"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Tak Betty
Avatar
4944 příspěvků moje polička 21. ledna 2021 22:00

Dekuju za poučení , úzus odsazování mně asi zůstane nadosmrti. Ale snad to není takové fopa?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 21. ledna 2021 22:08

Tak Betty je to archaické.. nemusíš psát datum narození, každý to pozná.. já už přestávám psát i slušné oslovení, nenosí se to:-(

Offline JankaM
Avatar
2354 příspěvků moje polička 21. ledna 2021 22:09
Offline Tak Betty
Avatar
4944 příspěvků moje polička 21. ledna 2021 22:13

viktorka_od splavu a dopr...., musím to trošku nastudovat

Offline Kokoska
Avatar
28009 příspěvků moje polička 21. ledna 2021 22:17

viktorka_od splavu a co se teda nosí? 

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 21. ledna 2021 22:47

viktorka_od splavu

tak zase ale forma a obsah jsou dvě dost různé věci....

Offline Kora
Avatar
příspěvků moje polička 22. ledna 2021 06:27

viktorka_od splavu ted jsem znejistela, jaky oslovení je teda správný,  abych nebyla za dinosaura

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 07:09

Kora ja jsem asi posledni dinosaur, co pise v mailu "vazeny pane/pani...", 99 % prichozich zacina "dobry den", uz jen cekam az to najdu i na papire

Offline AprilTwelve
Avatar
930 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 07:14

viktorka_od splavu vidíš a já chtěla napsat, že Dobrý den, paní XY snad nic nezkazí a povazuju  to za formální 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 07:14

AprilTwelve haha, no tak vidis:-)

Offline dorota
Avatar
838 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 08:02

Pokial viem, normou je stale oslovenie Vazeny pan/Vazena pani, oslovenie dobry den pouzivam iba vtedy, ked neviem presne meno osoby, ktorej pisem. Oslovenie dobry den je menej formalne a v niektorych situaciach to nie je velmi vhodne.

Offline Isca
Avatar
4437 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 08:15

viktorka_od splavu AprilTwelve Při nástupu do současné práce před deseti lety jsem taky mírně znejistěla, když i šéf začínal maily klientům "Dobrý den pane/paní XY". se svým "Vážený pane/Vážená paní  XY" jsem si přišla jak vykopávka.

Teď jsem přešla na "Dobrý den" , pokud píšu lidem, se kterými komunikuju dlouho a běžně, ale nejsme žádní  kamarádi. "Vážená paní/pane XY"  je pro situaci, kdy fakt chci psát hodně formálně , nebo lidem, se kterýma jsem ještě nekomunikovala, "Dobrý den paní/pane XY" , pokud dávám někoho do kopie, a chci se vyhnout následným zmatkům, kdo to má vlastně začít primárně řešit. 

Odpovědi bývají různé, od taky "Dobrý den", přes "Zdravím", "Paní XY", až úplná absence oslovení.

Offline Mohučanka
Avatar
6368 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 08:25

Ústav pro jazyk český:

Každý oficiální dopis (a rovněž e‑mail) je náležité začít oslovením v 5. p. (i v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno příjemce neznáme, např. Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení, Vážení obchodní přátelé, Vážení partneři, Vážení klienti…). Povšechný pozdrav Dobrý den je v písemném styku považován za familiární. Hodí se pro styk osobní, telefonický, někdy také pro neformální, neoficiální nebo vnitřní e‑mailovou korespondenci (např. s kolegy).

Offline 711990
Avatar
17036 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 08:26

Isca jako ja to Vazeny pane/pani pouzivam kdyz pisu z prace cizim lidem, ale jen v prvnim kontaktu, protoze mi prijde uchylny to psat nekomu, koho pak uz znam. No a uvnitr firmy, kde si vsichni tykaj, je to pak uz uplne jasny:)

Offline dorota
Avatar
838 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 08:36

711990 Ja pouzivam oslovenie vazeny pan, vazena pani, mily kolega, mila kolegyna, mily/mila + krstne meno aj pri pisani kolegom z inych oddeleni, aj ked sa pozname, ale netykame si, pride mi to slusne. Aj ked si s niekym za den vymenim viac e-mailov k nejakemu problemu, takmer vzdy v odpovedi pouzijem aj oslovenie, oslovenie pri vymene viacerych mailov nepouzivam iba v pripade rodiny a najblizsich priatelov. Mail bez oslovenia vnimam ako istu nezdvorilost, ale vyzera to tak,ze moje vnimanie komunikacnych noriem je skor konzervativne, ako vidim podla predchadzajucich reakcii.

Offline dorota
Avatar
838 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 08:39

Mohučanka vnimam to rovnako, ako uvadza Ustav pro jazyk cesky. Pozdrav dobry den je za mna vhodny skor v neoficialnej komunikacii.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 22. ledna 2021 08:52

dorota a to napíšeš třeba Vážený pane, souhlasím? Já v e-mailu Vážený .... taky používám jen hodně formální komunikaci, jinak používám Dobrý den. Když už je to kolikátý email ten den, tak vynechám i to dobrý den.

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:02

Mně v elektronické komunikaci pisou vážená paní bez oslovení jenom naprosti debilové. Nejraději by napsali Vážená, ale to nemůžou. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:02
Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 22. ledna 2021 09:05

Mohučanka tak ja samozrejme vim, jak je to spravne, ale mladez na to pece viz vyse a clovek pak vypada jak dinosaurus