Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 21:52

rozarka bohužel to tak dobře nedopadlo:-( já měla s tou zkušební víc štěstí než rozumu, protože návod na pečení nebyl přiložen, tak jsem ji dala zkusmo na 160 a vytáhla když byla zvrchu hnědá. muž postupoval přesně podle návodu u cuketky... cituji "rozpálíme hned zkraje troubu na maximum (konvence udává 250 °C), založíme plech a pečeme takto zprudka jen nějakých 8–10 minut. Povrch krásně zhnědne."

povrch pochopitelně zčernal na uhel

​Těch 8-10 minut na maximum mi přijde přehnané pro jakoukoli troubu.

Já peču (vánočka, mazanec, veka) na maximum jen 5 minut, pak prudce stáhnu na 170 a pak dopékám na 100. Vánočka má krásnou barvu, kůrka není příliš silná, těsto vláčně. Troubu mám elektrickou.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 21:54

domenica Já si myslím, že to nepoznáš ...jako vizuálně, jestli to kyne dobře. Já jsem to teda taky nikdy neřešila a nikdy jsem neměla problém, ale zajímalo by mě to. 

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 21:59

Renusatko 

Tak jako pokud jde o chemickou reakci, to neposoudím.  Pro mě je rozhodujícím kritériem co se děje, když dám "zmladit"  droždí do vlažného mléka, v jakém stavu najdu těsto po x hodinách kynutí, jak pečivo ve finále vypadá a jak chutná. A tam si na droždí Fala nemůžu stěžovat. Ale ani na jiné, které jsem kdy použila.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 22:02

domenica no já na max dělám akorát ten cuketkův chleba - jenže tam je to rozpálení důležitý kvůli záparu, dělá se to pod pokličkou. 

tvoje vánočka byla opravdu super i na těch 160, příště teda ztlumím a přikryju tím alobalem, i když furt nevím jestli se má teda utěsňovat

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 22:15

Já jsem sváteční kuchařka, a to doslova: u nás vaří hlavně manžel a já o nedělích a svátcích peču. Vánočky mám z kila mouky a používám prakticky stejný recept jako @domenica, jenom s drobnými rozdíly - rozinky kombinuji s brusinkami a máčím je přes noc v červeném víně, kterým pak vánočku celou potřu; mandle zase na noc naložím do mléka, aby se při pečení nevysušily.

Offline Kokoska
Avatar
28311 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 22:22

Fleur krásný to máte :)

Offline Kokoska
Avatar
28311 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 22:26

Pekla jsem 3 vánočky, dvě, které jsem chtěla dát dětem, se povedly moc pěkně, ta třetí pro nás trochu sjela. Asi už byla překynutá, jak čekala. Chleba popraskal do tvaru hlávkového zelí, jedlý je, už je ho půlka pryč. 

Offline Tak Betty
Avatar
4978 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 22:36

viktorka_od splavu A to je ta vánočka ze šesti? Vypadá luxusne. 

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 22:39
Reakce na Fleur:

Já jsem sváteční kuchařka, a to doslova: u nás vaří hlavně manžel a já o nedělích a svátcích peču. Vánočky mám z kila mouky a používám prakticky stejný recept jako @domenica, jenom s drobnými rozdíly - rozinky kombinuji s brusinkami a máčím je přes noc v červeném víně, kterým pak vánočku celou potřu; mandle zase na noc naložím do mléka, aby se při pečení nevysušily.

Vánočka jako z pohádky. A mandle naložené do mléka zní moc dobře. 

Cukroví taky krásné a lákavé. Malá linecká kolečka mám identická, včetně odstínu marmelády, až jsem se lekla  , dortíčky s mandlí taky... zítra vyfotím s vánočkou (jestli to dopadne ).

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 22:45

Tak Betty jj ze sesti zaroven pletena dle navodu od Renusatko , skoda toho pripeceni jinak je skvela.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 22:47

Fleur vidim dobre sadlove hrudky? nam!:-) a ta kolecka jsou masarykovo? ja ho delala letos teprve podruhe ale moc nam chutna.

Offline Tak Betty
Avatar
4978 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 22:55

viktorka_od splavu renusatko davala i recept? Ja tady zpětně nic nemůžu najít.

I když to bude až na příští rok.

Offline Lamicka
Avatar
13358 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 23:14

Fleur vypadá to krásně

Offline Lamicka
Avatar
13358 příspěvků moje polička 23. prosince 2017 23:17
Reakce na whiskas:

Lamicka Já vidím skvělý kus .

Děkuji :) 

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 24. prosince 2017 07:32

viktorka_od splavu Kolečka jsou variantou "Masarykova" cukroví (těsto ještě ochucuji kardamomem) a ty hrudky jsou náhradou za vanilkové rohlíčky - postupně jsem mouku téměř vytěsnila ve prospěch mletých ořechů, takže nedržely rohlíčkový tvar a musela jsem je pro pečení vtlačit do silikonové formy (už několik let si slibuji, že nesmím zapomenout pořídit tu s tvarem rohlíčků).

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 24. prosince 2017 07:32

domenica děkuji a těším se na fotku!

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 24. prosince 2017 07:33

Lamicka díky!

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 24. prosince 2017 07:33

Lamicka díky!

Offline Fleur blogger
Avatar
6088 příspěvků moje polička 24. prosince 2017 07:35
Reakce na Kokoska:

Pekla jsem 3 vánočky, dvě, které jsem chtěla dát dětem, se povedly moc pěkně, ta třetí pro nás trochu sjela. Asi už byla překynutá, jak čekala. Chleba popraskal do tvaru hlávkového zelí, jedlý je, už je ho půlka pryč. 

​Z kolika kilogramů to musíš zadělávat? Pro naši čtyřčlennou rodinu jsou dvě půlkilové vánočky jako nic...

Offline Luna
Avatar
10441 příspěvků moje polička 24. prosince 2017 09:01

Fleur To je krasa, uplne mi to pripomnelo takove ty stare pohlednice s vanocnim zatisim. Svatecni pekarka? Vzdyt by ses tim mohla zivit, fakt uzasny!