Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline brrr
Avatar
10055 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:01

Tak jsem v předstihu začala dělat zítřejší oběd - líčka na červeném víně. Jsem zvědavá, co z toho vyleze.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:01

Jste mi tu připomněly:

jsem známa tím, že nejím ryby. Nesnáším jejich pach, prostě nic z vody. (leda sardinky v oleji)

Ale po tomhle jsem se mohla užrat!

Syrové filety z lososa naložit do soli - silně nasolit a nechat 1 den odležet
opláchnout
tytéž filety naložit na den do octa - zmizí tak případné kostičky (?)
opláchnout
filety nakrájet na jednohubkové kostky
Vložit do mísy
proložit a promíchat s cibulí nakrájenou na kolečka
zalít tekutou nebo částečně našlehanou smetanou - stále ještě je tekutá
nechat odležet cca 1-2 dny

Chuť je příjemně slaná a pikantně kyselá po použití soli a octa a přitom báječně zjemně ná sladkou šlehačkou.
Výsledný chuťový dojem připomíná velmi jemnou delikátní remuládu.

Offline Renusatko
Avatar
11584 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:04

barbucha to bych si hned dala, vypadá parádně. Sladký nemusím, ale tohle by bylo přesně pro mě. 

Offline černá káva
Avatar
1913 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:16

Dadoo  Takže se to už tepelně nezpracovává?

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:20

Renusatko 

Je to tak výborný, že ačkoliv přísná pravidla slušného severského chování zapovídají dojídat poslední kus (čehokoliv), natož se po něm natahovat před někým jiným, tady to nikdy neklapne! A já už jsem párkrát způsobila zvednutá obočí, když jsem se hlásila o druhej/třetí/čtvrtej... kousek.

Už jsem to i chtěla dovézt, ale v kufru by se pomlátil a v příruční tašce by, ehm... no prostě nevydržel cestu 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:26

černá káva Ne, jí se to takto, "syrové". Příšerně dobré je to!

Offline Renusatko
Avatar
11584 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:32

barbucha já to úplně chápu, už tady na něj dobu mlsně koukám. 

Offline Skat
Avatar
46 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:40
Reakce na RoSa:

barbucha 

ježiš ten je krásnej! na ty pomazánky recept máš?

jo a toho uleženýho lososa dělám, je vynikající...návod dám až budu na pc

​ty pomazanky jsou ruzne, podle toho, co das nahoru, aby to slo dohromady. Pokud davam nahoru krevety, dam je i do pomazanky. Takze hodne hodne krevet, vajicko natvrdo, kopr, majoneza a kysana smetana, mozna trochu horcice. Akorat ty krevety jsou takove ty v nalevu, nevim, jestli se to v Cesku prodava.

Online Karja
Avatar
36016 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:47

Skat V nálevu? To je zajímavé, jako tam se to prodává v plechovce nebo jak?

Dadoo Ani krevety ani mušle ne? Ty rybinou moc nesmrdí. Já miluju mušle, jéé, takové ty obyčejné na víně, s vývarem a bylinkami.... To se musíš ještě do konce života naučit jíst, o to se nemůžeš připravit!

černá káva Vlastně ani ten gravlax jen v soli a cukru naloženej se tepelně nezpracovává, kamarádka ho navíc dělá normálně z těch filetů z Lidlu dost pravidelně a ještě jim nic nebylo. 

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:57

Karja 

Offline Skat
Avatar
46 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 19:58
Reakce na Karja:

Skat V nálevu? To je zajímavé, jako tam se to prodává v plechovce nebo jak?

​v zavarovacce, nebo v kelimku :)

Offline 0zero7
Avatar
10798 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 20:11

Jaky mate prosim osvedceny pomazanky? Rikala jsem si, ze bych par udelala dneska na vecirek. 

Cesnekovou se syrem uz jsem delala. Guacamoli udelam asi ale chtelo by to jeste ze dve. Tady ze spis namacej krekry, chlebicky se nemazou, konzistence dip znacka ideal

Offline RoSa
Avatar
8248 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 20:17

Skat 

Děkuju! Kdybys měla další recepty na tyhle pomazánky, budu moc ráda!

... a na oplátku sem dám návod na toho "zahrabanýho lososa" (Gravedlachs/Gravlax ?):

Na kilo lososa budete potřebovat cca 2 lžíce hrubé mořské soli, 2 lžíce cukru, hodně kopru, černý pepř.

Filety vč. kůže říznout tak, aby kusy lícovaly a vešly se do nádoby, kde je budete na sebe pokládat - já je dávám do zapékací mísy.

Smíchat cukr a sůl a vmasírovat do té masité strany lososa.

Vrstvení: cukr-sůl, losos, pepř a kopr, atd.

Na závěr pak na ty navrstvené kusy položit něco fakt hodně těžkýho. Doporučujou se plastový sáčky naplněný pískem, protože se váha rozloží rovnoměrně. Já dávám prkýnko takový velikosti, aby se nezastavilo o tu mísu, a na něj položím kámen - nebo něco těžkýho, třeba mlýnek na maso, hmoždíř...

Nechává se to uležet v lednici min. 24hod., lepší ale 2-3 dny. Průběžně otáčet!

Vánoční varianta: roztlouct bobule jalovce, smíchat s ginem, a při vrstvení prolévat.

Po uležení všechno koření odškrábat a lososa nakrájet na tenké plátky, ozdobit citronem a koprem, popř. lze nějakou tu skandinávskou studenou omáčku (jeden recept mám a můžu ho sem hodit, ale uvítám i jiné).

Jo a ještě něco: z lososa neodstraňujte kůži, protože pak se to líp krájí (kůží dolu a šikmo odřezávat tenké plátky)

Online viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 20:22

0zero7 delam rada tvarohovou na zpusob budapestske (mleta i syrova paprika, cibulka, muzou byt i bylinky, pazitka; vajickovou (do te mam rada taky syrovou cervenou papriku na kosticky) a rybickovou z tunaka nebo sardinek. maminka dela "chlebickovou" co je vajickova se syrem a sunkou - proste vse co davas na chlebicky:-)

Offline Skat
Avatar
46 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 20:27

RoSa ja jeste miluju skagenröra, to je dost podobne: krevety v nalevu, raci ocasky v nalevu, cervena cibule (jen trochu), kopr, majoneza a kysana smetana, sul a pepr. Podavane na tmavem toustu s listem salatu. Jinak slysela jsem, ze ted vysla cesky nejaka svedska kucharka, tak tam by tyhle klasiky jako smörgåstårta a skagenröra snad mely byt.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 20:28

0zero7 

1. Celer uvařit ne úplně doměkka.

Nastrouhat na jemném struhadle
Přidat tvaroh, jogurt, nastrouhané vajíčko, majonézu a ochutit.
Mazat na bílé pečivo
Zdobit ořechy nebo zeleninou.

2. Pórek velmi jemně nakrájíte na nudličky, suchý salám také. Smícháte dohromady s majonézou, osolíte, opepříte a povolíte nálevem z okurek. Majonézu můžete částečně nahradit bílým jogurtem nebo kysanou smetanou.

Lososa, jak píšu výše, už asi nestihneš. Tak příště 

Offline Renusatko
Avatar
11584 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 20:29

Skat to bych taky mohla. Krevety mám hodně ráda, takže i vše v čem jsou. 

Offline 0zero7
Avatar
10798 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 20:31
Aah mnam. Tvaroh klasickej se tady neda koupit, ale zkusim neco vymyslet, cim to nahradit. Dekuji!
Online viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 20:34

0zero7 misto tvarohu asi kremovy syr - philadelphia?

pripadne jestli se da sehnat tucny bily jogurt (10%) tak vyrobit labneh, ale na to asi nemas dost casu, to chce tak pres noc. jen osolit a vykapat vodu

Offline 0zero7
Avatar
10798 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 20:41

Dadoo diky za tipy!

viktorka_od splavu jj Philadelphia by sla. Syr z jogurtu delam bezne, ale uz nestihnu.