Jazykové přestupky

17. srpna 2014 18:15
Offline Gatita
Avatar
7117 příspěvků moje polička 03. června 2019 22:54

Dnes jsem opet zaslechla, ze je neco pod neci rozlisovaci schopnosti. Mam za to, ze by melo byt spis nad neci schopnosti, ale teda je fakt, ze jsem to takto jeste nikde neslysela, tak si to radsi nechavam pro sebe a ptam se tady:)

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 03. června 2019 23:58

Gatita Jednoznačně se používá "nad" ve smyslu "být nad něčí chápání, rozumové schopnosti", tj. vyjadřuje se tím skutečnost, že jistý subjekt nemá šanci daný fakt pochopit, porozumět tomu. Předložka "nad" vyjadřuje přesah, a proto i ve výše uvedeném textu je správná - tedy "něco je nad něčí rozlišovací schopností" - tj. nedokáže to, protože fakt přesahuje jeho možnosti. Záměnu lze vysvětlit nejspíš takto - chci-li něco rozlišit, myšleno vizuálně od sebe oddělit, musím se k tomu přiblížit, sklonit se - a tady se (chybně) nabízí předložka "pod".

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 04. června 2019 00:19

Gatita pouziva se to ve smyslu, ze to pro tebe neni absolutne dulezite... proste to vubec nezaznamenas... jazykove to asi uplne nesedi, klasicke pouziti je, jak pises, nad neci schopnost, ale tam je samozrejme jiny vyznam.... 

priznavam, ze vysvetleni hanky, co by to melo byt, jsem nepochopila, takze vlastne nevim, zda pisu totez ci nikoliv...

Offline Jimik
Avatar
příspěvků moje polička 04. června 2019 00:29

Hanka H já myslím, že to není záměna, ale že to vychází z fyziky, kde je definována rozlišovací schopnost, jako minimální vzdálenost dvou rozlišitelných bodů. Pokud je vzdálenost pozorovaného menší než tvoje schopnost rozlišení (oka, objektivu, mikroskopu), pak je to pod tvoji rozlišovací schopnost z technického hlediska (v technických oborech se toto vyjádření běžně používá), tj. nejsi to schopná zaznamenat. Nejde o intelektuální schopnost, ale o nedokonalost smyslů. Kam se to pak v běžné mluvě posunulo je věc jiná.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 00:40

nolita Píšeš trochu něco jiného, ale i to je v možný výklad. Stejně tak i vyjádření z hlediska fyziky Jimik . Prostě "nad" je správně z hlediska lingvistiky, "pod" se v řeči může objevit ve snaze vyzdvihnout nedostatečnost.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33592 příspěvků moje polička 04. června 2019 00:45

Hanka H muzes to, prosím, z toho lingvistického hlediska nějak doložit? 

Znam to jen ve významu, jak píše nolita , t.j. ze je něco pod mou rozlišovací schopnost, tudíž něco velmi nicotne, nedůležité a nezajímavé 

Offline Jimik
Avatar
příspěvků moje polička 04. června 2019 01:01

Hanka H Já myslim, že tady jde o převzetí technického termínu, který v přeneseném slova smyslu vyjadřuje to co psaly nolitaPotrefenáhusa. Nezaznamenáš to, tudíž se tím ani nezbýváš.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 01:20

Potrefenáhusa - dole u pojmu matematika https://www.nechybujte.cz/slovnik-soucasne-cestiny/rozum a dosti abstraktní vysvětlení nabízí u sémantika primárních předložek  https://www.czechency.org/slovnik/P%C5%98EDLO%C5%BDKA

Souhlasím, že sdělení "je to pod moji rozlišovací schopnost" má vyjádřit skutečnost, že se tím nechci/nemíním zabývat, protože to pro mě není důležité, naopak "je to nad moji rozlišovací schopnost" obsahuje vyjádření faktu, že to rozlišit prostě nedokážu (ani kdybych chtěla).

Offline Gatita
Avatar
7117 příspěvků moje polička 04. června 2019 06:47

nolita Hanka HJimikPotrefenáhusa

Diky. Vyznam znam, ale nikdy mi to nesedelo, uz leta je to pro me takova jazykova zahada:)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33592 příspěvků moje polička 04. června 2019 06:54

Hanka H ale tam se přece píše o necem jiném - ze je něco nad něčí schopnosti nebo nad něčí chápání...to samé ty předložky nad x pod 

byt něco pod rozlišovací schopností je přece to samy jak u toho mikroskopu - moc malý, nedulezity, byt něco nad něčí schopnosti znamená, ze na to dotycnej tu kapacitu nemá, to je pravda

edit: koukám, zes to k tomu už dopsala taky

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 04. června 2019 06:58

Gatita tak to jo:) ja myslela, ze ti prave jde o vyznam...

Hanka H jako ze to sve vysvetleni odvozujes z vyznamu “byt vysoka matematika”? To mi porad nesedi s tim priblizenim se, sklonenim se, jak pises prvne... a vlasnte ani s tim samotnym byt pod rozlisovaci schopnost... druhy odkaz mi nesel otevrit....

Jimik z fyziky to taky neznam, tedy jako odborny pojem, ale to posunuti v bezne reci dava smysl...

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 07:09
Reakce na Hanka H:

Gatita Jednoznačně se používá "nad" ve smyslu "být nad něčí chápání, rozumové schopnosti", tj. vyjadřuje se tím skutečnost, že jistý subjekt nemá šanci daný fakt pochopit, porozumět tomu. Předložka "nad" vyjadřuje přesah, a proto i ve výše uvedeném textu je správná - tedy "něco je nad něčí rozlišovací schopností" - tj. nedokáže to, protože fakt přesahuje jeho možnosti. Záměnu lze vysvětlit nejspíš takto - chci-li něco rozlišit, myšleno vizuálně od sebe oddělit, musím se k tomu přiblížit, sklonit se - a tady se (chybně) nabízí předložka "pod".

Pod rozlišovací schopnosti je ve smyslu pro mě neviditelné, pro mě nicotné, banální, asi jako neviditelné bez mikroskopu, příliš malé pro někoho velkého jako já, zejména v přeneseném významu.

Nic chybnýho na to nevidim, má to logiku.

Offline barbucha blogger
Avatar
30508 příspěvků moje polička 04. června 2019 08:14

Paris 

Jo, je to takový drzý poštěkávání... na můj vkus příliš lidový

Ale připomnělo mi to ten vtip (naposled jsem to viděla nevím proč zrovna o francouzštině):

Víte, jak se francouzsky řekne "Promiňte prosím, já vám nerozuměl, mohl byste to zopakovat?"  

"He?!"

Offline Pinot Noir
Avatar
24387 příspěvků moje polička 04. června 2019 08:15

Gatita Říkám taky pod a vidím to stejně jako Mutziputzi

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 04. června 2019 10:35

Ještě pokračuji v jazykovém koutku nad x pod

Z hlediska sémantiky (nauky o významu výrazů) je správné užít pouze "je to nad mé rozlišovací schopnosti" -  prostě to nedokážu a basta - tak jako je něco třeba "nad mé síly". V běžné mluvě se často vyskytují obraty, kterými chce mluvčí dosáhnout expresivního vyznění, přesto nejsou dle jazykové normy správné (často užívané "A to říká kdo?"). Sem patří i ono diskutované "je to pod mé rozlišovací schopnosti" - mluvčí chce zdůraznit, že problematika je pro něj tak nepodstatná, že se tím nebude zabývat. Předložka "pod" se významově správně užívá s případech, že něco je na nižší úrovni  - "podal výkon pod hranice svých možností" (tj. měl na víc), "je to pod moji úroveň" (toto sdělení je samo o sobě citově zabarvené).

Víc se to vysvětlit nedá - jazyk má své normy které se nemění jenom proto, že vy i vaše okolí mluvíte(píšete) jinak. Vizte např. i v písemném projevu často užívané tvary "my by jsme", "my by sme" a podobné hrůzy. Máte samozřejmě naprosté právo užívat spojení "je to pod mé rozlišovací schopnosti", pokud chcete vyjádřit výše zmíněný stav. Pokud takto ovšem označíte skutečnost, že tomu nerozumíte, jste vedle. I v prvním případě ovšem slovní spojení patří do obecné češtiny. Připouštím, že není vyloučeno, že za nějakou dobu bude tento obrat kodifikován - jazyk neustrnul (viz např. tvar číslovky tři - nyní povoleno nejen bez tří, ale i bez třech- to bylo po jistý čas považováno za nespisovné, v současnosti je takovým diskutovaným tvarem např. kupujou - zatím spisovně pouze kupují).

V případě dalších pochybností se obraťte na Ústav pro jazyk český, Akademie věd ČR.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 10:42

Hanka H Že je něco POD rozlišovací schopnosti ani omylem neznamená, že někdo něčemu nerozumí a srovnání s patvarama neználků češtiny ala "my by jsme" je mimo...ale děkujeme za objasnění termínu sémantika

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33592 příspěvků moje polička 04. června 2019 10:43
Reakce na Hanka H:
Pokud takto ovšem označíte skutečnost, že tomu nerozumíte, jste vedle.

​prosim tě, už nám to nevysvětluj, je to fakt nad tvoje rozlišovací schopnosti

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33592 příspěvků moje polička 04. června 2019 10:44

Mutziputzi bylas rychlejší

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 04. června 2019 10:47

Potrefenáhusa a copak tady jsme aby jsme závodily??

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33592 příspěvků moje polička 04. června 2019 10:48

Mutziputzi já myslim, že to brzo kodifikujou taky