Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline andulka01
Avatar
10603 příspěvků moje polička 15. února 2017 15:40

Sicilské, jdu experimentovat s pomerančovým dortem. Držte mi palce :-) a tipy vítám!

Offline Jehelníček
Avatar
753 příspěvků moje polička 15. února 2017 20:55
Reakce na andulka01:

Držím a těším se na fotku dortu! Mňam, vidím to na nějaký s čokoládou...

Offline Monulinecenka
Avatar
376 příspěvků moje polička 16. února 2017 08:53

Zdravím, měla bych dotaz na zdejší pekařky chleba. Již nějakou dobu doma také peču, zatím však jen z droždí. Chtěla bych zkusit z kvásku. Jelikož jsme s přítelem zatím sami, peču půlkilové chleby zhruba 2x týdně. Našla jsem si jak udržovat kvásek dle pana Cuketky, ten píše o týdenním cyklu. Chtěla bych se zeptat, jestli lze z kvásku péct i 2x týdně? Děkuji. :)

Offline Ounz
Avatar
19806 příspěvků moje polička 16. února 2017 09:34
Reakce na Monulinecenka:

Z kvásku lze péct i denně :) ten týdenní cyklus je jen o tom, že tak jak to vedete, vydrží AŽ týden v lednici živej. Čím častěji se peče a tedy ten kvásek oživí, tím líp pro něj a i chleba je lepší..líp kyne a tak. Takže dvakrát týdně v pohodě 

Offline Monulinecenka
Avatar
376 příspěvků moje polička 16. února 2017 10:17
Reakce na Ounz:

Super, děkuji moc. Jdu studovat kváskovou mapu. A když se povede, třeba se pochlubím i fotkou. :)

Offline Ounz
Avatar
19806 příspěvků moje polička 16. února 2017 10:56
Reakce na Monulinecenka:

Určitě foto! A držím palce a bacha, je to návykový 

Offline Sweet Potato
Avatar
34774 příspěvků moje polička 16. února 2017 13:55

Mám také dotaz na zdejší chlebopekařky. Známá, cizinka krátce žijící v Praze, peče chleba. Se světlým tu prý problém nemá, ale nedaří se jí tmavý. (Ale teď si uvědomuju, že vlastně úplně nevím, co tím myslí.) Slíbila jsem jí, že se poptám na vhodné mouky na pečení chleba, tak prosím o co nejkonkrétnější tipy. Děkuju předem. 

Offline andulka01
Avatar
10603 příspěvků moje polička 16. února 2017 14:03
Reakce na Jehelníček:

To bude taky, ale až jindy, zatím fakt experiment. V plánu je s karamelizovanými plátky pomeranče, s rozmarýnem a mokrý, prolitý sirupem s Grand Marnier. A k němu pomerančové semifreddo, doufám. Já se tak těším na páteční večer :-)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33606 příspěvků moje polička 16. února 2017 14:15
Reakce na Sweet Potato:

tmavej je asi žitnej? Já teda žitnej peču jenom takovou tu kostku podle tady toho receptu. Což mi vlastně připomnělo Ounz a že bych mohla zkusit pokořit konečně ten severskej samožitnej

a mouky, co mi přijdou pod ruku, vyhýbám se teda jenom moukám z DM a nemám ráda Babiččinu mouku.

Offline baltik
Avatar
4420 příspěvků moje polička 16. února 2017 14:24
Reakce na Sweet Potato:

cizinci asi vetsinou jako tmavy mysli celozrnny (??)

Offline Ounz
Avatar
19806 příspěvků moje polička 16. února 2017 16:56
Reakce na Potrefenáhusa:

tmavej je asi žitnej? Já teda žitnej peču jenom takovou tu kostku podle tady toho receptu. Což mi vlastně připomnělo Ounz a že bych mohla zkusit pokořit konečně ten severskej samožitnej

a mouky, co mi přijdou pod ruku, vyhýbám se teda jenom moukám z DM a nemám ráda Babiččinu mouku.

Však já stále čekám  

Sweet Potato  já se vyhýbám celozrnný žitný Předměřický, ta je blbá na pečení - je moc hrubá, jako šrot, na vysypání ošatky dobrá

Offline Ounz
Avatar
19806 příspěvků moje polička 16. února 2017 16:57

Jo a kdo to tu sháněl ty ošatky? Dneska náhodný objev v Globusu na Zličíně - maj je hned na začatku, jakože v akci..ale mají dost velikostí..

Offline Sweet Potato
Avatar
34774 příspěvků moje polička 16. února 2017 17:19
Reakce na Potrefenáhusa:

a ostatní:

Zkusím se vyptat podrobněji a upřesnit zadání.

Offline Candance
Avatar
5335 příspěvků moje polička 16. února 2017 21:49
Reakce na Potrefenáhusa:

Proc ne z DM?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33606 příspěvků moje polička 16. února 2017 22:29
Reakce na Candance:

Ja jsem s ni malém zabila kvasek,špatně kvasil.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33606 příspěvků moje polička 17. února 2017 10:43

ještě k těm moukám, ono každýmu vyhovuje něco jinýho a ty mouky se liší, nevím, jestli je to množstvím lepku nebo jestli se můžou lišit i jednotlivý šarže, ale třeba teď mám nějakou mouku, ze který se mi peče fakt špatně, šíleně lepí, každá taky potřebuje trochu jiný množství vody. Nutno vyzkoušet.

Dneska jsem darovala kvásek přes kváskovou mapu a dostala jsem za něj pytlík mouky, heč!

 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33606 příspěvků moje polička 17. února 2017 10:45

jo a ta celozrnná předměřická je fakt strašně hrubá, takovej už skoro šrot, ale zase když se s ní vysype ošatka, tak chleba vypadá tak báječně rustikálně a třeba do těch severských celožitných cihel bych se jí vůbec nebála (ale namíchala bych ji ještě s nějakou jinou, ona jak je hodně hrubá, tak s ní i trochu špatně kvasil kvásek, ale zase jsem četla v nějaký diskuzi, že někomu po ní jel kvásek jak vzteklej a pak si vyberte.)

Jinak obecně předměřickou mouku mám ráda.

Offline Ounz
Avatar
19806 příspěvků moje polička 17. února 2017 11:44
Reakce na Potrefenáhusa:

Já s tou celozrnnou zkoušela ten severskej vločkovej prvně a ani se nehnul..děs. S jinou to už oak bylo ok..ale jinak je předměřická fajn..

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33606 příspěvků moje polička 17. února 2017 11:50
Reakce na Ounz:

no...já měla tuhle zkušenost i právě s těma žitnejma z DM, že prostě nic

Offline Ounz
Avatar
19806 příspěvků moje polička 17. února 2017 13:32
Reakce na Potrefenáhusa:

No, tak těm se taky vyhnu. Ale já bio kupuju jen když musím, takže k mouce z dmka se nedostanu :)