Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline continuity
Avatar
33787 příspěvků moje polička 20. července 2019 21:24

Zemlovku jsem milovala, delali nam z hodne jablek se skorici s bilkovym snehem

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 20. července 2019 21:56

Potrefenáhusa Já teda žemlovku nemůžu ani vidět, ale jednou ji na chalupě dělala kamarádka z vánočky a to jsem ji vzala na milost. Ovšem doma to určitě dělat nebudu, nechce to nikdo. 

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 20. července 2019 23:09

Renusatko

@potrefenahusa

Já to jím asi tak poslední čtvrtku života, děláme ji taky z vánočky, tvaroh, žloutky s mlékem, sníh z bílků, jablka a ještě nějaký ovoce kompotovaný, co je zrovna po ruce - třešně, švestky, višně v rumu, prostě si to děláme dobrý. Jenom většinou váhám, jestli si to dát jako jídlo nebo jako dezert. 

Ve škole to snad dělali z chleba, pamatuju si úplně tvrdý kůrky a vůbec ty vršky, to se nedalo.

Offline andulka01
Avatar
10752 příspěvků moje polička 20. července 2019 23:58

dynda Ach.. žemlovka z vánočky nedělám ji, nejsem na sladký, ale když ji někde mají, tak neodolám.

Potrefenáhusa a další. Dočítám, tak zpožděně: Slepičí vývar je nejlepší, z kuřete to není ono (a dneska jsem koupila oháňku, se těšim). A kuře na paprice klidně i s kostma na obíračku, ale teda preferuji už obrané. Pro mě je to "comfort food" který si nalozím do misky a požírám to zabalená v dece lžící.

Offline Karja
Avatar
35956 příspěvků moje polička 21. července 2019 00:42

Potrefenáhusa Jo veprove v mrkvi taky hodne peprim, aby mi to chutnalo, original bych nedala.

Zemlovku jsem hako dite nenavidela, fakt nenavidela, dokonce me s ni strasili pak:-D. Ted ji jim, kdyz ji dela mamka, ale ona dela takove ty vrtsvy nespojene, takze clovek pozna, kdy ji housku a kdy jablko a neni to cele zmachane a rozblemcane. Nouze me naucila. Pak jsem jeste nejedla leco a to uz taky jim:-D

Offline barbucha blogger
Avatar
30677 příspěvků moje polička 21. července 2019 08:34
Reakce na dynda:

barbucha 

U mě tyhle blivajzy školní jídelny dostály velké rehabilitace, co je vařím doma kvůli dítěti. Je to normálně dobrý jídlo, když se mrkev nerozvaří na kaši a nedělá se to z hnusný flaksy. Stejně tak nešizená žemlovka, koprovka a určitě by byly i další dobroty.

​Přesně moje řeč!

Žemlovka mi teda chutnala i školní (jednou za rok)... ale jinak to bylo všechno tak příšerný, zvlášť vepřový v mrkvi: třesoucí se tlustý maso ve vodový vomáčce s rozhňahňanou nedobrou mrkví... 

Kvalitní suroviny a příčetná kuchařka, a dá se všechno. Jen snad ty plíčky na smetaně bych nedala dodneška!

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 21. července 2019 08:37

barbucha kupodivu i pajsl se da uvarit jedlej, ale teda jen ze srdce ev. jazyka. ten zbytek je imho lidma nepozivatelnej:-)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33788 příspěvků moje polička 21. července 2019 08:45
Reakce na barbucha:

Žemlovka mi teda chutnala i školní (jednou za rok)...

​ovšem nesmělo se ji říkat zemlbaba

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33788 příspěvků moje polička 21. července 2019 08:47
Reakce na barbucha:

a dělám to jen z kýty (nemám ráda plec kvůlivá těm blánám nebo co to je), takže prakticky dietka!

​no, tady varis z toho, co na tebe u řezníka zbyde, kor když vstaneš v sobotu v 10 ...

ale řezník je tu fakt dobrej, místní 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33788 příspěvků moje polička 21. července 2019 09:07

viktorka_od splavu já mám cas od času rada játra a i ty ledvinky koneckoncu, plice už se za nás snad nejedly

ale v naši školní jídelně se teda vařilo dobre, ale já dost jídel z klasicky česky kuchyně už odmala nějak nemám rada, takovou tu poctivou kuchyni - zvlášť knedliky a smetanovy omáčky. Krom toho moc nemusim moc to sladký, takže skubanky, bavorský vdolecky, livance i žemlovka byly vzdycky trochu za trest 

babicka vzpomínala jak pro mne jednou přišla do školky, kde mě nechali sedět nad nesnedenym obědem-tam prej úplně uřvaný vyřízený dítě nad netknutym talirem buchtiček se šodó, nebylo to k jídlu prostě

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 21. července 2019 09:19

Potrefenáhusa u nas se dobre nevarilo, presne ty tuhy platek masa co pri skousnuti kruplo s kusem flaksy a nejaky uho plus kolinka bylo takovy typicky jidlo. mne se otaci zaludek jen si vzpomenu. nenavidela jsem to. a strasny smrad z tech tacu otiranych zatuchlou hadrou

Offline Allysa
Avatar
552 příspěvků moje polička 21. července 2019 09:24

viktorka_od splavu A ještě ten sladkej čaj jako jediný pití, taky divně smrděl vždycky. A ke sladkýmu obědu bylo mlíko, se šraloupem! Já jsem teda většinu těch českých klasik začala jíst, až když jsem si je začala vařit sama. 

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 21. července 2019 09:45

Allysa Já taky. Naštěstí moje děti už s tím takový problém nemají. Dlouho na obědy chodili domů a až poslední roky jí ve škole. 

Jen mě teď pobavilo, že mladší syn chodí do malé školy a obědy jim dováží. Loni proběhl výběr jiného dodavatele a vyhrála moje bývalá základka, která prošla opravdu přísným sítem jedné matky (výživové poradkyně). Tak za mě to byla teda hrůza a teď je to jídelna roku, kde vaří dokonce jedno jídlo super zdravé možná dokonce vegetariánské. 

Offline Allysa
Avatar
552 příspěvků moje polička 21. července 2019 09:55

Renusatko Jo, je super, že doba pokročila, jedno bezmasý jídlo je skvělý! Já měla děsný jídlo ještě i na gymplu, fakt sto let za opicema. A jako jak to tak různě poslouchám, co čí děti všechno nejí, tak bych jim vařit fakt nechtěla

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 21. července 2019 10:11
Reakce na Allysa:

viktorka_od splavu A ještě ten sladkej čaj jako jediný pití, taky divně smrděl vždycky. A ke sladkýmu obědu bylo mlíko, se šraloupem! Já jsem teda většinu těch českých klasik začala jíst, až když jsem si je začala vařit sama. 

Offline Karja
Avatar
35956 příspěvků moje polička 21. července 2019 10:42

Kdyby nekdo chtel a nudil se, nenapsal by mi recept na tu cockovou prilohu k rybe z beluga cocky? Mam nejake velke sardinky, ted jak to pisu, jsem z toho trochu zmatena, jestli velke sardinku vubec jsou;-))

Offline 999
Avatar
17610 příspěvků moje polička 21. července 2019 10:56

Karja Já si dělám beluga, pečené papriky, červená cibule, koriandr; zálivka limeta, olej. Ale můžeš tam místo paprik dát cherry rajčata, nebo sušená rajčata v oleji. A místo koriandru petržel.

Offline Karja
Avatar
35956 příspěvků moje polička 21. července 2019 11:00

999 Dekuju, to vsechno dokonce I mam! Se tesim teda;-)

Offline 999
Avatar
17610 příspěvků moje polička 21. července 2019 11:03

Karja Tak já si ho jdu taky udělat :-).

Offline continuity
Avatar
33787 příspěvků moje polička 21. července 2019 11:05

Karja muzes to udelat i smerem na tabouleh. Petrzel, rajcata, cibulka, okyselit limetkou/ citronem. Zavisi, co mas doma.