Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Online Potrefenáhusa
Avatar
33721 příspěvků moje polička 17. února 2017 13:49
Reakce na Ounz:

já jsem to kupovala ze začátku, když jsem začala péct, to může bejt už třeba takovejch 5 let? A u nás tu žitnou mouku nikde neměli a to dm bylo jediný při ruce.

Offline Ounz
Avatar
19832 příspěvků moje polička 17. února 2017 19:09
Reakce na Potrefenáhusa:

To je fakt, ta celozrnná žitná není úplně lehko k sehnání. Vono konec konců si můžu děkovat, že peču a žiju ve velkým městě. Byla jsem na horách a jen tak ze zvědavosti koukla, měli v jediný sámošce a to jednu značku chlebovou pšeničnou a žitnou, nic víc a oboje bylo asi o 100% dražší než tady 

Offline rozarka
Avatar
3978 příspěvků moje polička 17. února 2017 19:15
Reakce na Potrefenáhusa:

Předměřickou žitnou namnožuju kvas a z pšeničné míchám půl na půl dvounulku hladkou z Kauflandu a hladkou na domácí chléb od Penam.

Online Potrefenáhusa
Avatar
33721 příspěvků moje polička 17. února 2017 20:01
Reakce na rozarka:

Predmericka ma ty zitny myslim dve, krom klasicky prave jeste tu celozrnnou,ma ten pytlik takovej jak reznej

Offline rozarka
Avatar
3978 příspěvků moje polička 17. února 2017 21:45
Reakce na Potrefenáhusa:

Jojo,ale na kvas dávám hladkou. Tu celozrnnou malinko přidám až do těsta.

Offline Sweet Potato
Avatar
34826 příspěvků moje polička 18. února 2017 09:55
Reakce na Potrefenáhusa:

Ounz 

Zjištěno, potvrzeno, opravdu myslela žitný. 

Takže doporučujete předměřickou žitnou mouku, ale ne tu celozrnou? 

Offline Ounz
Avatar
19832 příspěvků moje polička 18. února 2017 11:03
Reakce na Sweet Potato:

Důlžitý je najít, která bude kvásku 'vyhovovat' , já používám penam, předměřickou, ale ne tu celozrnnou a měla jsem horší zkušenost s babiččinou, ale teď jsem ji po roce z nouze koupila, a dobrý. Je potřeba vyzkoušet, já nejraděj ten penam. Celozrnnou žitnou mám teď nějakou bio (amálka?) a dobrý..jinak, kdyby chtěla i špaldovou, tak mají dobrou a s dobrým poměrem cena/výkon v lidlu..maj několik druhů- celozrnnou, chlebovou a klasiku na cukroví.

Offline Sweet Potato
Avatar
34826 příspěvků moje polička 18. února 2017 11:09
Reakce na Ounz:

Já myslím, že z kvásku asi nepeče (Američanka a kvásek?), ale možná jí křivdím. Už pekla i vepřové koleno! Ostatně, jak se řekne kvásek anglicky? Seznam mouk předám, děkuju.

Offline Ounz
Avatar
19832 příspěvků moje polička 18. února 2017 11:26
Reakce na Sweet Potato:

A sakra, já si žitnou dala automaticky dohromady s kváskem  

myslím, že se používá slovo 'sourdough', ale nevím jestli je to úplně kvásek, jinak je starter, ale to může bejt asi i z droždí, to je myslím yeast (nechci nikoho poučovat, jen přemýšlím nahlas)

Offline Sweet Potato
Avatar
34826 příspěvků moje polička 18. února 2017 11:29
Reakce na Ounz:

Ano, droždí je yeast, to další si zkusim zapamatovat, dík.

Online Potrefenáhusa
Avatar
33721 příspěvků moje polička 18. února 2017 12:16
Reakce na Sweet Potato:

jj, viděla jsem hodně používat to sourdough

s moukama to mám úplně stejně jako ounz, jen teď u nás měli od penamu nějaký chlebový a z těch já osobně uplně nadšená nejsem, přijde mi, že těsto hodně lepí, ale je to fakt individuální a proměnlivý v čase.

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 18. února 2017 13:14

Bramborový salát a v troubě pečené čočkovo-ořechové "karbanátky" (z bonduelle čočky).

A co jste měli k obědu vy?

Offline Bledule
Avatar
4686 příspěvků moje polička 18. února 2017 14:50

Brokolicový krém nastavený bramborama a mrkví. Pečené brambory s pečenou zeleninou a řepou. Řepu jsem nikdy nepekla, tak jsem zvědavá, jak bude chutnat. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. února 2017 15:12
Reakce na Jehelníček:

segedin podle florentýny nevařila jsem ho už leta, a super:-)

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 18. února 2017 15:39
Reakce na Bledule:

Doufám, že chutnala! 

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 18. února 2017 15:40

Dobrej tip, zelí už jsme dlouho neměli, asi brzo udělám halušky!

Offline Bledule
Avatar
4686 příspěvků moje polička 18. února 2017 17:12
Reakce na Jehelníček:

Doufám, že chutnala! 

No, snědla jsem to. Chutnalo to jako .... řepa. Teplá řepa. Nevím, jestli jí dám ještě šanci. Možná jo, ale přídám víc česneku. 

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 18. února 2017 17:30

My jsme dneska snědli k obědu vánoční dárek, dobrý to bylo:

http://www.grandrestaurantfestival.cz/restaurace-detail/four-seasons-hotel-cottocrudo

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 18. února 2017 18:27
Reakce na Bledule:

No, snědla jsem to. Chutnalo to jako .... řepa. Teplá řepa. Nevím, jestli jí dám ještě šanci. Možná jo, ale přídám víc česneku. 

Řepa s česnekem! 

Zkus ji - teplou - jen zakápnout olivovým olejem a posypat nějakým tím "balkánem", to ke gurmánovu potěšení úplně stačí 

Offline Bledule
Avatar
4686 příspěvků moje polička 18. února 2017 18:51
Reakce na barbucha:

Já jsem to našla v receptu.  U nás doma se řepa těší všeobecné neoblibě, takže ji nikdo nedělá.  Já jsem tuto nechuť chtěla přerazit jiným způsobem přípravy. Možná na další pokus počkám dalších 10 let.