Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 20:21

crazydaisy Také doufám, jinak nás s Lunou určitě prokleješ .

Offline rozarka
Avatar
3974 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 20:23

domenica Já musím péct zkušební už před vánoci. Nikdy tak docela nevěřím vlastním poznámkám o čae kynutí,pečení a tak. Proto mám vždycky jednu generálku.

Offline crazydaisy
Avatar
2666 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 20:24

whiskas No to určitě ne. Recept je evidentně v pořádku. Spíš by byla chyba v ručním zpracování .

Offline Aranel
Avatar
4492 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 21:03

crazydaisy Štolu jíst hned, bůhví jak by to dopadlo, kdyby někde ležela! Pojídání ihned po vychladnutí je odzkoušený 

Offline crazydaisy
Avatar
2666 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 21:09

Luna whiskas děkuju za recept. Už jsme provedli i ochutnávku a dobrý 

Offline crazydaisy
Avatar
2666 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 21:10

Aranel Už byla studená 

Offline Renusatko
Avatar
11579 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 21:25

domenica Já neříkám, že mě to nebaví, ale někdy by člověk uvítal alespoň malou pomoc. Já vlastně nemám teď nikoho, kdo by třeba jednou za rok uvařil za mě. Když nepočítám restauraci

Vánočku taky peču jen přes svátky. Peču ji teda 23, protože 24 nedělám nic...jen usmažím večer kapra. Vše ostatní dělám den dopředu. 

Offline Luna
Avatar
10435 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 21:33

crazydaisy No jeste jsem zapomnela rict, ze ta stola je po upeceni lepsi nez po rozlezeni.

domenica Ja uz dalsi vanocku pect nebudu, i kdyz me to moc bavilo. Ja bohuzel nemam ty stravniky, ani na cukrovi.  A mozna to bude znit barbarsky, ale mne hrozne chutna i vanocka opecena v toustovaci, takze tu si nejspis dam k snidani na Stedry den.

Offline brrr
Avatar
9994 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 22:35

domenica U nás je vánočka taky až 24. Krom toho, že se snídá, svačí, atd., tak ji máme jako předkrm na štědrovečerní večeři se švestkovou omáčkou (sladká verze).

Online domenica blogger
Avatar
7968 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 22:41

brrr 

Tak to musí být lahůdka. Tu švestkovou omáčku samostatně s vánočkou? Nebo s kaprem? Obojí si umím živě představit. Co jsem jedla kapra na černo nebo králíka na černo (mezi svátky, ke štědrovečerní večeři máme rybí polévku, smaženého kapra a bramborový salát/brambory), tak to byla - právě s vánočkou - delikatesa neskutečná. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33643 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 22:41

já vánočku peču většinou právě ještě tu jakože zkušební ten tejden před vánocema, protože už se na ni těšim 

Ale nikdy, nikdy se nezdobí stromeček před štědrým dnem, max 23. v noci a že to někdo dělá, s tím jsem se setkala až na MP, to jsem vůbec neznala

Offline Renusatko
Avatar
11579 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 22:44

Potrefenáhusa na stromeček taky koukám. Některé moje kamarádky ho mají celý advent. 

Online domenica blogger
Avatar
7968 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 22:44

Potrefenáhusa 

Jasně. Stromeček se zdobí až se posnídá čerstvě upečená a aspoň trochu vychladlá vánočka.  

Offline brrr
Avatar
9994 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 22:45

domenica Jo to je právě ten předkrm, trocha omáčky na talířek a k ni se přikusuje vánočka. Až pak jde na řadu polívka (u nás hrachová).

Potrefenáhusa Když jsme byly malé, nosil stromeček Ježíšek, teď už nenosí, ale zdobíme ho až u pohádek 24.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33643 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 22:46

brrr u nás ho taky nosil Ježíšek. Ale společný zdobení mi přijde nějak hezčí 

Offline Renusatko
Avatar
11579 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 22:47

Dokonce, když byli kluci menší...nebo teď u bráchy, ho nosí Ježíšek až večer, jako dárky. 

Online domenica blogger
Avatar
7968 příspěvků moje polička 21. prosince 2017 23:21
Reakce na Luna:

A mozna to bude znit barbarsky, ale mne hrozne chutna i vanocka opecena v toustovaci, takze tu si nejspis dam k snidani na Stedry den.

​To vůbec nezní špatně. Křupavá a pocukrovaná. 

Online viktorka_od splavu
Avatar
46024 příspěvků moje polička 22. prosince 2017 00:09

Potrefenáhusa stromecek 24. dopoledne, zdobi deti, jasne:-)

vanocka zkusebni, mela jsem na ni hroznou chut, dalsi bude zitra. na stedry den taky nedelam nic, jen kapra/rizky, ale uz pripravene, nalozene a pripadne teda neco k obedu, kdyz to musi byt. letos asi nejakou hustou polivku.

Offline MP Marge
Avatar
5701 příspěvků moje polička 22. prosince 2017 02:36

Ve Statech se stromecek nazdobi hned po Dni dikuvzdani, tedy na konci listopadu. Mne se ten zvyk moc libi, takze take zdobim.  Ale Amici ho pak zase odstroji hned po Bozim hodu, na coz ja rikam, ze my Cesi ho nechavame az do Tri kralu. Takze mazane kombinuju obe tradice, abych mela duvod mit stromecek v obyvaku co nejdele 

Letos hadam, ze zustane az do mych narozenin v breznu, protoze nadherne voni. A na to, ze je to smrcek, skoro vubec neopadava! 

Offline MP Marge
Avatar
5701 příspěvků moje polička 22. prosince 2017 02:58
Reakce na whiskas:

crazydaisy  tak to každopádně, jen poněkud přestárlé. Cukroví vždy pekla babička, pak maminka a letos dokonce převzal štafetu otec (máma byla nemocná, ale už je to na dobré cestě), tak se trochu stydím. Ale když k tomu člověk nemá vztah a navíc ho nic nenutí, tak si prostě jede svých pár oblíbených (v mém případě i jednoduchých) receptů a konečná. 

A otec kupodivu žádné "křiváky", jako mé úly, nevytvořil. Jeho cukroví je nejen vzhledné, ale i moc dobré. Mám se co učit. 

​Klobouk dolu pred tatinkem! Muj ma na starosti stedrovecerni veceri, kdyz jsme na Vanoce spolu - rybi polevku, smazeneho kapra, kubu, a kren s jablky - vse rodinna tradice jeste po prarodicich ze mlyna.  A jednou u nas byla na navsteve teta, a jak ho pozorovala krajet, varit a smazit, tak povida "ty jsi Peto tak sikovnej, ty bys moh i to cukrovi upect!". Tatinek si otrel pot z cela a cynicky odpovedel "jo, a taky bych moh dostat kramy!" Cimz debata skoncila jeste driv, nez zacala, a cukrovi dostavame od tatinkovych kolegyn