hlaskama:D takovy to " as per my last email" nebo "with due respect" pouzity tak, ze jsi az otevrene agresivni na toho druhyho:D 

Offline Lilly_Ku
Avatar
4127 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:44

711990 presne, ty pravidla oficialni korespondence jsou z doby, kdy se komunikovalo fakt jen psanou formou, emaily fungujou na trochu jinym principu.

Podle me to zavisi hodne na oboru, plus jestli interni nebo externi komunikace.