Vše o těhotenství a dětech

02. února 2017 08:39
Offline Gatita
Avatar
7139 příspěvků moje polička 24. července 2019 12:25

Potrefenáhusa tak znacka ideal je babicka, pripadne nekdo opravdu provereny. Pokud nikdo takovy neni, prijde mi u malickeho ditete, co si neumi postezovat, min rizikova ta instituce.

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 24. července 2019 13:07

Pinot Noir já dávala děti do jeslí v půl roce, tak tam ještě ten režim byl hodne důležitý. U starších, i ročních, už se dá spíš vysvětlit, že teď k tetám.

Potrefenáhusa taky jsem měla větší důvěru v jesle, než v nějakou paní přes inzerát. A nikoho na doporučení jsem neměla.

MP Meri mě nedávno šokovala moje babička, když říkala, že ona šla od dětí do práce, když jim byly tři měsíce. Ale ano, bydleli tenkrát s jejími rodiči a jejím dědou, takže děda vyfasoval mimino v kočáru na dvůr, kde mimino občas pohoupal. Jinak se starali její rodiče, jsem pochopila. A to je máma ročník 63, to není vlastně vůbec dávno.

Offline 999
Avatar
17550 příspěvků moje polička 24. července 2019 13:12

MaeGandal Tři měsíce byly v šedesátých letech úplně běžná doba, kdy matka odcházela do práce. Situace se změnila na začátku 70. let, kdy se zvedly přídavky na děti a prodloužila mateřská. To jsou ty pověstné Husákovy děti :-).

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 24. července 2019 14:08

999 mě právě překvapilo, jak je to "nedávno" a jak je to dneska v české společnosti zakořeněné, že děti "musí" být doma s matkou do tří let, jinak je to doživotně poznamená. a přitom je to 50 let, co to bylo úplně jinak

neříkám, že jedna nebo druhá verze je jedině dobře. Myslím, že je fajn, že si rodiče můžou (začít) vybírat

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 24. července 2019 14:43

MaeGandal 999 

Já mám v rodině a mezi přáteli narozenými v 50. a 60. letech několik případů, kdy nejstarší děti byly normálně odstěhovány ke své babičce, nejen na hlídání, prostě tam několik let žily s prarodiči, praprarodiči, tetou, strejdou... Asi jak se ty rodiny začaly v té době trhat a rozestěhovávat, zároveň oba rodiče museli pracovat a vydělávat, museli si nějak poradit. Jinak teda všichni takto postižení to nesou jako křivdu, k rodičům se vrátili až s příchodem dalšího sourozence, který už odsunut nebyl. A tak vůbec jsou ty osudy zajímavé, nebyla to žádná sranda, dneska jsme hodně sociální stát.

Online Potrefenáhusa
Avatar
33680 příspěvků moje polička 24. července 2019 14:50

dynda voni taky bejvaly prej i tejdenní jesle, no tak to už si vůbec neumim představit

Offline žluťásek
Avatar
7608 příspěvků moje polička 24. července 2019 14:52

dynda To je jak z Tajemství proutěného košíku, jak rodiče odložili tu holčičku k babičce a bráška byl s nimi doma

Offline Janulik03
Avatar
16668 příspěvků moje polička 24. července 2019 14:54

žluťásek prave premyslam ze maly je “odlozeny “ u nas a jeho nova sestricka je s rodicmi.

Offline žluťásek
Avatar
7608 příspěvků moje polička 24. července 2019 14:56

Potrefenáhusa ještě dodneška existujou týdenní školky, minimálně jedna je v Praze. To musí bejt hrozný, neumím si to ani představit.

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 24. července 2019 14:56

MaeGandal 

Tak je to určitě fajn, že si můžeme ty prťata užít, žijeme v krásné době, i když mě spousta věcí štve.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 24. července 2019 15:04

999 jj. rozdil byl asi v tom, ze rodiny zily vic pohromade, byl ten deda a tak, ze se starali o ty deti vsichni pribuzni. moje babicka nikoho nemela, takze se musela nechat v tech jeslich zamestnat (nebylo misto, jinak by tatinka nevzali a ona ho proste nemela kam dat) jako dost casto ty deti nijak zvlast neopatrovali, to je jasny.. dnesni pristup k detem je diametralne odlisny

jo a byly to prave ty tydenni jesle (tatinek tam samozrejme nezustaval, ale nektere deti pry si rodice nevyzvedavali ani na vikend, to uz jsem tu psala..)

ja byla u prababicky, jako krivdu to necitim, byla moc hodna, ale urcite me to ovlivnilo hodne

Offline Gatita
Avatar
7139 příspěvků moje polička 24. července 2019 15:26

Poradite nejakou malou pozornost pro kolegyni,ktera odchazi na MD?

Prosvihnu jeji rozlucku a az se s ni budu extra loucit, chci ji dat za sebe nejakou drobnost, neco fakt maleho, aby to nebylo jen "tak ahoj za 3 roky". V hlave mam uplne vymeteno, napada vas neco? 

Offline žluťásek
Avatar
7608 příspěvků moje polička 24. července 2019 16:01

Kdo tu sháněl Velkou knihu zvuků z farmy, rasaNori ? Svojtka už má dotisk a je zas dostupná. https://www.svojtka.cz/shop/kniha/3998-velka-kniha-zvuku-na-farme

Offline tenzie
Avatar
294 příspěvků moje polička 24. července 2019 16:12

Ono uz se to tu kdysi zminovalo, ale k tydennim jeslim se vztahuje dokument Deti bez lasky snad ze 60. let. Jeste nedavno byl dostupny na youtube. Co si pamatuju, tak se z vetsi casti tyka vychovy v ustavech, ale par ukazek, jak to chodilo v jeslich, tam je taky. Nektery sceny jsou fakt sileny. Třeba jak deti zacinaji silet a volat mama mama, kdyz si pro ne v patek dosli rodice. A teda ne pro kazdy dite si nekdo prisel...

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 24. července 2019 16:28

Potrefenáhusa 

To jsem taky chtěla napsat o těch týdenních jeslích, to znám z knížek, musím se na to zeptat pamětníků.

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 24. července 2019 16:32

tenzie 

To mi úplně vhání slzy do očí jenom to čtu. Ale asi to pustím synovi, když zlobí

Online continuity
Avatar
33601 příspěvků moje polička 24. července 2019 16:37

žluťásek tak ted jsou ty tydenni skolky mysleny spis pro deti hasicu, lekaru a prostelidi, co delaji na smeny? Ne k tomu, aby tam clovek odlozil dite na cely tyden. 

Offline žluťásek
Avatar
7608 příspěvků moje polička 24. července 2019 16:38

continuity To snad doufám byly i tehdy?

Offline 999
Avatar
17550 příspěvků moje polička 24. července 2019 16:52

MaeGandal dynda viktorka_od splavu U nás tedy všechny děti v rodině byly od tří měsíců u babičky, sestřenice na celý týden od šesti týdnů. Jenom ségra se narodila už v sedmdesátkách, byla s mamkou tři roky doma. A je na rozdíl od nás všech hrozná křehule a my se jí smějeme, že jí chybí ta babiččina výchova :-).

Offline moonlight
Avatar
1535 příspěvků moje polička 24. července 2019 17:05

Taky jsem chodila do jeslí, narodila jsem se v sedmdesátkách. Mám odtud první rané vzpomínky. Přesně si vybavuju ty děti, v době kdy si je vyzvedávaly rodiče, jak běhaly do kolečka a řvaly máma, máma. Jako v týdenních jeslích jsem snad nebyla teda. Musím se zeptat, od kdy mě tam dali, ale tipuju tak od roka...