Vše o těhotenství a dětech

02. února 2017 08:39
Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 20:06

continuity kdyby si se mnou potýkali, tak ok. Ale přejít z "teto Jano " na " paní Nováková" ... zvlášť když to teda není. Jasně, pro šestileté je to jednoduché,  ale jak říkám, ten přerod... Takže já teda taky děti naučím na tetu, vlastně ani v případě 'opravdových' tet a strejdů. Ví, že jsou teta, ale mluvíme o nich jménem, oslovují jménem. Tak jako bratranec je Pepa a ne " bratranec  "

Offline dorota
Avatar
849 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 20:33

Tiež som používala a používam teta, ujo, aj keď nejde o príbuzných, nie priamo pri oslovovaní, ale keď o nich hovorím. V rámci rodiny to máme podelené tak, že mamine sestry súrodenci i ja oslovujeme iba krstnými menami (sesternice a bratranci pritom moju mamu oslovujú teta + krstné meno), aj keď o nich hovoríme, používame iba krstné mená, rovnako aj ich manželov oslovujeme krstnými menami. Otcových súrodencov oslovujeme ujo + krstné meno, teta + krstné meno, rovnako aj ich manželov, resp. manželky. Sama neviem prečo, funguje to tak od detstva.

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 20:46

Evaeva U nás ve školce se teto neříká, je to vždycky paní učitelka + křestní jméno nebo řídčeji jen jménem. 

Mimochodem mi je milejší teto než paní B. Anebo křestním, ale to mám pocit, že těm dětem nějak nejde přes pusu (možná jen v mém případě).

Offline Tabea
Avatar
4676 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 21:00

Děti mých kamarádek mi říkají jménem. I ty dvouleté.  I moje děti znají moje kamaradky jménem. Ve školce děti volají učitele a učitelky křestním jménem a tykají. Rodiče a učitele si z nás ve školce vykali, ale teď už tak minimálně 5 let si všichni tykají. 
Standardní pozdrav vsude je ahoj (Hallo). Když jsem kdysi dávno byla prvně u rodičů muže, tak jsem pozdravila Guten Abend. Tchyně z toho dostala záchvat smíchu, že mám říkat Hallo. Traumíčko z toho mám, bylo to nepříjemný. Tykat si nechali okamžitě. 
Tady se to vykání moc neprožívá, kadeřnice většinou tykají, v obchodě mladší generace taky často týká.  

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 19. ledna 2022 21:00

brrr ve "velké" školce u staršího taky říkají paní učitelka xy, ale v té miniškolce mladšího nevím, ty prťata asi používají lecjaké oslovení, pokud jsou vůbec ochotné je oslovovatJá doma pak právě trochu tápu, když se třeba na něco ptám nebo ho chci připravit. To samé třeba na cvičení, ona je představí křestním, ale nedodá a říkejte mi tak. A já pak nevím, jestli mám říct Běž si pro razítko k paní učitelce/Jane/tetě.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 19. ledna 2022 21:03

brrr to mě nikdy nenapadlo, že by mi kamarádi dětí měli říkat paní NovákováTa teta mi přijde taková neutrální, jen křestním by se mohli stydět. Mluvím teda o věku třeba 10 let, ne když už jsou děti na vysoké

Offline Tabea
Avatar
4676 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 21:06

Evaeva aha, mně, když se někdo představí křestním, tak mu tak rovnou říkám.
U nás v práci je vtipná situace. V hlavním sídle si všichni tykají. V pobočce je šéf a většina žen, par chlapů. Většina zaměstnanců je tam 20+ let. Šéfovi vykají on jim taky. Mezi sebou si tykají. Zaměstnanci hlavního sídla tykají šéfovi pobočky i zaměstnancům a oni zpátky. 

Offline Mohučanka
Avatar
6396 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 21:42

Solathis no já všechny ty papíry vyplnila a pak mě asi měsíc před porodem narychlo hospitalizovali a za pár dní zase pustili. Když jsem tam pak přijela k porodu, tak jsem ty papíry musela na místě vyplňovat znova, že prý ty původní použili předtím a podruhé to nejde

Offline dzizisketa
Avatar
7449 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 21:44
Reakce na Mohučanka:

Solathis no já všechny ty papíry vyplnila a pak mě asi měsíc před porodem narychlo hospitalizovali a za pár dní zase pustili. Když jsem tam pak přijela k porodu, tak jsem ty papíry musela na místě vyplňovat znova, že prý ty původní použili předtím a podruhé to nejde

​Neeeeee

Offline Mohučanka
Avatar
6396 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 21:51

dzizisketa

No bylo to fakt "vtipný", papíry musely být v pořádku, než mě pustili nahoru k porodním sálům

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 21:52

Evaeva Ne, myslela jsem, že mi říkají paní + křestní, to je takové divné.

Online continuity
Avatar
33679 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 21:59

Evaeva

I desetilete děti v partě nás oslovují jménem/ přezdívkou a lépe to zvládají ty desetileté než pubertaci. Tam je úplně zjevně,že čekají, že se to v novém stavu nějak nastaví. Ale tam si všichni tykáme a známe se léta. Na druhou stranu zas úplně nestojím o to, aby na mě půlka puberťáků ze sídliště pokřikovala jménem jen proto,že rok chodily s některou dcerou do třídy. Tam bych si radši udržela nějaký odstup. Klidně tetou, ale jméno je už moc. 

Online continuity
Avatar
33679 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 22:02

brrr měla jsem kolegyni a tu oslovení paní Evička spolehlivě vytočilo do běla. Vždy řvala, že to je jak z bordelu. Mě to taky nevyhovuje, klidně buď jménem nebo když na tom protistrana trvá, tak paní a příjmení. 

Offline Malvin
Avatar
1033 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 22:14

Pro všechny děti svých kamarádů jsem teta. A přijde mi to úplně přirozené. Kamarádi mých rodičů byli strejdove a tety pro mne, v dospělosti jsme nějak přirozeně přešli na oslovení křestní jménem a tykání. Ty nejbližší strejda a teta zůstali. Naopak mala dcera sousedky říkala od mala mým rodičům jménem a mně, už jsem byla dospělá, to prislo divné. 

Malým dětem, do cca 8 let, na jejich dobrý den odpovídám ahoj, prislo mi to milejší. Kolik malých sousedů traumatizuji. A ani by mne nenapadlo jim vykat. 

Offline Gatita
Avatar
7147 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 22:34
Reakce na continuity:

brrr měla jsem kolegyni a tu oslovení paní Evička spolehlivě vytočilo do běla. Vždy řvala, že to je jak z bordelu. Mě to taky nevyhovuje, klidně buď jménem nebo když na tom protistrana trvá, tak paní a příjmení. 

​mne to prijde jak z az kvizu: pani eva k nam prijela z opavy a rada lusti krizovky... . Podobne me oslovuji rodice jedne moji kamaradky, ale od nich je to zrovna hrozne mile. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 19. ledna 2022 22:39

brrr jo takhle, to je zvláštní. Ale zase vykat a k tomu říkat křestním, mi přijde v pohodě, tak asi na to paní E. nejsme zvyklí.

continuity jo, v partě je to něco jiného, taky jsme to tak jako děti měly. Ale to je jiný vztah než s rodiči kamarádů. Mě právě ta teta asi přijde nejlepší, pokud jde o nějaké kamarády, co nás navštíví víckrát než jednou. 

Offline Karja
Avatar
35841 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 23:05

Prakticky nedávno, tak dva roky, jsem šla s dcerou na návštěvu ke své kamarádce, která se vdala za mého spolužáka. A jeho otec, v životě jsem ho neviděla, je z jiného města,ani s tím spolužákem jsme nebyli kámoši mi otevřel a říká mi: ,,nazdar Karjova, vidím tě jako včera v těch ruzovejch šatech!,,. Jako ano, to bylo trochu moc i na mě. Jak se pak ukázalo myslel maturitní ples! 

Offline moora
Avatar
7539 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 23:19

Karja  ale to je vlastne kompliment!

Offline Zuzuli
Avatar
2154 příspěvků moje polička 19. ledna 2022 23:33

Tabea z toho tykani/vykani jsem na studiich v Nemecku byla ze zacatku celkem nesva. Nakonec jsem proste presla na system, ze kdo tykal me, tomu jsem tykala taky, bez ohledu na vek, titul nebo postaveni. A drzim se toho i tady v Cechach po navratu. Ale tehdy mela jsem dojem, ze to vykani resi jen cesi, dokonce se nas lektorka nemciny vyptavala, jestli nam nema taky zacit vykat, kdyz my to automaticky delame jako uplne jedini ze vsech narodnosti, co na kurzu mela. Ale ve finale mi to vykani a ty tanecky okolo nej vubec nechybelo. 

Offline Tabea
Avatar
4676 příspěvků moje polička 20. ledna 2022 06:04

Zuzuli mně to taky nechybí.
A ještě mě napadlo něco, co z ČR neznám. Například prodavačky si říkají příjmením, ale tykají si. "Frau Huber, můžeš prosím přijít?"