Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 31. ledna 2017 21:45

Pro srovnání, minulej tejden..horní nářez.

Offline RoSa
Avatar
8257 příspěvků moje polička 31. ledna 2017 22:26
Reakce na domenica:

Taky si připlatím za kvalitu, ale šokuje mě ten strašlivý skok o desítky (u cukety a lilku víc než stovku) procent. Rekordní ceny všech dob.

Jenže tahle přirážka není za kvalitu...

Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 31. ledna 2017 22:33
Reakce na RoSa:

To není ani náhodou. A to je taky to, co mě vytáčí, Naprosto luxusní byly i ty cukety za 70 Kč/kilo (běžně v zimním období). Asi před třemi týdny jsem četla o tom, že vlivem nepříznivého počasí jsou problémy s úrodou ve Španělsku a Portugalsku a v severní Africe... a že se to promítne do cen  "zasažené" zeleniny o nějakých 20%. Ok, to se snese, jsem si říkala. Ale to, co se začalo dít... 

Offline RoSa
Avatar
8257 příspěvků moje polička 31. ledna 2017 22:37
Reakce na domenica:

Tak o přirážkách českých obchodníků si myslím své už hodně dlouho (a není to jen o zelenině)! dál to snad ani nechci rozvádět...

Offline Kokoska
Avatar
28418 příspěvků moje polička 31. ledna 2017 23:34
Reakce na Ounz:

Chleby přímo výstavní!

Pekla jsem včera (kvasnicový), měla jsem už jen zbyteček chlebové pšeničné mouky, takže byla cca 1/3 žitné, 1/3 pšeničné chlebové a 1/3 obyčejné hladké. Použila jsem zjednodušený postup s kynutím celou dobu v jedné nádobě bez přendávání a bez dokynutí mezi utěrkama (už nevím, kdo to tu psal) a taky to šlo.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 01. února 2017 07:11
Reakce na Kokoska:

Děkuju, a k tý mouce, vono dost lidí používá obyč hladkou..určitě byl dobrej 

Offline Unnamed
Avatar
1141 příspěvků moje polička 01. února 2017 07:17
Reakce na Ounz:

Ty chleby jsou dokonaly. Jeste porad me prekvapuje, ze se toto da vykouzlit v domacich podminkach.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 01. února 2017 07:49
Reakce na Unnamed:

Děkuju moc :) no a překvapivě to není těžký..jen je důležitej ten časovej rozvrh, zvlášť když člověk víc a nepravidelně pracuje, ale de to :)

Offline Gatita
Avatar
7187 příspěvků moje polička 01. února 2017 10:38

Překonala jsem odpor k pečení a vyrobila rohlíčky rugelach. Fotku nemám, snědli jsme je dřív, než jsem naštelovala foťák. Dělala jsem podle tohoto receptu a bylo to jednoduché a rychlé: 

http://www.laskominyodmaryny.cz/2012/01/rugelach-tvarohove-rohlicky.html

Offline rozarka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 01. února 2017 11:13
Reakce na Ounz:

Ten ošatkový reliéf je tak působivý,sakra,snad musím sehnat ošatku. Ta moje mi nevytvoří takhle výrazný vzor 

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 01. února 2017 11:42
Reakce na rozarka:

Nojo ošatka je super 

Offline Kokoska
Avatar
28418 příspěvků moje polička 01. února 2017 12:22
Reakce na Ounz:

Ze samotné hladké byl můj první chleba, byl dobrý, ale takový bagetovitý. S tou chlebovou nám to chutná víc.

A je pravda, že jsem byla překvapená, jak je to jednoduché, když se to dobře načasuje. Nepeču teda pořád, ale občas je to milé zpestření.

Offline Lamicka
Avatar
13382 příspěvků moje polička 01. února 2017 13:04
Reakce na Ounz:

Nemáte recept na dobré rohlíky? Já mám od maminky, ale jsou dobré jen v den pečení, druhý den chutanjí spíš jako buchta...

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 01. února 2017 16:08
Reakce na Kokoska:

No tu klasickou bílou je určitě lepší použit v kombinaci s žitnou. Ale já taky radši chlebovou.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 01. února 2017 16:09
Reakce na Lamicka:

Nemám právě, s rohlíkama je to blbý, zkoušela jsem jednou a nic moc..ale oni jdou obecně jedlý jen v den pečení..

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 01. února 2017 17:16

Labneh

Dělám z kvalitního jogurtu, miluji ten kilový řecký z Lidlu.

Do jogurtu zamichám cca 2 lžičky citronové šťávy, osolím. Cedník vyložím čistou plínkou vyliju jogurt, stáhnu a nechám vykapat. Nejlepší je zavěsit ho.  Konzistence bude podle délky odkapávání. Běžně nechávám 2-3 dny i déle. Z hodně vykapaného se dají pak dělat třeba kuličky a nakládat je do oleje s bylinkami.

Pro větší jemnost lze do jogurtu před vykapáním zamíchat smetanu ke šlehání.

Já do labnehu přimíchávám bylinky, ořechy, koření, limetovou kůru apod. Naprostá bomba je s rajčatovou marmeládou na dobrém čerstvém chlebu.

Základní labneh

Marinovaný labneh

Offline Sweet Potato
Avatar
34893 příspěvků moje polička 01. února 2017 17:46
Reakce na Dadoo:

Mňam. Věsíš to někam do studena, předpokládám.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33854 příspěvků moje polička 01. února 2017 17:49
Reakce na Lamicka:

já jsem dělala tyhle podle fb skupiny pečem pecen - odkaz. A rohlíky jsou dobrý vždycky jenom v den upečení (droždí, bílá mouka)

Klasické rohlíky ala 80's - instantné/čerstvé (lisované) droždieIngrediencie:250ml vlažnej vody3 lyžice masla (necháme rozpustiť)21g čerstvého droždia (polovica kocky) alebo balíček instaného droždia (7g)500g polohrubej múky10g cukru10g soliPostup:Rozpustím 3 lyžice masla. S maslom sa dá určite experimentovať a pridať ho i viacej - spôsobí, že striedka bude ešte jemnejšia (vatovejšia).Do veľkej misy nalejem vodu, pridám rozdrobené droždie (alebo instantné droždie) a rozpustené maslo. Chvíľku miešam, kým sa droždie rozpustí.V druhej mise zmiešam suché ingrediencie: múku, soľ a cukor.Postupne pomaly prisypávam suché ingrediencie do misy s droždím, vodou a maslom a miešam vareškou až pokým sa všetko nespojí a dá sa spracovávať rukou.Pozn.: Odporúčam nezamiešať hneď na začiatku všetku múku ale postupne pridávať a sledovať hutnosť cesta.Miesim (spracovávam) cesto priamo v mise alebo na pracovnej doske aspoň 10-15 minút. Pozn. Robota nemám, takže neviem koľko to môže trvať v ňom. :)Po dôkladom spracovaní je cesto vláčne, nelepí sa a misa je čistá. Počas spracovávania si môžete všimnúť, že mierne začalo naberať na svojom objeme. Ak sa lepí, pridám trošku ďalšej múky. Cesto nechám kysnúť v mise, kde som ho spracovával pod utierkou cca 1-2 hodiny a prekladám po cca 1/2 hodine podľa tohto postupu http://youtu.be/ZnxiawZoL4A (5:00min.). |Vďaka Maškrnička ;-)|Po vykysnutí cesto rozdelím na cca 80g bochníčky, ktoré ešte trochu spracujem a nechám asi 10min. postáť. Potom valčekom rozvaľkám na tvar elipsy o dĺžke cca 25-30 cm, zrolujem do ruličky a dlaňami rozrolujem na dĺžku rohlíka cca 20 cm a priemer asi 3-4 cm (ideálne na jeden pohyb zdola nahor).Pozn: Dbám na dobré "utiahnutie" a rovnomerný tvar po celej dĺžke.Kladiem hneď na pečiaci papier dostatočne od seba. Keď mám plný plech, postriekam všetky vodou z rozprašovača, prikryjem potravinovou fóliou a nechám ešte kysnúť cca 45 min.Pozn: Pri kynutí pod fóliou by sa mali rohlíky viditeľne zväčšiť aspoň o tretinu.Vložím do trúby plech na pečenie a jeden naspodok trúby na vodu (budem zaparovať). Zapnem trúbu na max. (250°C)Pečiem:Tesne pred vložením na rozpálený plech odstránim fóliu, opäť potriem alebo postriekam vodou, vytiahnem rozpálený plech z trúby, presuniem rohlíky na plech aj s papierom, vložím do trúby a nalejem do spodného plechu 1-2 dcl vody.Pečiem na maximum 250°C až do tmavoružovej farby.Pozn.: Každá trúba pečie inak. Ja som piekol cca 16 minút, trúbu som pred pečením žhavil cca 45 min.Fotonávod od Mirka Mitruse:https://www.facebook.com/groups/386...Videorecept: http://youtu.be/rnzacqd7vNQ K dnešnému ladeniu varianty s čerstvým droždím niekoľko poznatkov:Pripravil som preferment (voda 250ml+droždie 12g+múka 166g) a nechal stáť cez noc pod fóliou pri cca 23°C asi 12 hodín. Ráno primiešal zbytok múky, soľ, cukor a maslo a nechal štandardne vykysnúť. Zaujímavé bolo pečenie - rekordných 7min. pri viac ako 250°C (horkovzduch a trúba naplno).K výsledku:- rohlíky sú menej cítiť po droždí (dal som len 12g)- cesto aj rohlíky krásne kynulo- striedka sa zdá byť ešte nadýchanejšia- celkovo sú rohlíky jemnejšie a chuťovo výraznejšie (maslo cítiť ešte viac)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33854 příspěvků moje polička 01. února 2017 17:52
Reakce na Sweet Potato:

já to dělám i z jogurtu a kysaný smetany. Ta vykapaná syrovátka se pak dá dobře použít do chleba místo vody

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46148 příspěvků moje polička 01. února 2017 19:18
Reakce na Sweet Potato:

uplně nejjednodušší recept na labneh:  velký 10% jogurt, půl lžičky soli, přes kastrol sítko, do sítka utěrku (dobře vymáchanou a vyžehlenou), zavřít křidlou, teda pardon pokličkou a do druhýho až třetího dne nechat v lednici. vyklopit a sníst/přidat do pomazánky atp:-)