Jazykové přestupky

17. srpna 2014 18:15
Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 10:49

Hanka H No, nevím - to výše odněkud citujete? Asi bych místo slova norma, volila slovo úzus. I tak si myslím, že možné jsou obě varianty a jsou různě významově odstíněny. Mluvit o normě - zvláště pokud jde o hovorový jazyk, je dle mě nadbytečné (hovorový jazyk není kodifikován, kodifikován je jazyk spisovný). Mimochodem, ve druhém odstavci sama sobě odporujete "jazyk má své normy a ty nelze měnit vs. není vyloučeno, že za nějakou nějakou dobu bude obrat kodifikován". Navíc ta expresivita jazyka se normovat dá asi těžko, to bychom se museli např. úplně vzdát literatury. Po přečtení Vašeho příspěvku mi hned naskočila slova paní docentky, co mě cepovala v lingvistice - "nejdůležitější je jako to myslím já, mluvčí".

Online barbucha blogger
Avatar
30586 příspěvků moje polička 04. června 2019 10:57

Čeština je krásně bohatej jazyk... kterým lze lehce vyjádřit nejrůznější nuance duševních pochodů a rozpoložení. Tohle slovíčkaření je ale pod moje rozlišovací schopnosti

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 04. června 2019 11:23

Hanka H jak jsi přišla na to použití k tomu, že člověk něčemu nerozumí?  to tady myslím nikde nepadlo, naopak na významu jsme se shodly celkem rychle i bez vysvětlovacího okénka...

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 11:31

Víc už k tomu nemám co říci - mí kolegové lingvisté mi rozumění .... (a ti, na které jsem se s touto kauzou obrátila, se smějí, za břicha se popadajíce). Dámy - mluvte si a pište, jak chcete, ovšem nemůžete počítat s tím, že vám budou všichni tvrdit, že pravda je vždy, všude a ve všem na vaší straně.

zelene.oko Zmiňovala jsem se o uplatnění normy ve spis. jaz. a o procesu, který některé obraty, tvary z obec. češtiny "povýší" na vyhovující i pro spisovnou češtinu.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 11:34

Hanka H Nejsi tak fixovaná na domnělou znalost formy, že ti uniká obsah?

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 11:49

Mutziputzi Troufám si tvrdit, že znalost formy není domnělá. A po stránce obsahové - vyjadřuji se k tomu, na co se zeptala Gatita.

Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 04. června 2019 11:51

Hanka H Jenže normy spisovné češtiny nemusí platit pro obecnou češtinu. Ten citovaný příklad dotyčná někde "zaslechla", předpokládáme tedy, že se nejdednalo o oficiální projev, ale prostý rozhovor kdesi. Pak tedy rozhodně neplatí vaše: "jazyk má své normy které se nemění jenom proto, že vy i vaše okolí mluvíte(píšete) jinak". Vaši lingvisté vám určitě vysvětlí, jaký je rozdíl mezi řečí a promluvou, vy to tu pletete všechno dohromady.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 11:54

Hanka H Čili toto se nám objevilo kde?

Cituji: Pokud takto ovšem označíte skutečnost, že tomu nerozumíte, jste vedle.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:04

zelene.oko zelene.oko Nic nepletu - pokud si přečtete, co jsem napsala, v žádném případě kategoricky nezavrhuji  slovní spojení "je to pod mé rozlišovací schopnosti" - ale vymezuji mu prostor - tj. najde uplatnění v hovorové řeči, smysl ovšem dává tehdy a tehdy ...

Offline Jimik
Avatar
příspěvků moje polička 04. června 2019 12:04
Reakce na Hanka H:

Souhlasím, že sdělení "je to pod moji rozlišovací schopnost" má vyjádřit skutečnost, že se tím nechci/nemíním zabývat, protože to pro mě není důležité, naopak "je to nad moji rozlišovací schopnost" obsahuje vyjádření faktu, že to rozlišit prostě nedokážu (ani kdybych chtěla).

​Vím, že si poněkud tvrdohlavě trvám na svém, ale tady jde tedy lingvistika a fyzika proti sobě. Vy operujete s "rozlišovací schopností" jako s abstraktním pojmem, ale v optice to je prostě definovaná veličina, která se dá spočítat pro danou sosutavu.

Základní vlastností každého zařízení, které pomáhá našemu zraku uvidět, zvětšit pro něj příliš malé objekty, je rozlišovací schopnost. Je to vzdálenost dvou bodů ležících vedle sebe, které lze daným zařízením rozeznat jako oddělené. V literatuře se uvádí, že zdravé lidské oko při dostatečném osvětlení je schopno ve vzdálenosti 25 cm rozlišit dva body vzdálené od sebe 0,2 mm. Co se ukryje mezi tyto dva body je pro lidské oko neviditelné.

Fyzicky to nejsem schopna odlišit, ani kdybych chtěla, proto je pro mě vyjádření že je něco "nad moji rozlišovací schopnost" v tomto významu naprosto nelogické a vlastně jsem ho poprvé viděla až tady.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:08

Mutziputzi Ano, na tom trvám -  pokud někdo řekne  "je to pod mé rozlišovací schopnosti" a chce vyjadřit skutečnost, že tomu nerozumí, je to nesmysl.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:09

Hanka H no ale kdo to kde tvrdil, že to má tenhle význam?

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:13

Jimik Fyzik nejsem, vaše sdělení chápu, ovšem posuzuji užití předložek "nad" a "pod" z hlediska lingvistiky. Pokud je to pro vás nelogické a tvrdíte, že jste se s tím setkala až tady, možná byste mohla zapátrat mimo přírodní vědu.

Offline Pinot Noir
Avatar
24458 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:14
Reakce na Hanka H:

Mutziputzi Ano, na tom trvám -  pokud někdo řekne  "je to pod mé rozlišovací schopnosti" a chce vyjadřit skutečnost, že tomu nerozumí, je to nesmysl.

​V tomto smyslu se to ale nepoužívá.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:15

Mutziputzi Uvádím, za jakých okolností je to použitelné, nikomu jsem to do úst/na klávesnici nedala.

Offline Paris
Avatar
příspěvků moje polička 04. června 2019 12:15
Reakce na barbucha:

Paris 

Jo, je to takový drzý poštěkávání... na můj vkus příliš lidový

Ale připomnělo mi to ten vtip (naposled jsem to viděla nevím proč zrovna o francouzštině):

Víte, jak se francouzsky řekne "Promiňte prosím, já vám nerozuměl, mohl byste to zopakovat?"  

"He?!"

​Ano, vyjádřila jsi to naprosto přesně.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:16

Pinot Noir Ale to já také netvrdím. Píšu hypoteticky.

Offline Pinot Noir
Avatar
24458 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:17

Hanka H Aha.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:18

Hanka H žádný pravidlo pro použití nad a pod z hlediska lingvistiky fakt neni, přenesené významy jsou jaksi zcela legitimní vyjádření, já moc nechápu co tady s tou wannabe hoch lingvistickou ekvilibristikou předvádíš, s prominutím

Online viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 04. června 2019 12:19
Reakce na Hanka H:

Mutziputzi Ano, na tom trvám -  pokud někdo řekne  "je to pod mé rozlišovací schopnosti" a chce vyjadřit skutečnost, že tomu nerozumí, je to nesmysl.

​ale v tom smyslu to prece nikdo nepouziva

to je fakt nasledek povyseni formy nad obsah, kterymu jsi asi vubec nemela snahu porozumet..