Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Renusatko
Avatar
11585 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 11:25

Včera jsem dělala na oběd kačenu. Jelikož každý jí něco jiného, tak jsem měla bramborový i houskový knedlík, oba domácí. Červené i bílé zelí a mimo kačeny i vepřové maso pro neteř a švagrovou. Vrchol oběda byl ovšem propadák. Totálně tuhá kačena. Pekla jsem ji na ten pomalý způsob od noci. Pokaždé se mi úplně rozsype a včera to byl boj. Vše se snědlo, ale já přemýšlím, jestli byla stará kačena nebo problém s novou troubou, ve které jsem ještě kachnu nepekla. Prostě nevím, co bylo špatně. 

Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 11:53

Renusatko 

Teda to tě obdivuju, kde bereš sílu na takové velké vaření (ještě ke všemu oběd !!, kdy jsi musela začít vařit ?) hned po Štědrém večeru! 

U nás se 25. sladce vyspává, před polednem u pohádek dlouze snídáme vánočku a cukroví, někdy kolem půl třetí poobědváme - repetice štědrovečerní večeře (rybí polévka, kapr, bramborový salát/bramborová kaše). Večer do třetice. Mně by bylo i líto jíst něco jiného než právě tohle. Salátu už jsem se nabažila (to vždycky nejdřív), na polévku se ale těším ještě dnes. Takže první svátek je takový nejklidnější den v celém roce, kdy se nevaří, jen odpočívá pospolu. A návštěvy plánujeme až ode dneška. 

Offline Renusatko
Avatar
11585 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 12:02

domenica Já jsem si knedlíky uvařila už předem,  23. Zelí to je hned a kačena se peče sama. Takže jsem v klidu vstávala až v 10 a začala něco dělat v 11. Žádné násilí . Já nic nedělám na Štědrý den a dnes taky ne. Raději bych je všechny pozvala až dnes, ale u nás je dnes narozeninový den...neteř a synovec...oba narození stejný den a jiný rok, takže většinou nějaká oslava. 

Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 12:05

Renusatko 

Tak to jo, máš to dobře zorganizovaný.  

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 12:21

domenica 

Taky bych odpočívala, ale to by se na včerejšek nesměly objednat ty hladový krky  No salát byl hotovej a kapra nikdo nejí, tak dostali lososa, kterej se za půl hoďky udělá sám.

Naštěstí mi odpomohli i od zbylejch studenejch řízků, pobrali to i se salátem, jakože "na pak". Už jsem to taky nemohla ani vidět 

Ale kdybych měla tak krásnou vánočku jako ty, tak tý nedám ani kousek! 

Offline Karja
Avatar
36057 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 12:28

Pošlete mi někdo tu vánočku nebo se z tohodle vlákna už zbláznim. Ke štedroveční večeři jsem měla rejži a dvě sousta pražmy, včera na Boží hod pečené brambory s jogurtem. Vánočku z Alberta:-D. Jo a za celej týden uvidim asi jednoho jediného člověka, kterej se už v tý kuchyni začíná nějak vzpouzet. Nehledě na to, že mi to od něj stejně moc nejede, ale to se nesmí nikdy dozvědět nebo zhynu. Snad bude za chvíli líp a i si dám něco dobrého!

Zdenek
Avatar
26. prosince 2017 13:30

barbucha ... lososa, kterej se za půl hoďky udělá sám.

Jak ho delate, ze to trva tak dlouho?

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 13:36

Zdenek 

V kuse, v troubě  Časovej odhad ber s rezervou, prostě to netrvá dlouho i se zapícháním větviček rozmarýnu  

Zdenek
Avatar
26. prosince 2017 13:40

barbucha Tak to jo. Trouba je vymoženost, kterou v bytečku nemám. Lososa dělám se zeleninou v páře; za deset minut hotovo. Doporučuju vyzkoušet.

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 13:41

Zdenek 

To bych nemohla, to je příliš dietní   Já radši pečenýho na másle 

Zdenek
Avatar
26. prosince 2017 13:47

barbucha Chápu, pečený na másle je určitě daleko voňavější. 

Offline Renusatko
Avatar
11585 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 14:13

Karja Recept na vánočku je na straně 330, kopírovala ho tam Viktorka. 

Offline Karja
Avatar
36057 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 14:27

barbucha A nedelas nekdy doma toho gravlaxe nebo jak se tomu rika? Ja to mela poprvy prave ve Svedsku, vubec jsem nevedela co to je, jestli uzeny nebo syrovy a vlastne jsem postup odhalila az za dva roky. No to bylo vynikajici.

Renusatko No pustim se do toho treba pred Silvestrem, diky za pripomenuti stranky. Na pristi vikend chci hlavne udelat chlebicky, mam na ne hroznou chut,pekne s nejakou domaci majonezou. Kamaradka mi davala recept na bezvajecnou, snad to nekde vyhrabu.

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 15:43

Karja 

To jsem ještě ani nejedla, natož zkoušela dělat! Teda aspoň myslím že nejedla... páč lososů různejch jsem tam měla už dost. Příště si ho přímo vyžádám, na zkoušku. 

Já zas do těch ryb tak tuhá nejsem, takový Janssonovo potěšení (brambory s ančovičkama/sardelema) mě vůbec nepotěšilo  to je taky jejich tradiční vánoční...

Vlastně úplně nejradši mám Smörgåstårta:

Je tam taky losos, a krevety a kdovíjaký potvory, na sendvičovým chlebu prokládaným krémovejma pomazánkama... to je tak strašně dobrý, že bych ho byla schopná sežrat celej sama!

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 16:09

chodi nekdo na stedrovecerni veceri do restaurace? nejaky zajimavy a dobry tip? 

Offline Karja
Avatar
36057 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 16:28

barbucha No tak to bych si dala. Já na toho gravlaxe narazila náhodou, byla jsem tam necelý týden a jako starej škrt jsem tam samozřejmě nechodila po restauracích. Leč v jedné jsem se stejně zastavila, jala se něco objednávat a ta milá slečna, vidouc, že smrdim korunou (nejen švédskou ale i českou) mi to doporučila, že je to taky ryba a vyjde mě to levněji:-D. Obecně musim říct, že si nepamatuji, kde bych takhle ochotné a milé lidi ve službách potkala jako tam. Ten gravlax je cca dva dny uleženej losos v marinádě ze soli a cukru tuším, třeba jsi ho měla a nemáš o tom páru, ta chuť je někde mezi uzenym a syrovym asi. 

Offline RoSa
Avatar
8256 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 16:28

barbucha 

ježiš ten je krásnej! na ty pomazánky recept máš?

jo a toho uleženýho lososa dělám, je vynikající...návod dám až budu na pc

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 16:35

Karja 

Milý lidi ve službách jsou jednou z největších tamních turistickejch atrakcí  Po gravlaxu se mrknu.

RoSa 

Právě nemam! Musim zjistit. Mohla by bejt i nějaká rybičková bych řekla. Jo samozřejmě to chce mraky čerstvýho kopru, ten sypou na všecko... no, tenhle dort je prostě mnohem lepší než ty sladký. 

Offline RoSa
Avatar
8256 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 16:40

barbucha kopru mám plnej mrazák - od souseda z chalupy

Offline barbucha blogger
Avatar
30710 příspěvků moje polička 26. prosince 2017 17:21

RoSa 

Čerstvej! Voni ho snad musej pěstovat ve skleníkách...