Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:23

Karja prave, je spousta veci, kde ta zahranicni spoluprace urcite nejak resena byt musi. Ale prijde mi predcasne se rozcilovat, ze "voni nas tu na dva roky zavrou", kdyz se v podstate jeste nic nevi.  Porad si myslim, ze jsme dost na zacatku.

Offline Karja
Avatar
35834 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:26

Kokoska Presne.

Online DruI
Avatar
3250 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:27

Karja No právě, ale nejsem si úplně jistá, jestli si to uvědomuje taky naše vláda. Když si člověk vezme i takovou prkotinu jako je otvíračka pro důchodce a co s tím dokázali, tak se člověk stává skeptikem.

Offline Karja
Avatar
35834 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:28

DruI No tak oni vsechno davaj tak na druhej, treti pokus. Bychom tyden pockali na vysledek a hotovo;-)

Offline Sweet Potato
Avatar
34823 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:29

Kokoska Souhlasím, úplně zbytečné panikaření a samonasírání.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:32

 DruI Já jsem to teda od vlády neslyšela tuhle větu, ale nesleduju všechno. A že to řekl Prymula je pro mě asi tak důležitý, jak by to řekl soused. Kokoska Přesně to jsem tím původním příspěvkem měla na mysli. 

Online DruI
Avatar
3250 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:32

Karja Tak já bych do nich právě rejpala preventivně, aby si ty první dva pokusy dali pouze myšlenkově a pak alespoň něco vybalili na první dobrou ;o)

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:33

DruI beru to tak, ze se vsichni vsechno ucime, obcas holt zmatene a narychlo. Ale tohle byla fakt prkotina. Daleko vic mi vadi, jestli je to teda pravda, jak tezko navazuje stat spolupraci s firmami, ktere chteji vyrabet ochranne pomucky. Obcas nekde ctu nebo slysim "chceme, muzeme, ale stat se neozyva, neni zajem". 

Online DruI
Avatar
3250 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:38

Kokoska Tak to nejspíš vadí každému, kdo o tom slyší. A za sebe bych místo vadí použila i sprosté slovo.

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 13:42

DruI no prave. A to jeste diky nouzovemu stavu nemusi byt vyberova rizeni, takze by to slo snad i rychle rozjet, fakt tomu nerozumim. Jestli na tu vyrobu musi byt nejake atesty, tak by to snad za tehle situace taky slo vyridit nejak rychleji nez normalne?

Online RoSa
Avatar
8212 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 14:03

Koronavirus v nás našel naivní hostitele.

zajímavý rozhovor s Natálií Martínkovou z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 14:16

Renusatko Jako jasně, že je problém někam vycestovat, když tě do země nepustí....ale abys nemohla opustit vlastní zemi? V principu je na tom něco špatně, taky se mi to nelíbí. Já z toho nedělám tragédii, doufám, že je to krátkodobé nařízení, ale dotýká se mě. Ano, taky mám část rodiny v zahraničí, mám přátele, kteří denně dojíždí za prací do zahraničí. A taky mám v zahraničí nemovitost, které momentálně chybí velké okno a zatéká střecha. Do léta to vydrží, ale pokud bude muset přežít celý rok, podzimní deště a zimu, tak se opravdu netěším, co tam uvidím

Jo a mimochodem, pořád se ještě nepodařilo vymyslet způsob, kterým by se náš spřátelený Japonec  dostal i s rodinou po dvouletém pobytu v ČR domů, letenku má už půl roku, ovšem z Vídně, kam se nemá jak dostat....

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 14:23

myslim si,ze kdo tu rodinu v zahranici nema se nemuze vzit do toho pocitu.A ano sama sem prekvapena jaky pocit se me zmocnil zavrenyma hranicema.A to ja bych i do cech mohla,s urcityma komplikacema,ale meho muze tam nepust vubec.

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 14:45

Prosim vas, uvedomujete si, ze je teprv mesic od prvniho pripadu, ze se zkousi vechno mozne, ze se neco jiste ukaze jako nemozne a neudrzitelne, ale ze je vsechno na zacatku a nejak se proste zacit musi?

Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 14:46

Hodně by mě zajímalo, co se honí zrovna v hlavách těch, co budou rozhodovat o přeshraničním pohybu. Já jsem teď už skoro měsíc zavřená na vesnici v Rakousku, protože tu mám práci. Pendlovala jsem jen každý víkend (ne denně) a nejsem ve zdravotnictví, tak teď nejezdím vůbec. Tady mám samba a pejska, ale v ČR celou rodinu (rodiče, babičku, tety, bráchu s jeho dětma, se kterýma jsme trávili spoustu času, spoustu blízkých kamarádů). Jasně, že teď za nima jezdit nechci, nechci ty starší ohrožovat a něco nechtěně roznášet. Sedím doma na home officu na zadku a nějakých pár týdnů to tu ještě vydržím, ale už mi ČR pořádně chybí. Proto intenzivně sleduju vývoj v obou zemích a taky různá vyjádření ohledně hranic... Strašně moc doufám, že se do prázdnin dostanu domů, hlavně za malou neteří a synovcem, s těma jsme předtím byli jedna ruka, pořád spolu :(

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 14:49

Kokoska Ano, já si to prosím uvědomuju a nijak (zatím) neprotestuju  Jen jsem odpovídala na dotaz, jestli je ta nemožnost vycestovat fakt takový problém, navíc to bylo v souvislosti s těmi Prymulovými dvěma lety, které pochopitelně zřejmě jen tak plácnul. 

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 14:57

Garfie s tim placanim by se melo opatrne, pak to vzbuzuje takovehle emoce. Na druhou stranu kdyz se reklo mesic, pak jeste mesic a kdo vi, co bude dal, tak taky nic moc sekani psiho ocasu na nekolikrat.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 15:00

Kokoska nemusím mít.

znám osobně několik lidí, kteří musí každý týden, max. 14 dnů do nemocnice, třeba na specializovaný převaz. nejde to přinést k nim (navíc by potom taková karanténa stejně postrádala smysl, pokud by to neřešili přechodovou komorou a zakukleným komandem). takových lidí musí být stovky, možná tisíce. neošetření = problém a na jeho konci třeba amputace.

znám dost lidí, kteří jsou už teď na pokraji rozvodu, protože ani s určitým vycházením už nemůžou vydržet doma v malém bytě se třemi dětmi a manželem a HO. nebo lidi, kteří už dost špatně nesou i současný stav, začínají být vystresovaní, dlouho neviděli rodinu v zahraničí a čekají každým dnem, kdy to už skončí. pokud by je teď čekaly místo uvolnění tři týdny totálního zákazu vycházení, navíc v bytě i psem, kterého by venčili asi ve vaně, psychicky by to neunesli. (něco jiného by určitě bylo, kdyby to bylo první opatření, jako to bylo v číně, ne opatření, které následuje po několika týdnech nemalých omezení)

v číně to měli v zimě. u nás už na příští týden hlásí 20. 3 týdny v paneláku při teplotách 20-25, od rána do večera.

taky znám klaustrofobiky. existují autisti. staří lidé, o které se nebude mít kdo postarat, protože nevěřím, že by to stát dokázal 100% zabezpečit.

prostě po třech týdnech, kdy by nesměl nikdo na ulici, by podle mě, i když na to nemám super studii, zůstala psychicky rozvácená společnost s mnoha vážnými zdravotními, lidskými a jinými komplikacemi, které nakonec povedou k nezanedbatelnému počtu mrtvých - a kdo dokáže říct, jestli to stálo za to.

už teď se řeší růst domácího násilí. 

a nepočítaně věcí, které mě ani nenapadly.

slovensko je závislé na dovozu. i kdyby vir tímto třeba 100% vymýtilo, časem jim ho stejně někdo doveze.

myslím si upřímně, že tohle opravdu nestojí ani za pokus. i kdyby na vir bez tohoto pokusu mělo umřít třeba 5.000 lidí, protože výsledek tohoto by byl minimálně adekvátní, jen by ti lidi třeba neumřeli přímo. 

mně připadá neuvěřitelné, že před měsícem se lidi vysmívali těm, kteří chtěli jen zakázat leteckou dopravu (protože to přece nejde), a dnes jsou možná ti samí lidé ochotni tolerovat takovéhle šílené sociologické experimenty, a ještě mají dojem, že by to bylo vhodné řešení.

vůbec přitom nemyslím na ekonomiku, tu vem v tomto případě čert, už to asi stejně začíná být jedno. ale na to, co by to udělalo se společností, vztahy, se zdravím lidí.

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 15:07

Ja tady prece nic takovyho zavadet nechci. Jen jsem reagovala na tvuj predchozi text, kde to vyznelo, jako bys mela presne zpravy z Ciny. 

Offline rozarka
Avatar
3978 příspěvků moje polička 02. dubna 2020 15:36

Jiná Realita S něčím musím souhlasit, na druhou stranu mě překvapuje, kolik mladých lidi /rodin/ se po týdnu, 14. dnes hroutí, že mají ponorku a vyhrocují se vztahy, zapšklost a hledání viníka.  Určitě se stres z budoucnosti na tom všem podepisuje, ale kdyby takhle byli zavření měsíce. Ale 14 dni?